přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. září 2022, 14:00

Králové a královny 2022 – sprinty

Přichází podzim, a tak je čas na tradiční seriál Králové a královny. Jako vždy začínáme hladkými sprinty.

100 metrů

Ženská stovka měla jednoznačnou vládkyni, kterou byla nestárnoucí jamajská legenda Shelly-Ann Fraser-Pryce. Ač je jí už pětatřicet let, předváděla jedinečné výkony. Letos byla téměř k neporažení a své triumfy navíc ozdobila špičkovými časy. Však hned v sedmi závodech stlačila svůj čas pod 10.7. Na svědomí měla celkem devět nejrychlejších světových časů této sezóny. Ten nejlepší z Monaka 10.62 je šestým nejhodnotnějším výkonem historie této disciplíny. Na světovém šampionátu v Eugene si dosprintovala už pro svůj pátý titul na nejkratším sprintu a brala i diamantovou trofej.

Jedinou ženou, které se podařilo Fraser-Pryce porazit, byla její krajanka Shericka Jackson. Stalo se tak na Diamantovce v Bruselu. Na mistrovství světa si Jacksonová pověsila na krk stříbro. Svým časem z Monaka 10.71 se stala šestou nejrychlejší ženou historie. Hned za ní figuruje v této statistice Marie-Joseé Ta Lou z Pobřeží Slonoviny, která v témže závodě vylepšila kontinentální rekord na 10.72. Na MS však zůstala bez medaile, když skončila sedmá. Tam dokonala jamajskou dominanci Elaine Thompson-Herah, pro kterou se jednalo o světlý okamžik v jinak nepříliš výrazné sezóně. O velkém výkonnostním růstu této disciplíny hovoří i fakt, že hned 37 sprinterek letos zaběhlo stovku pod 11 vteřin.

Zatímco ženské stovce dominovaly Jamajčanky, té mužské kralovali sprinteři ze Spojených států. Tím nejvýraznějším byl Fred Kerley. Ten je autorem 4 z 5 nejrychlejších časů sezóny. Nejlépe běžel na amerických Trials, kde triumfoval časem 9.76, který ho řadí na dělené šesté místo historických světových statistik po bok krajanů Trayvona Bromella a Christiana Colemana. Kerley nenašel přemožitele ani na domácím světovém šampionátu v Eugene.

Tam ho na stupně vítězů doprovodili jeho reprezentační parťáci Marvin Bracy a již zmiňovaný Trayvon Bromell. Bracy získal stříbro díky osobnímu rekordu 9.85 a Bromell bral bronz za 9.88. Zároveň je s časem 9.81 druhým nejrychlejším mužem této sezóny. V jejím závěru pak Bromell vyhrál finále Diamantové ligy. Stejného času jako Marvin Bracy letos dosáhli také Keňan Ferdinand Omanyala a Jamajčan Yohan Blake. Na MS se však výrazněji neprosadili.

200 metrů

Ještě lépe než na stovce se Shericka Jackson prezentovala na dvojnásobné distanci. Na té zaznamenala pouze jedinou porážku v úvodu sezóny při mítinku Diamantové ligy v Dauhá a následně už byla na dvoustovce naprosto dominantní. Pro titul mistryně světa si dosprintovala druhém nejlepším čase historie 21.45 a za zdánlivě nepřekonatelným světovým rekordem Američanky Florence Griffith-Joyner zaostala jen o jedenáct setin. Podobně suverénním vystoupením získala také diamantovou trofej. Jackson zaběhla tři nejrychlejší dvoustovky této sezóny.

Další tři nejhodnotnější výkony sezóny v této disciplíně patří Američance Abby Steiner, která si letos posunula své kariérní maximum až na 21.77. Na mistrovství světa v Eugene však skončila až pátá. Tam se ze stříbra radovala Shelly-Ann Fraser-Pryce a na bronzový stupínek vystoupala Britka Dina Asher-Smith. Kometa loňské sezóny a stříbrná olympijská medailistka z Tokia Christine Mboma zahájila sezónu vynikajícím časem 21.87, ale velmi záhy se na mítinku v Nairobi zranila, a to pro namibijskou juniorskou světovou rekordmanku znamenalo konec sezóny.

Letošní dvoustovkařská bilance Američana Noaha Lylese je vskutku jedinečná. Při všech svých dvanácti startech v této disciplíně stlačil svůj čas pod 20 vteřin. I přes nebývale silnou konkurenci ani jednou neokusil hořkost porážky a vrcholný výkon předvedl ve finále světového šampionátu, kde před domácím publikem kraloval v novém americkém rekordu 19.31. O setinu překonal zápis svého legendárního předchůdce Michaela Johnsona z olympiády v Atlantě 1996. V historických světových tabulkách se vyhoupl na třetí místo za jamajské duo Usain Bolt a Yohan Blake. Stal se také vítězem letošní Diamantové ligy.

Roste mu však zdatný konkurent, a to v osobě teprve osmnáctiletého super talentu Erriyona Knightona. Stále věkem ještě junior vylepšil v Baton Rouge hned v úvodu vlastní historické světové maximum na 19.49 a stal se pátým sprinterem, kterému se podařilo zaběhnout dvoustovku pod 19.5. Na mistrovství světa se však musel sklonit nejen před Lylesem, ale také před dalším parťákem z reprezentace Spojených států Kenny Bednarkem, jenž bral v Oregonu stříbro v sezónním maximu 19.77. Tabulkově byli než Bednarek rychlejší už pouze Kubánec Reynir Mena, který se dostal časem 19.63 na dělenou desátou pozici historických světových tabulek, ale na MS chyběl, a Michael Norman (19.76), jehož hlavní disciplínou je ovšem čtvrtka.

400 metrů

Co se týká letošních vrcholů, je jasnou jedničkou bahamská čtvrtkařská hvězda Shaunae Miller-Uibo. Už v hale se v Bělehradě radovala z titulu mistryně světa a stejný úspěch pak zaznamenala i pod otevřeným nebem v Eugene. Čtyřkrát zaběhla pod 50 vteřin a prohrála pouze jednou, a to hned v úvodu letošní sezóny na Diamantovce v Dauhá. Letošní nejlepší světový výkon však nedrží.

Ten má na svědomí Marileidy Paulino z Dominikánské republiky, když kralovala ve finále Diamantové ligy časem 48.99 a stala se tak teprve dvanáctou čtvrtkařkou historie, která stlačila svůj čas pod 49 vteřin. Také zaznamenala v průběhu sezóny čtyři závody na 400 metrů pod 50 vteřin. Ve finále MS však podlehla Miller-Uibo a musela se spokojit se stříbrem. Bronz si na letošním globálním vrcholu pověsila na krk díky novému národnímu rekordu 49.75 Sada Williams z Barbadosu. Ještě rychlejší byla v této sezóně Nizozemka Femke Bol, která brala zlato na mistrovství Evropy v Berlíně za 49.44. K tomu získala ještě stříbro na HMS v Bělehradě, kde prohrála pouze s Miller-Uibo.

Pouze dvěma čtvrtkařům se letos podařilo zaběhnout tuto trať pod 44 vteřin. Jedním z nich byl Michael Norman, jenž vyhrál mítink Diamantové ligy v Eugene za 43.56, což je letošní nejlepší světový výkon. Jen nepatrně pomalejší byl pak při amerických Trials, kde zvítězil v čase 43.60. Zde mu zdatně sekundoval jeho krajan Champion Allison, který se stal díky výkonu 43.70 desátým nejrychlejším čtvrtkařem historie. Na světovém šampionátu ovšem zůstal bez medaile na čtvrtém místě.

Tam potvrdil roli favorita Norman a za ním si dosprintovali pro další cenné kovy stříbrný Grenaďan Kirani James a bronzový Brit Matthew Hudson-Smith. James prokázal své zkušenosti i při finále Diamantové ligy, kde si doběhl už pro svojí třetí kariérní trofej. Jeho nejrychlejší čas v sezóně 44.03 ho pak řadí na třetí příčku letošních statistik. Olympijský šampion a mistr světa z Dauhá Steven Gardiner zahájil sezónu kvalitním časem 44.21, ale na MS kvůli zranění chyběl. Do někdejší formy se postupně vrací světový rekordman Jihoafričan Wayde van Niekerk. V závěru o sobě dal vědět víc než solidním časem 44.33 a ukázal, že se s ním musí stále počítat.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout