přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. října 2022, 12:59

Králové a královny 2022 – skoky

Třetí díl seriálu Králové a královny roku 2022 je věnován skokanským disciplínám.

Výška

Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh závodila v hale pouze třikrát, ale ten nejdůležitější závod zvládla na výbornou, když si vyskákala titul halové mistryně světa v nejlepším výkonu roku pod střechou 202 centimetrů. Největší vyzývatelkou jí byla Australanka Eleanor Patterson. Ta letos závodila vůbec poprvé kariéře i v hale a premiéra to byla úspěšná, když získala světové stříbro a vylepšila kontinentální rekord na rovné dva metry.

Obě si to pak rozdaly o titul na MS v Oregonu a tentokrát byla úspěšnější Patterson. Zlato si zajistila úspěšným skokem na 202 centimetrech. Mahuchikh sice byla na této hodnotě také úspěšná, ale horší zápis ji odsunul na stříbrnou pozici. Bronz si odvezla Italka Elena Vallortigara. S výjimkou světového šampionátu však byla Ukrajinka poměrně dominantní. V šesti závodech překonala dvoumetrovou hranici. V Bruselu skočila letošní nejlepší světový výkon 205 centimetrů a v Curychu se stala královnou letošní Diamantovky. K tomu získala ještě zlato i na mistrovství Evropy v Mnichově. Přes dva metry se v této sezóně přenesly ještě čtvrtá z MS Ukrajinka Iryna Gerashchenko (200) a Ruska Maria Lasickene (201).

V průběhu halové sezóny dominoval Jihokorejec Sanghyeok Woo. Muž, který loni překvapil čtvrtým místem na olympiádě, letos opakovaně potvrzoval vysoký výkonnostní standard. Je autorem letošního nejlepšího světového výkonu pod střechou, když vylepšil vlastní národní rekord na 236 centimetrů a na HMS v Bělehradě si vyskákal svou první velkou medaili, a to rovnou tu nejcennější.

Pod otevřeným nebem pak Woo skákal stabilně přes 230 a na světovém šampionátu v Oregonu se očekávala zejména jeho konfrontace s hvězdným Katařanem Mutazem Essou Barshimem. Ten sice při mítinku Diamantové ligy na domácí půdě v Dauhá podlehl, nicméně na vrcholu sezóny se karta obrátila a Barshim svého soka porazil, a navíc třetí titul z MS v řadě ozdobil letošním nejlepším světovým výkonem 237 centimetrů. Woo bral stříbro a z bronzu se radoval zkušený Ukrajinec Andrej Procenko.

Italský showman Gianmarco Tamberi sice v Eugene na medaili nedosáhl, nicméně i tak měl úspěšnou sezónu. Na HMS v Bělehradě vystoupal na bronzový stupínek, v Mnichově se stal evropským šampionem a v závěru sezóny získal i diamantovou trofej, kde předvedl také svůj letošní nejhodnotnější výkon 234 centimetrů. Stejnou hodnotu zdolal i druhý Američan JuVaughn Harrison. 234 centimetrů také skočili Rusové Ilja Ivanjuk a Danil Lysenko. Ani jeden však nemohl závodit na mezinárodní úrovni.

Tyč

Autorkou letošních nejhodnostnějších výkonů v hale (487) i pod otevřeným nebem (491) je Ruska Anželika Sidorova. Také ona ovšem mohla závodit pouze na domácí půdě. Její nepřítomnosti na mezinárodních kláních využily nejlépe Američanky. Na halovém mistrovství světa zvítězila Sandi Morris před svou reprezentační kolegyní Katie Nageotte. Na MS v Eugene si pak obě závodnice pořadí prohodily. Světový bronz vybojovala Australanka Nina Kennedy, která později přidala ještě prvenství ve finále Diamantové ligy. Morris a Nageotte skočily v sezóně nejlépe 485 centimetrů a stejného výkonu dosáhla také vítězka mistrovství Evropy v Mnichově Finka Wilma Murto.

Tyčkařský trůn okupuje už několikátou sezónu po sobě Švéd Armand Duplantis. V hale zůstal neporažen. Ve všech sedmi závodech překonal šest metrů a dvakrát posunul hodnotu vlastního světového rekordu. Obou rekordních zápisů dosáhl v bělehradské hale, kde nejdříve při mítinku WAIT zdolal 619 centimetrů a následně při svém triumfu na světovém šampionátu skočil ještě o centimetr výše a stal se tak prvním tyčkařem, který pokořil hranici 620 centimetrů. V hale se dařilo také Chrisi Nilsenovi ze Spojených států, jenž vylepšil kontinentální rekord na 605 centimetrů a posunul se na pátou příčku historie pod střechou. Na HMS si vyskákal bronz. V Bělehradě nestačil kromě Duplantise ještě na Brazilce Thiaga Braze.

Duplantis pokračoval v posouvání hranic i pod otevřeným nebem. Osmkrát skočil přes šest metrů. Na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu nejprve posunul hodnotu historického maxima pod otevřeným nebem na 616 centimetrů, aby následně při svém primátu na MS v Eugene skočil i absolutní světový rekord 621 centimetrů. S přehledem pak opanoval i evropský šampionát v Mnichově i finále Diamantové ligy. V Oregonu ho na stupně vítězů doprovodili Chris Nilsen (kromě Duplantise jediný, kdo skočil venku šest metrů) a Filipínec Ernest John Obiena, jenž získal pro svou zemi historicky první medaili na světovém šampionátu.

Dálka

V dálkařském sektoru se mezi ženami nejvýrazněji prosazovaly Srbka Ivana Vuleta a Němka Malaika Mihambo. Vuleta zazářila na domácím halovém světovém šampionátu v Bělehradě, kde triumfovala výkonem 706 centimetrů. Tam Mihambo chyběla. V Eugene se naopak Srbce nedařilo podle představ, když skončila až sedmá, zatímco Mihambo obhájila titul z Dauhá za 712 centimetrů. Na mistrovství Evropy v Mnichově však byla pro změnu úspěšnější Vuleta díky skoku na 706 centimetrů a Mihambo musela vzít za vděk stříbrnou medaili. Ve finále Diamantovky pak byla též úspěšnější Srbka, která se radovala ze zisku trofeje, zatímco Mihambo byla čtvrtá.

Co se týká obou světových šampionátů, stříbro brala vždy stejná závodnice, a to Nigerijka Ese Brume. V Oregonu k tomu potřebovala skočit 702 centimetrů. Překvapivý bronz vybojovala v tomto závodě Brazilka Liticia Oro Melo. Autorkou letošního nejlepšího světového výkonu je pak Australanka Brooke Buschkuehl (dříve Stratton), která v Chula Vistě dolétla na 713 centimetrů, ale na MS skončila mimo pódium na páté příčce. Přes sedm metrů se v Chula Viste dostala i Američanka Tara Davis (703). Té se ovšem nepodařilo na světový šampionát z náročné národní kvalifikace ani kvalifikovat.

Nejúspěšnější světovým dálkařem posledních let je Řek Miltiadis Tentoglu. I letos prohrával jen velmi zřídka. Na halovém mistrovství světa kraloval výkonem 855 centimetrů a letošní nejlepší světový výkon mu patří i pod otevřeným nebem, když při vítězství na evropském šampionátu v Mnichově dolétl na 852 centimetrů. Radoval se také z celkového prvenství v Diamantové lize. Tentoglu už tak vyhrál téměř vše, co mohl. Jeden titul mu však stále chybí, a to ten z mistrovství světa pod otevřeným nebem.

Toho se nedočkal ani letos. Ač byl pro MS velkým favoritem, musel se spokojit se stříbrem. V Oregonu se mu stal přemožitelem Číňan Jianan Wang. Stále více se začíná v dálkařském sektoru prosazovat také mladý švýcarský vícebojař Simon Ehammer. Ten dal právě v Eugene přednost dálce před desetibojem a výsledkem byl zisk bronzové medaile. Ještě předtím zaznamenal na mítinku v Götzisu historické dálkařské světové maximum v rámci desetiboje 845 centimetrů.

Trojskok

Venezuelanka Yulimar Rojas nemá v současnosti ve světovém trojskoku konkurenci a všechny své soupeřky pravidelně deklasuje rozdílem minimálně jedné třídy. V hale získala už svůj třetí titul mistryně světa, a ten ověnčila absolutním světovým rekordem 15.74. Rojas je už také trojnásobnou světovou šampionkou i pod otevřeným nebem, když v Eugene zvítězila v letošním nejlepším venkovním výkonu roku 15.47. Momentálně jí patří šest ze sedmi nejlepších výkonů historie venku a tři TOP výkony v hale. Další úspěšnou sezónu završila obhajobou celkového vítězství v Diamantové lize.

Pouze jedné další závodnici se v této sezóně ještě podařilo doskákat za 15 metrů, a to Ukrajince Maryně Bech-Romančuk. Ač s touto disciplínou v podstatě teprve začíná, jelikož se do letoška věnovala výhradně dálce, na halovém mistrovství světa si pověsila na krk stříbro a pod otevřeným nebem se pak stala mistryní Evropy ve výkonu 15.02. Zklamáním pro ni skončilo mistrovství světa, kde zůstala bez medaile v dálce i trojskoku. Na Hayward Field byly úspěšnější stříbrná Jamajčanka Shanieka Ricketts a Američanka Tori Franklin.

Mužskému trojskoku dominuje kubánská škola. Nutno však dodat, že Pedro Pablo Pichardo už několik let reprezentuje portugalské barvy a na občanství ve stejné zemi čeká také další kubánský rodák Jordan Díaz Fortun. Jeho jmenovec Andy Díaz by měl pro změnu brzy reprezentovat Španělsko. Oba také kvůli tomu chyběli na světovém šampionátu v Eugene, kde Pichardo kraloval v letošním nejlepším světovém výkonu 17.95 před Fabricem Zangem z Burkiny Faso a Číňanem Zhu Yayingem.

Kromě tohoto závodu ovšem byli Pichardovi největšími soupeři právě Díazové. Andy Díaz dokonce Picharda porazil ve finále Diamantové ligy, když si posunul kariérní maximum na 17.70. Ještě dále doskákal Jordan Díaz Fortun, jenž figuruje v letošních světových tabulkách na druhé příčce s výkonem 17.87. I když oba zmiňovaní borci opustili kubánskou reprezentaci, studnice trojskokanských talentů v této zemi je nejspíše nevyčerpatelná. Důkazem toho je Lázaro Martínez, který dokázal Picharda porazit na halovém mistrovství světa v Bělehradě a bral titul. Na MS pod otevřeným nebem zaznamenal v kvalifikaci tři křížky a nepostoupil do finále.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout