Králové a královny 2022 – mimo dráhu

pátek 18. listopadu 2022
Závěrečný díl seriálu Králové a královny roku 2022 se věnuje silničním disciplínám.

Chůze

Letošní ženskou chodeckou jedničkou je beze sporu Peruánka Kimberley García León. Na mistrovství světa v Eugene jasně dominovala oběma chodeckým distancím. Nejprve zvítězila na dvacítce v novém národním rekordu 1:26:58 a následně nenašla přemožitelku ani v nové mistrovské disciplíně, kterou je závod na 35 kilometrů, kde stanovila základní hodnotu rekordu šampionátu na 2:39:16. García León se stala také vítězkou chodecké Tour.

Obsazení na stupních vítězů při mistrovství světa bylo totožné v obou disciplínách. Stříbra si tak odvezla Polka Katarzyna Zdzieblo a bronzy putovaly do Číny zásluhou Qieyang Shijie. Nejrychlejší časy tohoto roku měly na svědomí ruské závodnice Elvira Chepareva (1:26:12) a Margarita Nikiforova (2:37:46). Ty však nesměly závodit na mezinárodní úrovni.

Chodecký závod mužů na 20 kilometrů byl na světovém šampionátu v režii japonských reprezentantů. Šampionem se stal Toshizaku Yamanishi před svým krajanem Kokim Ikedou. Pro bronz si došel Švéd Perseus Karlström. Ten bral stejný cenný kov i na pětatřicítce, kde si to v napínavém závěru rozdali Ital Massimo Stano a další Japonec Masatora Kawano. O jedinou vteřinu byl rychlejší první jmenovaný a zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu a ustavujícím rekordu mistrovství 2:23:14. Vítězem chodecké Tour se stal díky své stabilní výkonnosti Karlström. Letošní nejrychlejší čas na trati 20 kilometrů 1:17:47 zaznamenal Rus Vasilij Mizonov. Stejně jako jeho krajanky ovšem mohl závodit pouze na domácí půdě.

Maraton

Králem letošního maratonu nemůže být nikdo jiný než legenda této disciplíny Eliud Kipchoge. Ten letos nastoupil do dvou závodů a oba byly v jeho podaní jedinečné. V Tokiu zvítězil v čase 2:02:40, který je momentálně pátým nejrychlejším v historii. Koncem září se pak vrátil do svého oblíbeného Berlína a po čtyřech letech zde opět vylepšil vlastní světový rekord, když ho časem 2:01:09 posunul o rovné půl minuty. Na velkých maratonských kláních se dařilo i jeho krajanovi Amosi Kiprutovi. V Tokiu skončil druhý za Kipchogem v čase 2:03:13, který ho řadí na dělené deváté místo historických světových tabulek, následně pak vyhrál maraton v Londýně.

Zatímco někteří maratonci soustředili své snažení k velkým majorům, jiní dali přednost světovému šampionátu v Eugene. V Oregonu se radoval z titulu mistra světa Etiopan Tamirat Tola před reprezentačním kolegou Mosinetem Gemerewem a Belgičanem Bashirem Abdim.

Ani v ženském maratonu nechybělo příliš k překonání historického světového maxima. Keňanka Ruth Chepngetich na něj při úspěšné obhajobě chicagského vítězství ztratila časem 2:14:18 jen čtrnáct vteřin. Na vrcholu této statistky tak zůstává její krajanka Brigid Kosgei, která se letos zaskvěla prvenstvím v Tokiu, které ozdobila pátým nejhodnotnějším výkonem historie 2:16:02. Ještě rychlejší ovšem byla vítězka berlínského maratonu Etiopanka Tigist Assefa. Ta je momentálně díky času 2:15:37 čtvrtou ženou historie historických světových tabulek na této distanci.

Vůbec nejrychlejší maratonský debut historie zaznamenala další zástupkyně etiopské běžecké školy Almaz Ayana. Svým vítězným časem z Amsterdamu 2:17:20 se vyšvihla rovnou na sedmé místo historických statistik. Hned za ní figuruje vítězka letošního hamburského maratonu a krajanka Yalemzerf Yehualaw, a to díky výkonu 2:17:23.

Etiopie se mohla radovat i ze světového zlata, které pro svou domovinu vybojovala v Eugene Gotytom Gebreslase, kterou na stupně vítězů doprovodily Keňanka Judith Korir a Lonah Chemtai Salpeter z Izraele.

½ maraton

Držitelem letošního nejlepšího světového výkonu v půlmaratonu 57:56 je Uganďan Jacob Kiplimo a dosáhl ho v Ras al Khaimah. Jedná se o pátý nejrychlejší čas historie. Tři z nich včetně světového rekordu má na svědomí právě on. Vítězný čas Keňana Kibiwota Kandieho z Valencie 58:10 je pak desátým nehodnotnějším výkonem historie.

V Ras al Khaimah proběhl také suverénně nejrychlejší ženský půlmaraton tohoto roku. Jeho vítězka Girmawit Gebrzihar se posunula časem 1:04:14 na čtvrtou příčku historických světových tabulek. Hellen Obiri je výkonem 1:04:22 pátá a další Keňanka Sheila Chepkirui (1:04:36) sedmá. Na pátý nejrychlejší čas historie se dorovnala po bok Obiri také Etiopanka Yalemzerf Yehualaw, která časem 1:04:22 opanovala závod v Larne.