Králové a královny 2022 – běhy na dráze

pondělí 3. října 2022
V druhém vydání králů a královen letošní sezóny se budeme věnovat běžeckým distancím na dráze.

800 metrů

Ženská půlka měla letos stejnou suverénku jako loni. Byla jí Američanka Athing Mu. Ta se sice v této sezóně nevyhnula zdravotním problémům, a proto také svými starty šetřila. Ve všech čtyřech finálových závodech na 800 metrů, které absolvovala, zvítězila, a to i ve finále světového šampionátu v Eugene, kde v cílové rovince odrazila útok Britky Keely Hodgkinson a brala titul v letošním nejlepším světovém výkonu 1:56.30.

Hodgkinson brala stejně jako na olympiádě v Tokiu stříbro za 1:56.38. K tomu pak ještě přidala v Mnichově titul mistryně Evropy. Objevem letošní sezóny je beze sporu Keňanka Mary Moraa. Na MS si doběhla pro bronz v kariérním maximu 1:56.71. Vyhrála také Hry Commonwealthu a finále Diamantové ligy. Tato sezóna tak pro ni byla průlomovou. Čtvrtou závodnicí, která letos stlačila svůj čas pod 1:57 byla Jamajčanka Natoya Goule (1:56.98). Na velkých šampionátech ovšem opět skončila mimo stupně vítězů. V Eugene byla pátá a na hrách Commonwealthu doběhla čtvrtá.

Keňský olympijský šampion Emmanuel Korir měl sice pomalejší rozjezd do sezóny, nicméně vrcholné závody patřily právě jemu. V Eugene si doběhl pro titul mistra světa a nejrychlejší finiš měl i v curyšském finále Diamantové ligy, kde triumfoval v letošním nejlepším světovém výkonu 1:43.26.

Skvělou formu měl také Kanaďan Marco Arop. Pouze on a Korir dokázali v tomto roce zaběhnout dvakrát pod 1:44. Ve finále Diamantové ligy podlehl Korirovi o pouhých 12 setin. Ve finále světového šampionátu však našel ještě jednoho přemožitele v Alžířanovi Djamelovi Sedjatim. Nejlepším evropským půlkařem byl Španěl Mariano Garcia, jenž si v Bělehradě doběhl pro halové světové zlato a v Mnichově bral i kontinentální titul.

1500 metrů

Jasnou světovou jedničkou na patnáctistovce byla Keňanka Faith Kipyegon. Letos ani jednou neodešla poražena. V Eugene se radovala z titulu mistryně světa, který navíc ozdobila velmi kvalitním časem 3:52.96. Na stejném stadionu byla ještě rychlejší o několik týdnů dříve pří mítinku Diamantové ligy, kde vyhrála za 3:52.59. Tyto dva výkony jsou desátým a jedenáctým nejrychlejším časem historie. To nejlepší si pak nechala do Monaka, kde při další zastávce diamantového seriálu opětovně útočila na sedm let starý světový rekord Etiopanky Genzebe Dibaba. Za ním zaostala s novým keňským rekordem 3:50.37 jen o tři desetiny. V závěru sezóny si pak s přehledem vyběhla i diamantovou trofej.

Pokud dokázal někdo Kipyegon alespoň částečně konkurovat, tak to byla Etiopanka Gudaf Tsegay. Té se dařilo už v hale, kde nejprve zaběhla na mítinku v Toruni druhý nejrychlejší čas historie 3:54.77 a následně vyhrála mistrovství světa v Bělehradě (Kipyegon v hale nestartovala). Nejlepší venkovní čas 3:54.21 zaznamenala Tsegay na mítinku Diamantové ligy v Eugene, kde nestačila pouze na Kipyegon. Stejně tomu pak bylo i ve finále světového šampionátu na Hayward Field, kde brala stříbro. Bronzovou ženou tohoto závodu byla v čase 3:55.28 Britka Laura Muir, která se zlatého úspěchu dočkala o několik týdnů později na ME v Mnichově.

Nejvýraznější osobností mužské patnáctky byl Nor Jakob Ingebrigtsen. V průběhu letní sezóny zaběhl hned třikrát pod 3:30. Ve finále Diamantové ligy zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 3:29:02. Při mítinku v Lausanne byl jen o tři setiny pomalejší. V závodě na 1 míli se stal časem 3:46.46 šestým nejrychlejším mužem historie a ztratil jen 14 setin na letitý evropský rekord Brita Steva Crama.

Na velkých šampionátech však tituly na této distanci nebral. V Bělehradě prohrál s Etiopanem Samuelem Teferou a v Eugene byl překvapivě nad jeho síly Brit Jake Wightman, jenž se stal nečekaným mistrem světa v čase 3:29.23. Ingebrigtsen se předklonil do cíle o 24 setin později a musel se opět spokojit „pouze“ se stříbrem. Zlatou náplast přidal alespoň na mistrovství Evropy v Mnichově, kde s přehledem vyhrál. Světový bronz vybojoval pro španělské barvy v čase 3:29.90 Mohamed Katir. Metu 3:30 pokořil také čtvrtý Abel Kipsang, a to na mítinku v Lausanne, kde vyhrál za 3:29.93. Na MS byl až sedmý, ale medailový úspěch si přivezl z HMS v Bělehradě, kde bral bronz.

5000 metrů

Na patnáctce sice Gudaf Tsegay nestačila na Kipeygon, ale na trati 5000 metrů přemožitelku nenašla. Výrazně se prosazovala také Keňanka Beatrice Chebet. Na světovém šampionátu si pověsila na krk stříbro a ve finále Diamantové ligy byla nejrychlejší z celého startovního pole. Byla tak jedinou závodnicí, která výrazněji narušila etiopskou dominanci v této disciplíně. Na MS totiž putoval i bronz do této východoafrické běžecké velmoci, a to zásluhou Dawit Seyaum. Letošní nejrychlejší časy pak měly na svědomí též Etiopanky. Na pozici leadera letošních světových tabulek se vyhřívá Ejgayehu Taye, která se stala časem 14:12.98 pátou nejrychlejší ženou historie této disciplíny. Druhou nejrychlejší závodnicí této sezóny je Letesenbet Gidey (14:24.59).

To, co se Jakobu Ingebrigtsenovi nepodařilo na patnáctistovce, dokázal na trati 5000 metrů. Zlato z MS totiž náleží právě jemu. Nejcennější kov pak bral i na ME v Mnichově, kde neměl sobě rovného soupeře a zopakoval tak zlatý běžecký double (spolu s 1500 m) z předešlého kontinentálního šampionátu v Berlíně.

Na mistrovství světa mu byl nejbližším soupeřem stříbrný Keňan Jacob Krop, jenž je zároveň držitelem letošního nejlepšího světového výkonu 12:45.73, kterého dosáhl na Diamantovce v Bruselu a řadí ho na šesté místo historických světových tabulek. Do TOP 10 historie se dostal také jeho krajan Nicholas Kipkorir, jenž na mítinku DL v Berlíně zvítězil za 12:46.33, což pro něj znamená osmou příčku v této statistice. Na MS byl ovšem až sedmý. Chuť si pak spravil ziskem diamantové trofeje. Překvapivý světový bronz získal v Eugene Uganďan Oscar Chelimo. Američan Grant Fisher vylepšil v Bruselu kontinentální rekord na 12:46.96, ale na MS skončil před domácím publikem až na šestém místě.

10 000 metrů

Na desítce letos nepadla třicetiminutová hranice. Nejrychlejším závodem sezóny byl ten na světovém šampionátu v Eugene, kde si v dramatickém finiši doběhla pro zlato v letošním nejlepším světovém výkonu 30:09.94 Etiopanka Letesenbet Gidey a nechala za sebou duo Keňanek Hellen Obiri a Margaret Kipkemboi. Obhájkyně titulu a olympijská vítězka Sifan Hassan z Nizozemska skončila až čtvrtá. Celkem šest nejrychlejších časů tohoto roku je právě z mistrovského závodu na Hayward Field.

Grant Fisher byl skutečně smolařem letošního světového šampionátu. Na cenný kov nedosáhl ani v běhu na 10 000 metrů, přitom do něj vstupoval jako leader letošních světových tabulek a sedmý nejrychlejší muž historie. Na mítinku v Kalifornii zaznamenal kontinentální historické maximum 26:33.84. Na mistrovství světa však skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Zde prodal své bohaté zkušenosti světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy. Pro nečekané stříbro si doběhl do té doby poměrně neznámý Keňan Stanley Mburu a bronz získal Cheptegeiův mladší reprezentační kolega Jacob Kiplimo. Při zmiňovaném závodě v Kalifornii zdatně sekundoval Fisherovi Kanaďan Mohamed Ahmed, jenž vylepšil vlastní národní rekord na 26:34.14 a v historických světových tabulkách je devátý, nicméně na světovém šampionátu doběhl až na páté pozici.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová