přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. listopadu 2020, 12:25

Králové a královny 2020 – vrhy

V seriálu Králové a královny roku 2020 pokračujeme vrhačskými disciplínami, kde nejvíce zářili americký koulař Ryan Crouser a německý oštěpař Johannes Vetter.

Koule

Naprostým suverénem koulařského kruhu byl Američan Ryan Crouser, který nastoupil k osmi závodům a v žádném z nich neměl rovnocenného soupeře. V šesti kláních dokázal překonat hranici 22.50 a pouze v jediném nezdolal 22 metrů. V hale si vylepšil kariérní maximum na 22.60, čímž zaostal jen šest centimetrů za světovým rekordmanem Randym Barnesem. K tomu ještě přidal pátý nejlepší výkon halové historie 22.33. Ve vynikajících výkonech pokračoval i pod otevřeným nebem. Výkonem 22.91 se zařadil na dělenou třetí příčku historických světových statistik po bok svého krajana Joe Kovacse a Itala Alessandra Andreie. Na Zlaté tretře v Ostravě stanovil hodnotu nového rekordu mítinku na 22.43. Žádný jiný koulař letos dvaadvacetimetrovou metu nezdolal. Nejblíže k tomu měl Ital Leonardo Fabbri, jenž za ní v Padově zaostal o jediný centimetr.

Číňanka Gong Lijiao je držitelkou nejlepšího světového výkonu roku v hale i pod otevřeným nebem. Pod střechou vládne této statistice vrhem na 19.70. Venku se pak o primát dělí s Portugalkou Auriolou Dongmovou. Obě zapsaly shodně nejlépe 19.53. Dongmová, která ještě do minulého roku hájila barvy Kamerunu tak letos výrazně vylepšila národní rekord své nové domoviny. Jelikož Lijiao závodila pouze na domácí půdě, mezinárodním závodům jasně kralovala právě Dongmová. Venku vyhrála všech devět závodů a v hale odešla ze sedmi klání pouze jednou poražena.

Disk

Mužskému diskařskému sektoru již druhým rokem neohroženě vládne Švéd Daniel Stähl. Vyhrál šestnáct závodů v řadě a až na ISTAFu v Berlíně byl poražen Litevcem Andriusem Gudžiusem. Hořkost porážky okusil po více než roce. Pak se ovšem vrátil na vítěznou vlnu a přidal další dva triumfy. Patří mu šest z deseti nejlepších výkonů sezóny a je vedoucím mužem letošních světových tabulek, když v Sollentuně hodil svůj druhý nejlepší výkon kariéry 71.37. Činili se však i jeho soupeři. Přes 70 metrů se poprvé v kariéře dostal Kolumbijec Mauricio Ortega, jenž se výkonem 70.29 stal novým kontinentálním rekordmanem. Těsně za sedmdesátkou pak zaostali Jamajčan Fedrick Dacres (69.67), ekvádorský rekordman Juan Caicedo (69.60) a islandský rekordman Guoni Valur Gudnason (69.35). Velmi stabilní a špičkovou formu potvrzoval také mladý Slovinec Kristjan Čeh, jenž posouval historické maximum své země až na 68.75.

Jen jediná žena dokázala v tomto roce přehodit 70 metrů a byla jí Američanka Valarie Allmanová. Přitom k tomu finalistce světového šampionátu v Dauhá stačil jediný start na domácí půdě v Rathdrumu, kde poslala své náčiní do vzdálenosti 70.15, což je nový americký národní rekord a v historických kontinentálních statistikách se posunula na čtvrté místo za trojici Kubánek. Suverénka předešlých let Sandra Perkovičová startovala pouze dvakrát v Chorvatsku a její nejdelší pokus 65.93 stačil na druhé místo v letošních statistikách. 65 metrů přehodily pak už pouze Němka Kristin Pudenzová (65.58) a Číňanka Yang Chen (65.26).

Oštěp

Jan Želený se musel po dlouhých čtyřiadvaceti letech obávat o svůj oštěpařský světový rekord. Němec Johannes Vetter se mu totiž na mítinku v Chořově přiblížil na pouhých 72 centimetrů, když si posunul hodnotu kariérního maxima na 97.76. Vetter byl jasným králem světového oštěpu v tomto roce. Vyhrál devět závodů v řadě, a kromě již zmiňovaného jedinečného výkonu v Chořově se dostal ještě dvakrát za devadesát metrů. Ostatní oštěpaři měli k překonání této hodnoty poměrně daleko. Vetterovými nejbližšími pronásledovateli byli Ind Neeraj Chopra (87.86) a Polák Marcin Krukowski (87.07).

V ženském oštěpu předváděli nejdelší hody na domácí půdě čínské závodnice. Autorkou nejlepšího světového výkonu 67.61 je Hui Hui Lyu. Její reprezentační kolegyně Shiyng Liu však hodem na 67.29 příliš nezaostala. Navíc v jejich jediném vzájemném souboji byla úspěšnější. Z Evropanek hodila nejdále Běloruska Taťána Khaladovičová (67.17). Také ona závodila pouze ve své zemi. Dařilo se i českým reprezentantkám. Barbora Špotáková je se svým vítězným výkonem ze Zlaté tretry 65.19 v letošních světových tabulkách pátá. Nikola Ogrodníková pro změnu vyhrála Memoriál Josefa Odložila, kde se její oštěp zapíchl na 64.22, za což jí v letošních statistikách patří sedmá pozice.

Kladivo

V posledních sezónách vládlo sezónním statistikám polské duo Pawel Fajdek a Wojciech Nowicki. Letos tomu však bylo trošku jinak. Nejlepší světový výkon 80.72 je v držení Američana Rudyho Winklera. Ten závodil výhradně v USA, kde pak ještě jednou přehodil 80 metrů. V Evropě pak mezi sebou soupeřili o pozici jedničky právě Nowicki s Fajdekem. Co se týká absolutních výkonů, byl lepší Nowicki, jenž se dokázal dvakrát dostat přes osmdesát metrů (SB 80.28). Nicméně ve vzájemných soubojích byl úspěšnější v poměru 4:2 Fajdek (SB 79.81). Pomalu ale jistě se k vysněné osmdesátce blíží také Maďar Bence Halász (OR 79.88).

Nejlepší světový výkon v kladivu žen 75.45 má na svědomí Běloruska Hanna Malyšniková. Ovšem stabilnějších výsledků dosahovala Francouzka Alexandra Tavernierová, která vyhrála šest závodů v řadě a v přímém souboji v maďarském Székesféherváru Malyšnikovou porazila. Při Kladenském házení vylepšila francouzský národní rekord na 75.23. Patří jí také 2. – 4. výkon letošních světových tabulek. Třetí ženou této statistiky je Polka Malwina Kopronová (SB 74.18). Také ona dokázala v Székesféherváru porazit Malyšnikovou.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Pavel Lebeda

Vytisknout