přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. listopadu 2020, 12:48

Králové a královny 2020 – skoky

Skokanské disciplíny byly v uplynulé atletické sezóně ostře sledované zejména díky startům švédského tyčkaře Armanda Duplantise, který hned třikrát vylepšil hodnotu světového rekordu. Nebylo to však jediné skokanské historické světové maximum, které v tomto roce padlo.

Tyč

Jen těžko lze hledat v tomto roce atraktivnější skokanskou disciplínu než skok o tyči mužů. Největší zásluhu na tom měl švédský suverén Armand Duplantis. V sezóně 2020 startoval celkem v 16 závodech a pokaždé zvítězil. Zářil už v hale, když se při všech svých pěti startech dokázal přenést přes šest metrů. Na mítinku World Indoor Tour v Toruni pak úspěšným skokem přes 617 překonal sedm let starý halový světový rekord Francouze Renauda Lavillenieho z Doněcku. Následně ho pak v Glasgow ještě o jeden centimetr vylepšil na 618. Nebývale vysoký standard potvrdil i pod otevřeným nebem. I v průběhu letní sezóny pokořil šestimetrovou metu pětkrát. V Lausanne se zaskvěl výkonem 607 centimetrů a opravdový vrchol v jeho podání přišel na mítinku Diamantové ligy v Římě, kde zdolal 615, čímž o centimetr překonal světový rekord legendárního Ukrajince Sergeje Bubky z roku 1994 a stal se absolutním králem historie mužské světové tyčky. V pozadí Duplantisových jedinečných počinů trochu zanikly špičkové výkony světového šampiona Sama Kendrickse. Američan skočil v hale 601 centimetrů a pod otevřeným nebem zapsal nejlépe 602. Ostatní tyčkaři se na tuto dvojici dívali z uctivé vzdálenosti.

Ženská tyčka měla v hale dvě suverénky. Ruska Anželika Sidorovová startovala výhradně na ruské půdě. Hodnota jejího nejlepšího světového výkonu roku je 495 centimetrů, což ji řadí na dělené třetí místo historických světových tabulek pod střechou. Američanka Sandi Morrisová je v této statistice hned za ní s 491 centimetry. Morrisová vyhrála všech pět závodů, které absolvovala. Pod otevřeným nebem se nejvíce dařilo její krajance Kate Nageotteové, která si vylepšila kariérní maximum na 492 centimetrů a vyhoupla se na šesté místo venkovních historických světových statistik.

Výška

Mužská výška už několik sezón čeká na skoky okolo 240 centimetrů, a tak byl králem letošní sezóny Bělorus Maxim Nědosekov. Ten zůstal letos při svých čtyřech startech neporažen a je také autorem nejlepšího světového výkonu roku pod otevřeným nebem 233 centimetrů. V hale byla ovšem situace o poznání otevřenější, když tuto hodnotu zdolalo celkem pět výškařů, kterými byli Američan Darryl O´Sullivan, Jamal Wilson z Baham, Rus Ilja Ivaňuk, Kubánec Luis Zayas a vítěz Hustopečského skákání Tom Gale z Velké Británie.

V průběhu halové sezóny pokračovala ve své suverenitě ruská šampionka Maria Lasickeneová, když dokázala v Moskvě skočit 205 centimetrů. Na paty jí však šlapala mladičká Ukrajinka Jaroslava Mahučiková, která hned dvakrát posunula hodnotu halového juniorského světového rekordu až na 202 centimetrů. V průběhu letní sezóny pak byly všechna významná klání výškařek v režii ukrajinského dua Jaroslava Mahučiková a Julia Levčenková. Obě se dělí s rovnými dvěma metry o nejlepší světový výkon roku. Ve vzájemných soubojích pak byla v poměru 3:2 úspěšnější starší Levčenková. Za výškařský objev sezóny se dají považovat Australanky Eleanor Pattersonová (PB 199) a Nicola McDermottová (PB 198), která si dokonce při neúčasti ukrajinských soupeřek připsala svůj premiérový primát v Diamantové lize.

Trojskok

V trojskoku vynikali zejména dva borci. Halovou sezónu jasně ovládl Fabrice Hugues Zango. Reprezentant Burkiny Faso neokusil hořkost porážky a měl na svědomí čtyři nejlepší výkony v hale. V Paříži doskákal až na 17.77, čímž vytvořil nový africký halový rekord. V létě se přetahoval o pozici světové jedničky s Američanem Christianem Taylorem. Jejich vzájemné duely skončily remízou. Dále však doskákal Taylor, jenž v Berlíně zvítězil výkonem 17.57. K tomu také opanoval Zlatou tretru v Ostravě. Patří mu tři z pěti nejlepších výkonů v letních tabulkách. Zango zapsal pod otevřeným nebem nejlépe 17.42.

Venezuelská mistryně světa Yulimar Rojasová zářila hlavně v průběhu halové sezóny, kde se dvakrát dostala za 15 metrů. V Métách doskákala na 15.03 a na mítinku World Indoor Tour v Madridu se stala halovou světovou rekordmankou, když výkonem 15.43 o sedm centimetrů překonala šestnáct let starý rekordní zápis Rusky Taťány Lebeděvové z Budapešti. Přesto, že venku startovala pouze dvakrát, i zde jí patří nejlepší světový výkon roku 14.71.

Dálka

Vůbec nejlepší dálkařský výkon roku byl k vidění již v hale a jeho autem se stal Kubánec Juan Miguel Echevarría, jenž v Madridu dolétl na 841 centimetrů. Venku se mu pak nejvíce přiblížilo čínské duo Jianan Wang (SB 836) a Chanzhou Huang (SB 833).

Ve stejné disciplíně žen se v průběhu roku 2020 podařilo jen jediné závodnici přeskočit sedm metrů. Byla jí světová šampionka Malaika Mihambová z Německa. V hale se zařadila výkonem 707 centimetrů na desátou příčku historických světových tabulek pod střechou. Pod otevřeným nebem dolétla nejdále na 703 centimetrů. Vysokou a stabilní výkonnost prokazovala Ukrajinka Marina Bekh-Romančuková. V hale ovládla čtyři mítinky World Indoor Tour a vylepšila si osobní rekord na 696. V průběhu letní sezóny jí pak zdatně konkurovaly Běloruska Anastasia Mirončik-Ivanovová (SB 694) a Švédka Khaddi Sagniaová (SB 692).

Petr Jelínek

Vytisknout