přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. listopadu 2020, 15:08

Králové a královny 2020 – mimo dráhu

Přesto, že se vzhledem k opatřením ohledně hromadných akcí naprostá většina silničních běžeckých závodů pro letošní rok zrušila, při těch několika, které se konaly, byly k vidění parádní výkony včetně světových rekordů.

Ještě před vypuknutím koronavirové krize se v Monaku blýskl Joshua Cheptegei, když vylepšil historické světové maximum na silniční pětce na 12:51 a stal se tak prvním běžcem, kterému se podařilo v této disciplíně prolomit třináctiminutovou bariéru. Do té doby byl držitelem rekordního zápisu 13:00 Keňan Sammy Kipketer. Cheptegei ho překonal po rovných dvaceti letech.

Joshua Cheptegei v úvodu roku jeden rekord překonal, ale také o jeden přišel. Stalo se tak v silničním závodě na 10 kilometrů ve španělské Valencii, kde Cheptegeiovo rok staré maximum překonal o 14 vteřin Keňan Rhonex Kipruto, jenž zaběhl čas 26:24.

Nejrychlejším maratonem roku byl ten tokijský, kde zvítězil v nejlepším světovém výkonu roku 2:04:15 Etiopan Birhanu Legese před Belgičanem Bashirem Abdim (2:04:49) a dalším etiopským reprezentantem Sisayem Lemmou (2:04:51). Pod 2:05 se pak v tomto roce dostal už pouze vítěz maratonu v Seville Mekuant Gebre z Etiopie (2:04:46). Prestižní londýnský maraton se konal v náhradním podzimním termínu a doprovázel ho chlad a déšť, což se projevilo i na výsledných časech. Trochu překvapivým vítězem se stal Etiopan Shura Kitata, jenž proběhl cílem v čase 2:05:41.

Také v kategorii žen byly nejrychlejší časy k vidění v Tokiu, kde kralovala keňská rodačka v izraelských barvách Lonah Chemtai Salpeterová, když zaběhla nový národní rekord své země a také nejlepší světový výkon roku 2:17:45, což ji řadí v historických světových tabulkách na šesté místo. V těch evropských je dokonce druhá za někdejší světovou rekordmankou Britkou Paulou Radcliffeovou. Druhá žena tokijského závodu Birhane Dibabaová se posunula časem 2:18:35 na třináctou příčku historických světových statistik. Maraton v Londýně patřil světové rekordmance Brigid Kosgeiové, když zde zvítězila v čase 2:18:58. Pod 2:20 se dostala také vítězka maratonu v Dubaji Worknesh Degefaová z Etiopie (2:19:38).

Nejstabilnějším půlmaratoncem sezóny byl jednoznačně Keňan Kibiwot Kandie, jenž má na svědomí tři ze čtyř nejlepších světových časů roku. V Ras al Khaimah zvítězil výkonem 58:58. V Praze na Letné se pak časem 58:38 stal pátým nejrychlejším běžcem historie na této distanci. Další parádní čas 58:54 pak přidal při světovém šampionátu v ½ maratonu. V polské Gdyni to ovšem ke zlatu nestačilo. Kandie našel přemožitele v teprve devatenáctiletém Uganďanovi Jacobu Kiplimovi, jenž se stal mistrem světa v čase 58:49. Půlmaraton přitom běžel teprve podruhé v kariéře. Na bronzový stupínek vystoupal Etiopan Amedework Walelegn za 59:08. Joshua Cheptegei skončil při své půlmaratonské premiéře čtvrtý v čase 59:21.

Skutečně veleúspěšnou sezónu prožil ženský půlmaraton. V únoru došlo v Ras al Khaimah k překonání absolutního světového rekordu na této distanci. Postarala se o to Etiopanka Ababel Yeshanehová, když časem 1:04:31 vylepšila tři roky starý rekord Keňanky Joyciline Jepkosgeiové o 20 vteřin. Historicky druhou nejrychlejší závodnicí se ve Spojených arabských emirátech stala Keňanka Brigid Kosgeiová (1:04:49). Dokonce dvakrát se přepisoval světový rekord v ryze ženském půlmaratonu a jeho autorka byla vždy stejná. Keňanka Peres Jepchirchirová nejprve v září ozdobila svůj triumf v Praze na Letné časem 1:05:34, aby ho pak ještě v polské Gdyni při svém primátu na mistrovství světa v půlmaratonu ještě vylepšila na 1:05:16. Stříbrná Němka Melat Kejetaová zaostala novým národním rekordem 1:05:18 jen tři vteřiny za evropským rekordem Nizozemky Sifan Hassanové. Světový bronz si na krk pověsila Etiopanka Yalemzerf Yehualawová (1:05:19). Kejetaová a Yehualawová se zařadily na jedenácté a dvanácté místo historických světových tabulek v půlmaratonu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout