přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2019, 12:19

Králové a královny 2019 – vrhy a hody

V našem tradičním atletickém seriálu Králové a královny pokračujeme vrhačskými disciplínami, ve kterých byli vidět i čeští reprezentanti. Nejvyšší příčky ovšem přeci jen obsazovali atleti z jiných zemí.

Koule

Mužská koule je jednou z nejkvalitnějších disciplín posledních let a jinak tomu nebylo ani v uplynulé sezóně. V průběhu roku se dostalo hned osm borců přes 22 metrů, což historie této disciplíny nepamatuje. V rámci Diamantové ligy byl nejúspěšnější Novozélanďan Tom Walsh. Vítězem Panamerických her se stal Brazilec Darlan Romani. Ten také v při mítinku Diamantové ligy v Palo Altu posunul hodnotu jihoamerického rekordu na 22.61. Skutečným vrcholem pak bylo finále mistrovství světa. Asi nikoho by nenapadlo, že Darlanu Romanimu nebude stačit výkon 22.53 na medaili, přesto tomu tak bylo. Hned v úvodní sérii se zaskvěl Walsh, jenž poslal své náčiní na 22.90, čímž posunul hodnotu kontinentálního rekordu a také historického maxima šampionátu a zdálo se, že je o titulu mistra světa rozhodnuto. Vše se ale změnilo v šestých pokusech, kdy se Američan Joe Kovacs opřel do koule a ta letěla až na 22.91, což mu zajistilo zisk zlaté medaile. Walsh na poslední chvíli přišel i o stříbro, protože další reprezentant Spojených států Ryan Crouser zaznamenal také 22.90 a jelikož měl lepší druhý pokus, odsunul Walshe na bronzovou pozici. Kovacs se svým vítězným výkonem zařadil na dělené třetí místo historických světových tabulek po bok Itala Alessandra Andreie. Walsh a Crouser dělí v historických statistikách pátou příčku.

Ženské kouli jasně kralovala Číňanka Gong Lijiao. Letos se jako jediná závodnice dostala přes dvacet metrů. Při svém triumfu ve finále Diamantové ligy vrhla 20.31. Dařilo se jí také na světovém šampionátu v Dauhá, kde úspěšně obhájila titul mistryně světa. Její bilance na mistrovství světa pod otevřeným nebem je jedinečná. Již pošesté v řadě si pověsila na krk medaili z MS. Na stupních vítězů nechyběla od Berlína 2009. V Dauhá ji na stupně vítězů doprovodily Jamajčanka Danniel Dodd-Thomasová a Němka Christina Schwanitzová. V průběhu roku se výrazněji prosazovaly také Američanky Chase Ealeyová (2. ve světových tabulkách s výkonem 19.68) a Maggie Ewenová, která je v letošních světových statistikách čtvrtá za 19.47 a stejného umístění dosáhla i na MS.

Disk

Jednoznačného vládce měl i mužský disk. Byl jím Švéd Daniel Stähl. Ten vyhrál třináct z patnácti závodů, ve kterých startoval. Na domácí půdě v Bottnarydu vylepšil národní rekord své země na 71.86, což je zároveň výkon, kterým vévodí letošním světovým tabulkám. Radoval se také ze zisku diamantové trofeje a na MS v Dauhá získal svou první velkou zlatou medaili. Pozici světové dvojky potvrdil na mistrovství světa i v letošních světových tabulkách Jamajčan Fedrick Dacres, jenž také posunul hodnotu národního historického maxima své domoviny na 70.78. Bronzovým mužem MS byl Rakušan Lukas Weisshaidinger, který figuruje s hodem 68.14 na stejné pozici i v letošních světových tabulkách.

V ženském diskařském kruhu dominovaly kubánské závodnice. V rámci Diamantové ligy nezvítězila žádná jiná závodnice než Yaimé Perezová nebo Denia Caballerová. Perézová se vezla na vítězné vlně, když vyhrála mistrovství světa i finále „Diamatovky“. Navíc je autorkou letošního nejlepšího světového výkonu roku 69.39, kterého dosáhla v Sotteville. Caballerová vybojovala v Dauhá stříbro a nejdále letos hodila v Huelvě, kde zaznamenala 69.20. Někdejší suverénku této disciplíny Sandru Perkovičovou v úvodu sezóny trápilo zdraví. Nicméně i tentokrát si z MS odvezla cenný kov a měl hodnotu bronzovou.

Kladivo

Nejlepším kladivářem tohoto roku byl bez diskuze Polák Pawel Fajdek. V Dauhá získal již svůj čtvrtý titul mistra světa, když se ve finále jako jediný dokázal dostat přes osmdesát metrů. Popáté v kariéře ovládl také celkové pořadí kladivářské Challenge. V letošních světových tabulkách je s výkonem 80.88 druhý. Ještě dále hodil jeho krajan a loňský vítěz Challenge Wojciech Nowicki, jenž poslal v Poznani své náčiní do vzdálenosti 81.74. Ve vzájemných soubojích ovšem s Fajdkem převážně prohrával. Na druhou stranu byl jediným kladivářem, který ho v letošní sezóně dokázal porazit. Na mistrovství světa ovšem mohl být Nowicki rád alespoň za bronz, který navíc získal až po protestu polské výpravy a dělil ho s Maďarem Bence Halázsem (3. místo v Challenge). Ze stříbra se radoval Francouz Quentin Bigot.

Mezi kladivářkami dosáhla největších úspěchu Američanka DeAnna Priceová. Na americkém národním šampionátu zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu a kontinentálním rekordu 78.24 a je čtvrtou nejlepší kladivářkou historie. Opanovala také kladivářskou Challenge. Nový osobní rekord 76.35 vynesl ve finále mistrovství světa stříbrnou medaili Polce Joanně Fiodorowové. Na bronzový stupínek vystoupala Číňanka Zheng Wang. V Challenge si obě závodnice pořadí vyměnily. Kladivářky ze Spojených států okupují hned tři první pozice v letošních světových tabulkách. Nicméně Brooke Andersenová ani Gwen Berryová se na MS neprosadily.

Oštěp

Životní sezónu za sebou má grenadský oštěpař Anderson Peters. Nejprve ovládl Panamerické hry v novém národním rekordu 87.31 a následně se v Dauhá stal jedním z nejpřekvapivějších světových šampionů, když potvrdil roli černého koně soutěže, zaskočil všechny favority a zvítězil. Nestačil na něj ani leader světových tabulek Magnus Kirt, jenž se musel spokojit se stříbrem. Kirt je autorem nejlepšího světového hodu sezóny, když ve finském Kuortane vylepšil historické maximum své země na 90.61. K tomu ještě přidal primát v seriálu Diamantové ligy. Jediným dalším oštěpařem, který letos přehodil devadesát metrů, byl Němec Johannes Vetter, jenž při svém vítězství na utkání mezi Evropou a USA v Minsku zapsal 90.03. Do mistrovského závodu v Dauhá vstupoval jako obhájce titulu. Nakonec z toho byla bronzová medaile. Němci byli v letošním roce opět vidět. Mezi pěticí nejlepších oštěpařů ve světových tabulkách byli hned tři. Andreas Hofmann je třetí za 89.65 a Bernhard Seifert pátý s výkonem 89.05. Mezi tyto dva oštěpaře se vklínil pouze litevský rekordman Edis Matusevičius (89.17).

V ženském oštěpu předváděla v průběhu sezóny nejlepší a nejvyrovnanější výkony asijská rekordmanka Hui Hui Lyu z Číny. To se projevilo zejména v Diamantové lize, kde neohroženě zvítězila. S vylepšeným asijským rekordem 67.98 je také na čele letošních světových tabulek. Přesto našla v Dauhá dvě přemožitelky a brala „pouze“ bronz. Při dramatickém vyvrcholení finálového závodu se ze zisku světového zlata mohla těšit Australanka Kelsey-Lee Barberová (2. ve světových tabulkách za 67.70) před stříbrnou Číňankou Shiying Liuovou. Třetí ženou letošních světových tabulek je Nikola Ogrodníková, která si v německém Offenburgu vylepšila kariérní maximum na 67.40. TOP 5 ještě doplňují Běloruska Taťána Khaladovičová (67.22) a Němka Christin Hussongová (66.59).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout