Králové a královny 2019 – střední a dlouhé běhy

sobota 2. listopadu 2019
V tradičním seriálu Králové a královny pokračujeme středními a dlouhými tratěmi na dráze, kde zářili především afričtí běžci. Zdatně jim však konkurovali i reprezentantky či reprezentanti z Evropy nebo Spojených států amerických.

800 metrů

Největších úspěchů na této distanci v kategorii mužů dosáhl Američan Donovan Brazier. Ten se v průběhu sezóny stal americkým šampionem, následně ovládl finále Diamantové ligy v Curychu a skutečný vrchol v jeho podaní přišel na mistrovství světa v Dauhá, kde si doběhl pro titul světového šampiona v novém rekordu mistrovství a kontinentálním historickém maximu 1:42.34. Stal se tak devátým nejrychlejším půlkařem historie. Na MS ho na stupně vítězů doprovodil Amel Tuka z Bosny a Hercegoviny, jenž si zajistil stříbrný cenný kov nejlepším evropským časem roku 1:43.47 a Keňan Ferguson Rotich (v roce 2019 třetí muž světových tabulek s časem 1:42.54). Autorem letošního nejrychlejšího letošního času je Botswaňan Nijel Amos, který zvládl v Monaku závod na dva okruhy v čase 1:41.89, což je nejlepší výkon od roku 2012. Nicméně do rozběhu na světovém šampionátu ani nenastoupil.

Světová ženská půlka se dá v tomto roce rozdělit na dvě etapy. V té první ještě mohly závodit dvě nejlepší závodnice posledních let Jihoafričanka Caster Semenyová a Francine Niyonsabaová z Burundi. Semenyová zaběhla hned na úvodním mítinku Diamantové ligy v Dauhá letošní nejlepší světový výkon 1:54.98 a následně vyhrála i pokračování tohoto seriálu v Eugene za 1:55.70. Niyonsabaová stihla startovat pouze v Dauhá, kde byla druhá se Semenyovou. Pak už ale obě závodnice nemohly startovat na osmistovce z důvodu zvýšené hladiny testosteronu a nenastoupené doporučené hormonální léčbě. Tak přišly zářivé okamžiky Američanky Ajee Wilsonové. Na americkém národním šampionátu zvítězila v čase 1:57.72, což ji řadí na druhé místo světových statistik roku 2019 za Semenyovou a pro triumf si doběhla i ve finále Diamantové ligy. Největší favoritkou byla také pro mistrovství světa. Nicméně tam na ni zbyl „pouze“ bronz. V katarské metropoli se totiž stala jednou z nejméně očekávaných světových šampionek Uganďanka Halimah Nakaayiová, která proběhla cílem jako první v novém národním rekordu 1:58.04. Rychlejší než Wilsonová byla také její krajanka Raevyn Rogersová.

1500 metrů

Na mužské patnáctce byl jasným vládcem uplynulé sezóny Keňan Timothy Cheruiyot. Jako jediný stlačil v roce 2019 svůj čas pod 3:30. Podařilo se mu to hned dvakrát. Poprvé tak učinil na mítinku Diamantové ligy v Lausanne, kde zaznamenal letošní nejlepší světový výkon 3:28.77 a podruhé se mu to podařilo při jeho triumfu na mistrovství světa v Dauhá, kde nedal svým soupeřům šanci a doběhl si pro své první světové zlato. Ještě předtím v Bruselu obhájil prvenství v Diamantové lize. V devíti závodech na 1500 metrů, do kterých nastoupil, pouze jednou okusil hořkost porážky. Na mítincích DL mu zdatně šlapal na paty norský mladíček Jakob Ingebrigtsen. Byl třikrát druhý a jednou čtvrtý. V Lausanne vylepšil evropský juniorský rekord na 3:30.16. Na mistrovství světa však doplatil na náročný program, když startoval na tratích 1500 i 5000 metrů a skončil bez medaile na čtvrté příčce. Naopak z cenných kovů na MS se radovali zkušení borci Taoufik Makhloufi z Alžírska a Polák Marcin Lewandowski, který navíc ve finále světového šampionátu posunul hodnotu národního rekordu své země.

Ženské patnáctce kralovala ve velkém stylu Nizozemka Sifan Hassanová. Své možnosti naznačila již v Monaku, kde zaběhla světový rekord na jednu míli, který má nyní díky ní hodnotu 4:12.33. Poté jednoznačně ovládla finálový závod Diamantové ligy, a to nejlepší si nechala na světový šampionát. V Dauhá předvedla parádní finálové představení, když závod rozhodla stylem start-cíl a zisk titulu mistryně světa ozdobila novým rekordem šampionátu a nejlepším světovým výkonem roku 3:51.95. Historické maximum mistrovství Rusky Taťány Tomaševové vylepšila o propastných sedm vteřin. Evropský rekord Rumunky Pauly Ivanové posunula o dvě vteřiny a za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové zaostala po pouhých 1.88 vteřiny. Finálový závod mistrovství světa měl jedinečnou úroveň. Američance Shelby Houlihanové nestačil ani kontinentální rekord 3:54.38 na zisk cenného kovu. Ještě rychlejší byly stříbrná Keňanka a obhájkyně titulu Faith Kipyegonová (NR 3:54.22) a Etiopanka Gudaf Tsegayová (3:54.22). Tento závod naprosto zboural letošní světové tabulky. Hned devět běžkyň se v něm dostalo pod čtyři minuty.

5000 metrů

Trať 5000 metrů byla převážnou část uplynulé sezóny etiopskou záležitostí. Závodníci z této východoafrické běžecké velmoci pravidelně obsazovali na všech významných mítincích přední příčky. Autorem nejrychlejšího času sezóny je Telahun Bekele, který vyhrál na DL v Římě v čase 12:52.98. Na mistrovství světa zase zářili jeho krajané. Titul světového šampiona obhájil Muktar Edris a za ním finišoval na stříbrné příčce talentovaný Selemon Barega. Etiopskou dominanci pak narušil bronzový Mohamed Ahmed z Kanady. Přesto, že Etiopané byli v tomto roce vskutku dominantní, našel se jeden závod, kdy jim vypálil rybník reprezentant z jiné africké země. Stalo se tak ve finále Diamantové ligy, kde všechny etiopské favority zaskočil brzkým nástupem Uganďan Joshua Cheptegei a získal tak Diamantovou trofej.

Mezi ženami byla na pětikilometrové distanci nejlepší Keňanka Hellen Obiriová. V Londýně zaběhla letošní nejlepší světový čas 14:20.36. Tento mítink Diamantové ligy byl také nejrychlejším ženským závodem na 5000 metrů. Druhá Agnes Tiropová se zařadila časem 14:20.68 na šesté místo historických světových tabulek a třetí Nizozemka Sifan Hassanová vylepšila evropský rekord na 14:22.12. Ve finále Diamantové ligy si Obiriová vybrala slabší moment a skončila v poli poražených. Naopak Hassanová skvělým finišem zvítězila. Očekávaný duel na světovém šampionátu se ovšem neodehrál. Hassanová se rozhodla startovat na patnáctce a desítce. Tím se Obiriové otevřela cesta k obhajobě mistrovského titulu, která byla nakonec také úspěšná. Obiriová navíc vylepšila rekord mistrovství na 14:26.72. Dalšími medailistkami se staly její krajanka Margaret Kipkemboiová a Němka Konstanze Klosterhalfenová.

10 000 metrů

Na mužské desítce byla po většinu sezóny situace podobná jako na poloviční distanci. Prim hráli zejména Etiopané. Nicméně na mistrovství světa získali jedinou medaili, kterou vybojoval stříbrný Yomif Kejelcha. On ani jeho krajané totiž nestačili na Uganďana Joshuu Cheptegeie, jenž bral po překvapivém triumfu z pětky ve finále Diamantové ligy i světové zlato v nejlepším výkonu roku 26:48.36. Pro bronz si doběhl Keňan Rhonex Kipruto.

Nejrychlejší závod na 10 000 žen proběhl až na mistrovství světa a v něm byla opět nejlepší v životní formě závodící Nizozemka Sifan Hassanová, když jasně zvítězila v letošním nejrychlejším světovém čase 30:17.62. Za zmínku jistě stojí, že si v tomto závodě posunula hodnotu kariérního maxima o více než minutu. Další medaile si rozdělily Etiopanka Letesenbet Gideyová (30:21.23) a Keňanka Agnes Tiropová (30:25.20). Oběma závodnicím patří stejné umístění i v letošních světových tabulkách.