Králové a královny 2019 – překážky a víceboje

neděle 1. prosince 2019
V pátém díle seriálu Králové a královny roku 2019 se budeme věnovat všem překážkářským tratím a také vícebojům.

110/100 metrů překážek

Nejrychlejší závod na 110 metrů překážek byl letos k vidění v texaském Austinu, kde si to v těsném souboji rozdali Američané Grant Holloway a Daniel Rodgers. Hlubší předklon měl Holloway a zaznamenal tak letošní nejlepší světový výkon 12.98. Žádný jiný překážkář letos nedokázal stlačit svůj čas pod třináct vteřin. Nejblíže k tomu měl právě Rodgers, jenž za Hollowayem zaostal zpět o dvě setiny a s osobním rekordem 13.00 je v letošních statistikách druhý. Ve finále Diamantové ligy byl nejrychlejší Španěl Orlando Ortega. Na mistrovství světa se pak očekával poměrně vyrovnaný boj několika favoritů o cenné kovy. Roberts byl ovšem diskvalifikován již v úvodních kolech a ve finále postihl podobný osud olympijského šampiona Omara McLeoda z Jamajky (4. v tabulkách za 13.07). Naopak Grant Holloway byl suverénní a doběhl si pro titul mistra světa. Stříbro obhájil Rus Sergej Šubenkov a bronzový doběhl úřadující mistr Evropy Pascal Martinot Lagarde. Společně s ním vystoupal po protestu španělské výpravy Ortega, který byl údajně omezen během McLeoda, který byl právě za tento prohřešek diskvalifikován.

Stovka překážek byla v podstatě americko-jamajskou záležitostí. Letošní nejlepší světový výkon zaběhla Jamajčanka Danielle Williamsová na mítinku Diamantové ligy v Londýně prolétla rovinku s ploty za 12.32, za což jí v historických světových statistikách patří sedmá příčka. Nejrychlejší byla také ve finále „Diamantovky“. Na mistrovství světa se však musela sklonit před dvojicí Američanek. Světovou šampionkou se stala Nia Aliová, která si doběhla pro zlato v čase 12.34 (dělí deváté místo v historických světových tabulkách s reprezentační kolegyní Sharikou Nelvisovou). Americký double dokonala stříbrná Kendra Harrisonová. Jedinou závodnicí, která dokázala alespoň částečně narušit dominanci těchto dvou překážkářských velmocí, byla Nigerijka Tobi Amusanová, která zaznamenala v Dauhá nejrychlejší rozběhový čas historie světových šampionátu 12.48.

400 metrů překážek

Mužská čtvrtka překážek zažila vskutku výjimečný rok. Za krále uplynulé sezóny nemůžeme považovat nikoho jiného než Nora Karstena Warholma. Ten zůstal v letošní sezóně na této distanci neporažen a hned třikrát posunul hodnotu evropského rekordu. Nezapomenutelným zůstane jeho souboj s Američanem Raiem Benjaminem ve finále Diamantové ligy v Curychu, kde Warholm zvítězil v čase 46.92, čímž se stal druhým nejrychlejším mužem historie za světovým rekordmanem Kevinem Youngem. Benjamin zaostal o pouhých šest setin zpět (46.98) a stal je tak čtvrtým mužem, kterému se podařilo prolomit hranici 47 sekund. V historických statistikách dělí třetí příčku s Katařanem Abderrahmanem Sambou. Toho letos trápily zdravotní potíže, a tak své úsilí směřoval k mistrovství světa, které se konalo na pro něj domácí půdě v Dauhá. Souboj těchto tří budil velká očekávání. Nejúspěšnější v něm byl Warholm, jenž obhájil zlato z Londýna. Benjamin vybojoval stříbro a Samba byl bronzový.

K překonání světového rekordu na čtvrtce překážek mužů sice nedošlo, ale podařilo se to na stejné distanci žen. Hned dvakrát se podařilo historické statistiky přepsat Američance Dalilah Muhammadové. Poprvé tomu tak bylo na americkém národním šampionátu, kde zvítězila v čase 52.20 a z předešlého maxima Rusky Julie Pečonkinové z roku 2003 ukrojila čtrnáct setin. Ve finále Diamantové ligy podlehla své mladé krajance Sydney McLaughlinové a vrchol v podání těchto dvou závodnic přišel ve finále MS. Ve strhujícím souboji byla rychlejší Muhammadová, když vylepšila svůj čerstvý světový rekord na 52.16. Smutnit však nemusela ani stříbrná McLaughlinová, která se novým osobákem 52.23 zařadila na druhé místo historických světových tabulek. Bronz si ze světového šampionátu odvezla Jamajčanka Rushell Claytonová.

3000 metrů překážek

V mužském stýplu se postupně prosazují také jiní než keňští běžci a projevilo se to i v letošní sezóně. Do nejužší světové špičky se postupně dostávají Etiopané, což bylo vidět zejména při mítincích Diamantové ligy. Z celkového primátu v tomto seriálu se radoval Getnet Wale. Jeho krajan Lamecha Girma si zase doběhl pro stříbro na mistrovství světa, kde výrazně potrápil keňského favorita Consesluse Kipruta, kterému v dramatickém souboji podlehl o jedinou setinu v novém etiopském národním rekordu 8:01.36. Kipruto měl zdravotní problémy a před MS předváděl nepřesvědčivé výkony. Nicméně při vrcholu sezóny opět zmobilizoval své síly a prodal bohaté zkušenosti. Výsledkem byla úspěšná obhajoba mistrovského titulu v letošním nejlepším světovém výkonu 8:01.35. Bronz si na krk pověsil ambiciózní Maročan Soufiane El Bakkali a opět se tak nedočkal velkého vítězství.

Zatímco situace v mužském stýplu byla poměrně vyrovnaná, mezi ženami byla mnohem jasnější. Zde neohroženě kralovala keňská světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová. V deseti závodech pouze jednou okusila hořkost porážky. Opanovala finále Diamantové ligy a naprosto suverénním způsobem si doběhla pro zlato na světovém šampionátu v parádním čase 8:57.84. Je také autorkou nejlepšího světového výkonu roku, když v Palo Altu zaběhla 8:55.58. Na mistrovství světa doprovodily Chepkoechovou na stupně vítězů stříbrná Američanka Emma Coburnová a bronzová Němka Gesa Felicitas Krauseová, která se časem 9:03.30 stala druhou nejrychlejší Evropankou historie za někdejší světovou rekordmankou Gunarou Galkinovou z Ruska a zařadila se na devátou příčku historických světových tabulek.

Desetiboj/sedmiboj

Žhavým kandidátem na desetibojařský trůn byl Francouz Kevin Mayer. Muž, který v loňském roce překonal světový rekord, přijel do Dauhá obhajovat mistrovský titul. Prožil však velkou sportovní tragédii, když musel po sedmi disciplínách ze závodu odstoupit, kvůli zranění. Tím se stal boj o světový titul mnohem vyrovnanější a prim v něm nakonec hrál německý talent Niklas Kaul. Hlavně díky parádním výkonům v posledních disciplínách se stal vůbec nejmladším desetibojařským mistrem světa před stříbrným Estoncem Maicelem Uibem a bronzovým Kanaďanem Damianem Warnerem. Ten se sice opět světového zlata nedočkal, ale stal se celkovým vítězem vícebojařské Challenge a bral také velmi ceněné prvenství na prestižním mítinku v rakouském Götzisu, kde zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu roku 8711 bodů.

Mezi vícebojařkami kralovala v posledních třech sezónách Belgičanka Nafissatou Thiamová. Letos jí však předčila Britka Katarina Johnson-Thompsonová. Ve skotském Glasgow získala svůj druhý titul halové mistryně Evropy v pětiboji. Vítězství si připsala také na mítinku v Götzisu a doposud nejpovedenější závod své kariéry zažila na mistrovství světa, kde překonala součtem 6981 bodů britský národní rekord legendární krajanky Jessicy Ennis-Hillové a zaslouženě získala titul světové šampionky. S novým kariérním maximem se zařadila na šesté místo historických světových tabulek. Thiamová zvítězila v Talence, ale na MS se musela spokojit se stříbrem. Velký výkonnostní růst zaznamenala Rakušanka Verena Preinerová, která si z Dauhá odvezla bronz a stala se také vítězkou vícebojařské Challenge. Národní rekord krajanky Ivony Dadičové vylepšila na 6591 bodů. Tabulkově lepších výkonů letos dosáhly americká šampionka Erica Bougardová (6663) a Maďarka Xénia Krizsánová (6619). Bougardová však zůstala v Dauhá těsně pod stupni vítězů a Krizsánová do mistrovské soutěže vůbec nezasáhla.