Králové a královny 2019 – hladké sprinty

úterý 22. října 2019
Sprinterské disciplíny nabízely v letošním roce vskutku jedinečné výkony a strhující duely, ať už se jednalo o ty očekávané nebo naopak velmi překvapivé. Kteří atleti a atletky vládli sprintům v uplynulé sezóně?

100 metrů

Nejkratší sprint na 100 metrů patří každoročně k nejatraktivnějším disciplínám a bylo tomu tak i letos. Za krále této disciplíny nemůžeme považovat nikoho jiného než Američana Christiana Colemana. Je autorem tří nejrychlejších časů této sezóny. To nejlepší si nechal na mistrovství světa, kde při svém triumfu zaběhl letošní nejlepší světový výkon 9.76, čímž se zařadil na šesté místo historických světových tabulek. Při neúčasti Colemana se stal vítězem Diamantové ligy jeho krajan Noah Lyles, pro něhož je sice stovka spíše doplňkovou disciplínou, přesto na ní předvádí parádní výkony. Na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji zvítězil v čase 9.86 a figuruje na druhé příčce letošních statistik. Že byli sprinteři se Spojených států letos skutečně vidět, potvrzuje také nestárnoucí Justin Gatlin. Ten si v Dauhá dosprintoval pro stříbro. K tomu ještě přidal prvenství na mítincích DL v Monaku a Lausanne. Časem 9.87 je čtvrtý v letošních světových tabulkách. Ještě o příčku výše je Nigerijec Divine Oduduru, který se blýskl novým osobním rekordem 9.86. Bronz na této distanci si z mistrovství světa odvezl Kanaďan Andre de Grasse (SB 9.90).

Mezi ženami se vrátila na světový trůn Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová. Již loni se vrátila po mateřské pauze a letos už závodila ve své bývalé formě. Vyhrála mítinky Diamantové ligy v Lausanne i Londýně a nezklamala ani na světovém šampionátu v Dauhá, kde získala svůj čtvrtý titul mistryně světa v letošním nejlepším světovém výkonu 10.71, což je pouze o setinu pomalejší než hodnota jejího jamajského národního rekordu. Zdatnou soupeřkou jí byla Britka Dina Asher-Smithová. Ta k evropskému zlatu přidala v tomto roce světové stříbro v národním rekordu své domoviny 10.83. K tomu se ještě mohla těšit ze zisku diamantové trofeje. Na bronzový stupínek vystoupala v Dauhá Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která si v ten pravý čas vylepšila své kariérní maximum na 10.85. Velmi rychlými časy se prezentovala Jamajčanka Elaine Thonpsonová, když v hned v úvodu sezóny v Kingstonu zaznamenala 10.73, což ji řadí na druhé místo letošních statistik. Na MS však zůstala bez medaile na čtvrtém místě. Novým americkým objevem byla Sha´Carri Richardsonová, která o sobě dala výrazně vědět v texaském Austinu, kde zaběhla 10.75, čímž dělí devátou příčku v historických světových tabulkách s Jamajčankou Kerron Stewartovou. Richardsonová ovšem vyhořela na národním šampionátu a na MS tak chyběla.

200 metrů

Podobnou dominanci jako Coleman na stovce, předváděl na dvojnásobné distanci Američan Noah Lyles. Patří mu tři ze čtyř nejrychlejších časů tohoto roku. Letošní nejlepší světový výkon zaběhl v Lausanne, kde prolétl zatáčku s rovinkou za 19.50 a stal se čtvrtým nejrychlejším mužem historie za Usainem Boltem, Yohanem Blakem a Michaelem Johnsonem. Při všech svých šesti finálových startech stlačil svůj čas pod dvacet vteřin. Vyhrál americký šampionát, mítinky Diamantové ligy v Paříži a již zmiňovaném Lausanne i samotné finále tohoto nejprestižnějšího atletického seriálu v Bruselu. Parádní sezónu pak korunoval ziskem zlaté medaile na mistrovství světa. Přesto našel v této sezóně jednoho přemožitele. Jeho dominanci narušil na mítinku DL v Římě Michael Norman. Ač je hlavně čtvrtkařem, v italské metropoli zazářil Lylesovým skalpem ve vynikajícím čase 19.70. Tabulkově třetím nejrychlejším mužem je Nigerijec Divine Oduduru, jenž zaběhl nigerijský národní rekord 19.73. Ve světovém konkurenci ovšem neobstál. V Dauhá naopak prokázali své zkušenosti dva matadoři této disciplíny. Stříbro bral Kanaďan Andre de Grasse a bronz získal ostřílený Ekvádorec Alex Quiňonez (oba tabulkově šestí s časem 19.87).

Na dvoustovce žen byly nejvíce vidět dvě sprinterky. Autorkou letošního nejlepšího světového výkonu roku je Shaunae Miller-Uibová z Baham, která získala třetí diamantový primát v novém národním rekordu své země 21.74. Na dvoustovce startovala v tomto roce čtyřikrát a vždy odešla jako vítězka. Na mistrovství světa však zvolila čtvrtku. Její absence tak stoprocentně využila Dina Asher-Smithová, která v Dauhá triumfovala v dalším britském historickém maximu 21.88. Dařilo se jí na této trati také v rámci Diamantové ligy, když vyhrála v Dauhá a ve Stockholmu. Na světovém šampionátu doprovodily Asher-Smithovou na stupně vítězů stříbrná Američanka Brittany Brownová a bronzová Švýcarka Mujinga Kambundjiová. Třetí ženou letošních světových statistik je s časem 22.00 Jamajčanka Elaine Thompsonová. Na MS ovšem na této distanci nestartovala.

400 metrů

Na mužské čtvrtce zazářil hned v úvodu sezóny Američan Michael Norman. Halový světový rekordman zaběhl v Torrance famózní čas 43.45 a zařadil se na dělené čtvrté místo historických světových tabulek po bok svého legendárního krajana Jeremyho Warinera. Také v rámci Diamantové ligy byl suverénní, když opanoval mítinky v Eugene a Stockholmu a svou dominanci potvrdil i v bruselském finále. Na mistrovství světa odjížděl jako největší favorit na zisk titulu, ovšem jeho cesta skončila vinou zranění již v semifinále. V Dauhá tak vystoupala nejvýše hvězda Stevena Gardiner z Baham, jenž ve finále jasně kraloval v novém bahamském národním rekordu 43.48 a je šestým nejrychlejším čtvrtkařem historie. Podle světových tabulek i umístění na mistrovství světa je letošní trojkou Američan Fred Kerley. Statistické umístění drží díky svému vítěznému výkonu z amerického mistrovství, kde porazil v přímém souboji i Normana a bral prestižní národní titul za 43.64, což ho řadí na osmé místo historických světových tabulek. Na MS pak vystoupal na bronzový stupínek. V katarském hlavním městě totiž našel kromě Gardinera ještě jednoho přemožitele, kterým se stal čtvrtkařský objev této sezóny Anthony Jose Zambrano, jenž si doběhl ve světovém finále pro stříbro v jihoamerickém rekordu 44.15.

Ženská čtvrtka zažila vskutku výjimečnou sezónu a zasloužila se o to dvojice závodnic. Salwa Eid Naserová z Bahrajnu nastoupila před mistrovstvím světa do osmi finálových závodu a ani jednou neokusila chuť porážky. V rámci Diamantové ligy byla naprosto suverénní, když vyhrála pět jejích mítinku včetně toho finálového. Shaunae Miller-Uibová startovala před Dauhá ve třech závodech na 400 metrů a její bilance byla také naprosto skvostná, pokaždé zvítězila a „nejhůře“ zvládla tuto trať za 49.59. Na světovém šampionátu se tak očekával parádní souboj. Skutečnost však vysoká očekávání ještě předčila. V ostře sledovaném duelu byla nakonec úspěšnější Eid Naserová, která získala titul mistryně světa v neskutečném časem 48.14 a zaostala pouhých patnáct setin za rekordem šampionátu Jarmily Kratochvílové. Navíc se zařadila na třetí místo historických světových tabulek právě za naší úspěšnou reprezentantku a světovou rekordmanku Němku Maritu Kochovou. V podání Eid Naserové se jednalo též o nejrychlejší ženskou čtvrtku za posledních 34 let a vlastní kontinentální rekord posunula o vteřinu. Miller-Uibová se stala nejrychlejší stříbrnou medailistkou historie za 48.37. Také ona zaběhla kontinentální rekord a posunula se na šestou příčku historie této disciplíny. Světový bronz vybojovala pro Jamajku Shericka Jacksonová v kvalitním čase 49.47. Ještě rychlejší, než bronzová medailistka v Dauhá byla již dříve v průběhu sezóny Aminatou Seiniová z Nigeru, která se blýskla na mítinku DL v Lausanne, kde výrazně potrápila Eid Naserovou, když doběhla těsně druhá a vylepšila národní rekord své země na 49.19. V Dauhá ovšem startovala na dvoustovce. Pod padesát vteřin se v této sezóně dostalo ještě duo Američanek, kterými jsou čtvrtá ze světového finále Wadeline Jonathasová (49.60) a pátá ze stejného závodu Phyllis Francisová (49.61).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf