Kovář desátý v Chiang Mai

neděle 6. listopadu 2022
Závěrečným soutěžním dnem vyvrcholilo v thajském Chiang Mai mistrovství světa v horských bězích. Na programu byl závodu v běhu do vrchu nahoru dolů. Z českého týmu si vedl nejlépe desátý Jáchym Kovář.

Do mužského závodu odstartovalo stejné trio jako v pátečním klání. Ani tentokrát nechybělo české jméno v TOP 10, a to zásluhou Jáchyma Kováře, jenž proběhl cílem jako desátý v čase 42:48. Hned za ním finišoval na jedenácté pozici Marek Chrascina, který byl o devět vteřin zpět (42:57). Viktor Šinágl obsadil dvaadvacáté místo (43:58).

Závod byl v jasné režii ugandských běžců. Ti v pátek na startu chyběli, ale v neděli jasně dominovali, když měli v první pětce hned čtyři borce. Zvítězil Samuel Kibet v čase 40:02 před vítězem pátečního běhu do vrchu Keňanem Patrickem Kipngenem (40:12) a reprezentačním kolegou Timothim Toroitichem (40:26). Uganďané samozřejmě také suverénně opanovali i soutěž družstev, kde brali primát před Španělskem a Itálii. Češi skončili na pěkném čtvrtém místě.

Na úspěchy svých kolegů navázaly i ugandské běžkyně, které získaly dva nejcennější kovy v závodě žen, když triumfovala Rebecca Cheptegei v čase 46:25 před Annet Chelangat (46:52). Na bronzový stupínek vystoupala mistryně z pátečního závodu Američanka Allie McLaughlin.

Nejlepší českou běžkyní byla opět Tereza Hrochová, která tentokrát doběhla jedenáctá v čase 51:09. Do první dvacítky se vešla ještě sedmnáctá Pavla Schorná Matyášová. Gabriela Veigertová skončila šestá třicátá (56:05) a Hana Švestková Stružková dokončila na osmatřicáté pozici. V soutěži družstev patří našim závodnicím šesté místo. Vyhrály Švýcarky před Britkami a Američankami.