Kovacs na dostřel světovému rekordu

středa 7. září 2022
Na curyšském náměstí Sechselautenplatz se rozdávalo prvních šest diamantových trofejí v rámci finálového klání nejprestižnějšího atletického seriálu. Americký koulař Joe Kovacs atakoval světový rekord svého krajana Ryana Crousera.

Soutěž koulařů měla od samotného začátku tu nejvyšší kvalitu. Hned úvodním pokusem poslali obhájce vítězství Ryan Crouser i někdejší dvojnásobný světový šampion Joe Kovacs shodně své náčiní do vzdálenosti 22.67, čímž vyrovnali Crouserův rekord mítinku z minulého roku. Hned v druhé sérii pak Kovacs předvedl svůj životní vrh. Jeho koule dopadla až na 23.23, a to byl nový rekord Diamantové ligy. Rok starý zápis, který měl na svědomí opět Crouser, vylepšil Joe o osm centimetrů a za stejného závodníka se též posunul na druhé místo historických světových tabulek. Na Ryanův světový rekord pak ztratil pouhých čtrnáct centimetrů. Crouser se sice v soutěži ještě zlepšil na 22.74, ale na lepší, než druhé místo to nestačilo. Kovacs se tak po sedmi letech mohl opět radovat ze zisku diamantové trofeje. Třetí byl trojnásobný vítěz seriálu Tom Walsh z Nového Zélandu za 21.90.

Koulařkám kralovala letos neporažená Američanka Chase Ealey. Ani při svém jedenáctém finálovém startu pod otevřeným nebem nenašla přemožitelku, když svůj premiérový diamantový primát ozdobila výkonem 20.19 a už posedmé v této sezóně se tak dostala za dvacet metrů. Druhá byla vítězka Her Commonwealthu Kanaďanka Sarah Mitton za 19.56 a třetí skončila Portugalka Auriol Dongmo (19.46).

Úspěšného obhájce mělo klání výškařů. Ital Gianmarco Tamberi to však neměl rozhodně jednoduché. Aby zopakoval rok starý úspěch, musel předvést svůj vůbec nejlepší pokus sezóny, když napodruhé překonal laťku o hodnotě 234 centimetrů. Právě lepší zápis mu zajistil vítězství, jelikož stejnou výšku zdolal i Američan JuVaughn Harrison. Tomu se to ovšem podařilo až napotřetí. Zklamán odcházel ze sektoru trojnásobný vítěz Diamantovky Mutaz Essa Barshim, jenž zvládl pouze svou základní výšku 218 centimetrů a obsadil šesté místo.

V soutěži tyčkařek se pouze jediná závodnice úspěšně přenesla přes 481 centimetrů. Na třetí pokus se to podařilo vítězce Her Commonwealthu Australance Nině Kennedy a brala tak zaslouženě prvenství. Druhá byla majitelka diamantové trofeje z roku 2016 Sandi Morris ze Spojených států za 476 centimetrů.

Ženská pětka patřila keňským závodnicím. Pro vítězství si doběhla stříbrná medailistka z MS Beatrice Chebet v čase 14:31.03. Těsně za ní pak finišovala její reprezentační kolegyně Margaret Kipkemboi za 14:31.51. Až třetí doběhla úřadující mistryně světa na této distanci Etiopanka Gudaf Tsegay (14:32.11) a na první celkové vítězství v Diamantové lize se tak bude muset jedna z nejvýraznějších běžeckých osobností posledních let ještě počkat.

Velmi těsný byl také závěr mužského závodu na 5000 metrů. V něm měl nejvíce sil Keňan Nicholas Kipkorir, jenž zvítězil v čase 12:59.05. Pod třináct minut stlačil svůj čas i běžecký objev této sezóny z Jižního Súdánu Domnic Lobulu (12:59.40). Třetí skončil Grant Fisher ze Spojených států (13:00.56).