přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. ledna 2021, 12:53

Koulař Crouser překonal halový WR

Letošní halová sezóna je teprve na svém začátku, a přesto už byly k vidění dva světové rekordy. Trojskokana Huguese Fabrice Zanga napodobil na mítinku ve Fayetteville americký koulař Ryan Crouser.

Fayetteville

Olympijský rekordman Ryan Crouser se hned při svém letošním prvním startu zapsal do historie. Na mítinku World Athletics Indoor Tour v americkém Fayetteville poslal hned v první sérii svou kouli do vzdálenosti 22.82, čímž o šestnáct centimetrů překonal halový světový rekord svého krajana Randyho Barnese z roku 1989. Nyní již bývalou hodnotu historického světového maxima překonal pak i čtvrtým pokusem, kdy koule dopadla na 22.70. „Byl to skutečně dobrý start do roku 2021. Byla to dlouhá cesta k normálnímu závodění. Před prvním pokusem jsem byl hodně nervózní, ale cítím, že mám na víc,“ okomentoval svůj rekordní počin. „U Crousera jsme si zvykli na vyrovnané série daleko za dvaadvaceti metry. Je to obrovský chlap. Má sice pomalou, ale precizní techniku. Z místa dokáže hodit za 21 metrů, takže by měl být schopen otočkou přehodit 23. Myslím, že rozhodně neřekl poslední slovo,“ reagoval na Crouserův výkon český rekordman Tomáš Staněk.

Na šedesátce překážek dokázala další domácí hvězda Grant Holloway vyrovnat časem 7.35 vlastní dva roky starý kontinentální rekord. Za světovým rekordem Brita Colina Jacksona zaostal světový šampion z Dauhá jen o pět setin. Ve stejné disciplíně žen se blýskla nejlepším světovým výkonem sezóny 7.86 Američanka Tonea Marshallová, který byla v těsném finiši rychlejší než její krajanka Christina Clemonsová (7.88) a Britka Tifanny Porterová (7.89).

Leadeři letošních halových statistik se měnili také na čtvrtce. Tu mužskou opanoval v čase 45.03 bronzový medailista z MS v Dauhá Fred Kerley, pro kterého to byl první halový start od roku 2018. Pod 46 vteřin stlačil svůj čas ještě druhý Jamajčan Christopher Taylor (45.73). Mezi ženami se vyhoupla do čela letošních světových tabulek díky času 51.76 Yuanea Hayesová. Šestou nejrychlejší ženou halové historie na trati 300 metrů se stala výkonem 35.92 Gabrielle Thomasová.

Zdařilý vstup do sezóny prožil také někdejší halový mistr světa na hladké šedesátce Trayvon Brommel, jenž svým vítězným časem 6.48 zaostal jen setinu za osobním rekordem, kterým ovládl právě zlatý finálový závod na HMS 2016 v Portlandu a momentálně je nejrychlejším sprinterem sezóny. Na ženské šedesátce byla nejrychlejší Nigerijka Blessing Okagbareová za 7.17.

Aubiére

Francouzské Aubiére hostilo vícebojařský mítink. Toho se zúčastnili také naši reprezentanti Jan Doležal a Adam Sebastian Helcelet. Ani jeden bohužel závod nedokončil. Helcelet odstoupil už po úvodní šedesátce, kdy ho píchlo v boku. Doležal pak absolvovat první čtyři disciplíny (7.06 – 703 – 13.92 – 195), ale do druhého soutěžního dne již nenastoupil. Celkovým vítězem sedmiboje byl Nizozemec Rik Taam, jenž se stal prvním mužem, který letos překonal hranici 6000 bodů. Podařilo se mu to o jeden jediný bod. Závodu žen jasně kralovala v letošním nejlepším světovém výkonu a osobním rekordu 4665 Belgičanka Noor Vidtsová.

Chemnitz

V německém Chemnitzu prožila úspěšný návrat po vleklém zranění kolene někdejší světová šampionka Christina Schwanitzová. Pro Němku se jednalo o první start od světového finále v Dauhá, kde získala bronz a rozhodně mohla být spokojena, jelikož se výkonem 19.11 dostala do čela letošních průběžných tabulek. Svým reprezentačním kolegyním Saře Gambettaové (18.18) a Katharině Maischové (18.12) nadělila téměř metr. Nejlepší evropský výkon 52.27 zaběhla na čtvrtce Corinna Schwabová.

Miramas

Ozdobou mítinku ve francouzském Miramasu byla mužská šedesátka překážek. Evropský šampion Pascal Martinot-Lagarde zahájil sezónu letošním nejrychlejším evropským časem 7.54. Jen o tři setiny pomalejší byl jeho krajan Wilhelm Belocian (7.57). Čerstvý trojskokanský světový rekordman Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso tentokrát nepředváděl takové výkony, nicméně trojskokem na 17.05 jasně zvítězil. Na hladké šedesátce prokázala dobrou formu Carolle Zahyová (7.19). Ještě o setinu rychlejší však byla v Leverkusenu Němka Tatjana Pintová a je to právě ona, která se s časem 7.18 vyhřívá na čele letošních evropských halových statistik.

Moskva

V ruské metropoli proběhlo výškařské klání mužů proti ženám. V celkovém součtu se radovali z vítězství muži, kteří posbírali 3501 bodů, zatímco ženy poskládaly bodů 3490. Individuálně se dařilo nejlépe Michailu Akimenkovi, jenž si výkonem 231 centimetrů vyrovnal svůj halový osobák a nadále je letos zatím jediným výškařem, který se dokázal přenést přes 230. Z ruských žen byla nejlepší Maria Lasickeneová za rovné dva metry.

Montler a Lafondová do čela tabulek

Vedoucí závodníci letošních světových tabulek se měnili ještě ve dvou disciplínách. V dálce mužů se jím stal ve švédském Växju domácí Thobias Montler, jenž dolétl na 806 centimetrů. V americkém Lynchburgu pak zaznamenala prozatím nejlepší trojskokanský výkon roku 14.52 reprezentantka Dominiky Thea Lafondová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout