Konečně devadesátimetrový Vadlejch

pátek 13. května 2022
Oštěpař Jakub Vadlejch se dočkal. Na mítinku Diamantové ligy v Dauhá poprvé v kariéře přehodil devadesátimetrovou hranici, když obsadil druhé místo v novém osobním rekordu 90.88. Vítězslav Veselý skončil šestý.

Soutěž oštěpařů byla pro českého fanouška beze sporu největším lákadlem prvního mítinku Diamantové ligy, který hostila katarská metropole a dějiště posledního světového šampionátu Dauhá. Svou sezónu zde odstartovali naši olympijští medailisté Jakub VadlejchVítězslavem Veselým.

Zatímco ve většině disciplín extrémní větrné podmínky atletům a atletkám spíše komplikovaly průběh jejich soutěží, někteří oštěpaři toho dokázali skvěle využít. K naší radosti byl jedním z nich i Jakub Vadlejch. Svěřenec Jana Železného zahájil pokusem na 84.63, což byl dobrý základ. Následovaly dva kříže. Ve čtvrté sérii pak Jakub poslal své náčiní do vzdálenosti 89.87, což znamenalo vylepšení osobáku a posun na první pozici před do té doby vedoucího Grenaďana Andersona Peterse.

Hned v další sérii pak Vadlejch ještě přidal, když se pořádně opřel do svého oštěpu, a ten dolétl až na 90.88 a Jakub tak pokořil vysněný kariérní milník. V pátých pokusech se dařilo také Petersovi, jenž se zlepšil na 90.19. O vítězi pak rozhodla závěrečná série. Zatímco Vadlejch zaznamenal 85.50, Peters si nechal to nejlepší až na samotný závěr, když se stal teprve pátým oštěpařem historie, který přehodil 93 metrů. Hodnota jeho nového historického kontinentálního rekordu, kterým si zajistil vítězství v Dauhá, je 93.07. Náš reprezentant ovšem mohl být spokojen i s druhým místem a parádním osobákem. "Splnil se mi sen. Když jsem v patnácti letech začínal s atletikou, tak jsem měl dva sny, a to získat medaili na olympijských hrách a hodit 90 metrů. Je to něco neskutečného. Devadesátka je obrovský milník a budu si tenhle den pamatovat celý život, stejně jako dny, kdy jsem poprvé přehodil 70 a 80 metrů," sdělil své bezprostření pocity.

Vítězslavu Veselému se tentokrát tolik nedařilo. V soutěži zaznamenal pouze dva měřené pokusy. Ten delší byl hned z úvodní série a měl hodnotu 76.92, což stačilo na konečné šesté místo. "Takovým podmínkám bylo potřeba uzpůsobit rozběh a vhodně hodit, což se mi bohužel nepodařilo a spíš mi to ten rozběh rozhodilo, ale ostatní kluci toho využili pěkně," zhodnotil.

Mužská čtvrtka překážek byla ve znamení souboje medailistů z posledních olympijských her v Tokiu a tento duel vynesl vynikající časy. Úspěšnější v něm byl Brazilec Alison dos Santos, jenž svůj triumf ozdobil novým rekordem mítinku 47.24. Z rok starého zápisu Američana Raie Benjamina ukrojil 14 setin. Letošní nejlepší světový výkon pak dos Santos vylepšil o více než vteřinu. Právě bývalý rekordman Benjamin se tentokrát musel před svým sokem sklonit, nicméně čas 47.49 má v nepříznivých čtvrtkařských podmínkách nesmírnou kvalitu.

Vskutku nabitá byla startovní listina běhu žen na 3000 metrů. V silném větru se ujala tempa Burunďanka Francine Niyonsabaová, a nakonec se o něj starala celý závod. V závěru se na ní pokusila zaútočit Keňanka Faith Kipyegonová, ale Niyonsabaová její atak odrazila a cílem proběhla vítězně v letošním nejlepším světovém výkonu 8:37.70. Kypiegonová byla těsně druhá za 8:38.05 a pro třetí příčku si doběhla proti africké přesile Australanka Jessica Hallová (8:40.97).

Dvoustovkařům foukalo do zad +2.1 m/s, což je jen těsně nad povolenou hranicí. O to větší škoda, že první dva borci v cíli se prezentovali špičkovými časy. Pro primát si dosprintoval v čase 19.72 Noah Lyles ze Spojených států. Zdatně mu však sekundoval krajan Fred Kerley, jenž byl jen o tři setiny pomalejší (19.75). Halový mistr světa na čtvrtce Jerrem Richards z Trinidadu a Tobaga i kanadský olympijský šampion Andre de Grasse zaběhli shodně 20.15. Tisíciny pak hovořily ve prospěch prvního jmenovaného.

Ženy měly na stejné distanci trochu více štěstí, když těžily z větrné podpory pouze +1.2 m/s. Díky tomu se mohla těšit z vítězství a vyrovnaného rekordu mítinku legendární krajanky Allyson Felixové 21.98 Američanka Gabby Thomasová. Jen těsně nad 22 vteřin pak běžela Jamajčanka Shericka Jacksonová (22.09). Britka Dina Asher-Smithová zvládla svou první letošní dvoustovku za 22.37.

Jihokorejský halový světový šampion Sanghyeok Woo se osamostatnil na čele letošních průběžných světových tabulek, když se úspěšně přenesl přes 233 centimetrů, což letos zatím žádný jiný výškař nedokázal. Domácí hvězda a olympijský vítěz Mutaz Essa Barshim se pak zařadil v sezónních tabulkách mezi šestici pronásledovatelů s výkonem 230 centimetrů.

Nejlepší světový výkon sezóny nabídl také mužský stýpl. V něm předvedli napínavý doběh Maročan Soufiane El-Bakkali a Etiopan Lamecha Girma. O vítězi rozhodla jediná setina sekundy, o kterou byl v cíli rychleji El-Bakkali a do čela letošních statistik se tak s časem 8:09.66 dostal on. Girma figuruje hned za ním s výkonem 8:09.67.

Koulařský kruh byl pod jasnou nadvládou amerických závodnic, které obsadily všechny pomyslné medailové příčky. Nejdelší pokus 19.51 předvedla Chase Ealeyová. Druhá Maggie Ewenová zapsala 19.32 a třetí byla Jessica Ramseyová za 18.99.

Velmi těsný doběh měla ženská stovka překážek, když se první tři závodnice vešly do pouhých dvou setin. Nejhlubší předklon měla Američanka Kendra Harrisonová a mohla se tak radovat z vítězství v čase 12.43. Nigerijka Tobi Amusanová a Jamajčanka Britany Andersonová byly o setinu zpět (12.44). Bohužel i při tomto běhu byla příliš silná podpora větru o síle +3.8 m/s.

Závod na 400 metrů žen vyhrála v čase 51.20 Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky. Stříbrná z olympiády vrátila tokijskou porážku Shaunae Miller-Uibové, která se tentokrát musela spokojit až s třetím místem za 51.84, jelikož se před ní těsně před cílem dostala ještě Jamajčanka Stephanie-Ann McPhersonová (51.69).

Všechny výkony v ženském trojskoku znehodnotil příliš silný vítr do zad. Vítězná Jamajčanka Shanieka Rickettsová měla při svém nejdelším pokusu 14.82 dokonce větrnou podporu o hodnotě +6.5 m/s. Podobně na tom byla také druhá Ukrajinka Marina Bekh-Romančuková (14.73, +6.3). Ani výkon třetí They Lafondové z Dominiky 14.46 nebyl regulérní (+3.8 m/s).

Půlkaři už od začátku odmítli akceptovat tempo vodiče Erika Sowinského, a tak se o vítězi rozhodovalo až v závěrečném finiši. V něm měl nejvíce sil teprve osmnáctiletý Keňan Noah Kibet, jenž za sebou nechal plejádu zkušených soupeřů a připsal si své první vítězství v Diamantové lize v čase 1:49.08. Nejblíže mu byli v cíli Australan Peter Bol (1:49.35) a Kanaďan Marco Arop (1:49.51).

Sowinski měl na starost i tempo patnáctistovky a ani zde se ho nikdo nedržel. Průběh byl tedy podobný jako na osmistovce. Nejsilnější závěr předvedl leader světových tabulek Abel Kipsang, který se stal vítězem v čase 3:35.70 před Timothy Cheruiyotem (3:36.16) a Etiopanem Taddesem Lemim (3:37.06).