přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. září 2021, 10:19

Klubové tituly pro ženy USK a muže Dukly

Na jihu Moravy vyvrcholila nejvyšší klubová soutěž ČR. Mistrovský tituly v Břeclavi obhájily ženy USK Praha, mezi muži se vrátila na trůn Dukla Praha a získala svůj jubilejní titul.

Muži TJ Dukla Praha předvedli v Břeclavi dominantní výkon (náskok 25,5 bodu), a přestože se museli obejít bez několika opor startujících dnes například na mítinku v Chorzowě, slaví svůj šedesátý titul. Vítězové extraligy a obhájci titulu z Univerzity Brno se nakonec tak museli sklonit, při shodě hlavních bodů v součtu se základní částí hovořilo v jejich neprospěch právě finále. Bitva o třetí místo na MČR určila i celkový bronz, který získala Škoda Plzeň na úkor Kladna.

Reprezentantky Univerzitního sportovního klubu Praha byly na jihu Moravy podobně jako Dukla suverénní (vítězství o 22,5 b) a získaly svůj 31. titul. Na dalších pozicích to však bylo mnohem vyrovnanější. Relativně nejlépe nakonec favoritkám sekundovaly vítězky extraligy ze Škody Plzeň, podobně jako mezi muži o jejich stříbru rozhodl výsledek na MČR. Dukla Praha za Plzeňačkami zůstala o bod a půl, ale třetím místem o tři body před Olympem Brno vybojovala celkový bronz.

Reporty za závodů

V koulařském sektoru se prosadil Tomáš Staněk, zde závodící v barvách Kladna. Ovšem dlouho to vypadalo jen na těsný triumf, když náčiní z jeho ruky létalo buď krátce nebo mimo výseč. Až teprve v poslední sérii se Tomáš jaktakž vzchopil a poslal kouli na 20.47 (stejně jako v kvalifikaci v Tokiu). Druhý byl další zástupce Kladna David Tupý (18.08), třetí duklák Martin Novák. Žádné překvapení nebylo na první pozici ani v kouli žen. Markéta Červenková by všemi svými měřenými pokusy soutěž ovládla, maximum 9 bodů přinesla USK Praha za pokus ze třetí série 16.78. Druhá byla juniorka z Vítkovic Katrin Brzyszkowská (14.47), těsně před kladenskou Hilenn James (14.42).

Jednou z vyhlížených disciplín byla stovka mužů, a ta byla vcelku naplněna. Střetnutí dvou ze tří národních rekordmanů vyznělo jasně pro Dominika Záleského, jenž prolétl rovinku v protivětru 1.2 m/s za 10.37. Jeho kolega z Dukly a zároveň trenér Jan Veleba zůstal o desetinu zpět (10.47), výbornou formu posledních dnů potvrdil Tomáš Němejc (10.53), jenž hostuje za Plzeň. Mezi ženami si Slovenka v dresu Dukly Monika Weigertová (11.75) poradila se všemi domácími sprinterkami, nejlépe jí sekundovaly vítkovická Jana Slaninová a Johana Kaiserová z USK, která se jako poslední dostala pod 12 vteřin.

Na dvoustovce nedal nikomu šanci Tomáš Němejc a zvítězil v dalším kvalitním čase 20.72 (vítr +0.5 m/s). Nikdo další už se nedostal pod 21 vteřin, nejlépe mu sekundoval junior Eduard Kubelík s 21.16, jenž zde oblékl dres Univerzity Brno. Vítěze čtvrtky Pavla Masláka na třetí pozici předstihl z druhého běhu Michal Desenský z Olympu Praha (21.33 vs. 21.34). Emma Zapletalová podruhé přinesla Olympu Brno plný počet 9 bodů, když dominovala časem 23.57. Osm tisícin rozhodlo, že její krajanka Monika Weigertová v duelu o druhé místo předstihla Janu Slaninovou (obě 23.80).

V tyčkařském sektoru kralovala podle očekávání Amálie Švábíková z USK Praha, když se po chybách na 435 přenesla napoprvé přes 440. Sezónní maximum na 451 už jí však odolalo. Druhá skončila Nikola Pöschlová z Kladna (415), třetí byla oddílová kolegyně vítězky Karolína Podlahová. Soutěž mužů přinesla velký triumf Dukle, jejíž závodníci obsadili první tři místa. Zvítězil Jan Kudlička před Danem Bártou, když se oba přenesli přes 540 cm, třetí byl Filip Bartoněk (505).

Dálkařskému sektoru kraloval Radek Juška z Olympu Praha, stačily mu k tomu tři pokusy, z nichž nejdelší měřil 773 cm. Nejvíce se mu přiblížil Dan Kováč, jenž v závěru dolétl na 735, vysoký zisk pro Slavii Praha podpořil na třetím místě Vojtěch Komárek (708). Třikrát se rozběhl Juška také v trojskoku, zde jeho výkon v disciplíně, kterou trénuje pouze závody, stačil na druhé místo (15.61). Specialista Ondřej Vodák v barvách Univerzity Brno se dostal jen o decimetr dál (15.71), třetí a čtvrtý byli se shodným výkonem dukláci Kubát a Dittrich (oba 15.15).

Pavel Maslák na čtyřstovce uhájil ve finiši svůj náskok před svými soupeři a přinesl devět bodů Dukle v čase 46.39. Slovák ve službách Univerzity Brno Šimon Bujna zůstal o pět setin zpět (46.44), kladenský mladík Matěj Krsek o 0.14 vteřiny (46.53). Zkušená Slovenka v barvách Vítkovic Iveta Putalová v těsném finiši čtvrtkařek zvítězila před plzeňskou Terezou Petržilkovou (54.23 vs. 54.25), třetí byla kladenská Nikola Bisová.

Suverénní prvenství připsala na konto Olympu Brno na čtvrtce překážek Slovenka Emma Zapletalová, mistryni Evropy do 22 let k tomu stačil čas 56.88. Nikoleta Jíchová z Dukly zůstala zpět o dvě vteřiny, poslední, kdo pokořil minutu, byla krajanka vítězky Daniela Ledecká v barvách Plzně. Slovenský double na této trati odmítl Martin Tuček, když uhájil prvenství za 50.75 před Martinem Kučerou (50.89). Oba jistě potěšili v klubu Univerzity Brno, jenž reprezentují. Nejlepší ze zbytku pole byl slávista Matěj Mach (52.05).

Krátké štafety ovládly čtveřice mužů Univerzity Brno (41.53) a ženy USK Praha (46.32). V dlouhých štafetách byly nejrychlejší sestavy Dukly Praha (3:12.33) a Olympu Brno (3:41.79).

Pětka mužů nabídla s ohledem na soutěž družstev velmi kvalitní výkony, pětice nejlepších (z osmi na startu) se dostala pod 14:30. Závěrečným nástupem rozhodl o 9 bodech pro Olymp Praha Filip Sasínek (14:14.39). Jeho oddílový kolega Viktor Šinágl, který odtáhl první čtyři kilometry, v závěru předstihl Damiána Vícha z Dukly, jenž se ocitl chvíli na čele po svém nástupu na kilometr do cíle. Také mezi ženami přišel útok ze zadních pozic, když Simona Vrzalová dotáhla vedoucí dvojici v předposledním okruhu a pak soupeřkám nedala šanci (16:42.82). Vysoký bodový zisk pro Vítkovice podpořila druhým místem Slovenka Elena Dušková, pod 16:50 se dostala Julia-Anna Lily Bell z USK, která většinu trati odtáhla.

V mužském stýplu nastoupila pouze pětice, přesto to byl kvalitní závod. Zvítězil Jáchym Kovář z Dukly díky zrychlení v posledních okruzích časem 8:51.02. Pod devět minut se dostal také Ukrajinec ve službách Škody Plzeň Vasyl Koval (8:56.92). Třetí byl kladenský dorostenec Marián Dražan. Ve velmi dobrém světle se výkon předvedla také plzeňská Tereza Hrochová, měsíc od olympijského maratonu zaběhla kousek za osobákem 10:18.39. Druhá byla Tereza Novotná z Olympu Brno, která až do předposledního okruhu udávala tempo, třetí už s výrazným odstupem Anna Málková z USK.

Osmistovky měly spíše taktický průběh. Mezi ženami se ve finiši prosadila favorizovaná Slovenka Gabriela Gajanová (2:06.29) před kolegyní z Olympu Brno Adélou Sádlovou, třetí byla Anna Suráková z Plzně. Osobní rekord si zaběhla její oddílová kolegyně, specialistka na čtvrtku, Tereza Petržilková (2:08.78), která byla pátá před vítězkou pětky Simonou Vrzalovou. Mužskému závodu vládly barvy Dukly, zvítězil Jan Friš (1:52.82), druhou pozici kontroloval Lukáš Hodboď, nadvládu armádního klubu narušil pouze na třetím místě brněnský Adam Dvořáček před čtvrtým Hakimem Salehem.

Konfrontace úspěšných z předešlých běhů, to byla patnáctistovka. Nástupem po kilometru prakticky rozhodl vítěz pětky Filip Sasínek (Olymp Praha), ale nemohl si být jistý, takže musel bojovat skoro až do konce, cílem proběhl za 3:43.21. Druhý byl nakonec Jan Friš (Dukla) za 3:45.00, další vysoký bodový příděl přihodil Viktor Šinágl (3:45.76). Také v závodě žen svedly duel o prvenství vítězky předešlých závodů. Úspěšná byla nakonec půlkařka Gabriela Gajanová v čase 4:24.63 o půl vteřiny před Simonou Vrzalovou. Třetí byla za svou oddílovou kolegyní již s větším odstupem Vendula Hluchá.

V chodeckých závodech na pět kilometrů se podle očekávání prosadili oba přítomní olympionici. Tereza Ďurdiaková v barvách Olympu Brno ozdobila svůj výkon osobním rekordem na této trati časem 22:48.77. Vít Hlaváč z TEPO Kladno zašel 12 a půl okruhu za 20:57.56 a o více než tři minuty si poradil s juniorem Adamem Zajíčkem (hostující za Plzeň).

Jasným triumfem Davida Ryby z Dukly skončila stodesítka překážek, když tentokrát zaběhl v protivětru 14.15. O více než půlvteřiny za ním byli kladenský David Holý a Marek Lukáš z Olympu Praha. Na překážkové stovce žen naopak nejlepší čtveřici dělilo 11 setin a o devíti bodech pro Olymp Brno zásluhou Lucie Čuda Koudelové (13.82) rozhodly pouhé dvě setiny. Těsně poraženou byla Kateřina Dvořáková (13.84), další výrazný zisk pro Duklu přidala druhá z dálky Tereza Elena Šínová.

V soutěži dálkařek jsme až v poslední sérii viděli šestimetrové skoky, zvítězila Adrianna Szóstaková, polská závodnice hostující za Kladno (604) před Terezou Elenou Šínovou v barvách Dukly (601), třetí byla Barbora Dvořáková z USK. Szóstaková naplno bodovala také v trojskoku, když šestým pokusem o 4 cm předčlla Emmu Maštalířovou z Dukly (13.13 vs. 13.09). Třetí byla Veronika Skalická, hostující za Duklu.

Mezi výškaři se prosadil slovenský host v barvách Kladna Lukáš Beer, který si poradil s 217 cm. Plzeňský mladík Jan Štefela zvládl 215 a jeho oddílový kolega Josef Adámek 213. Ve výšce žen se Denisa Pešová z USK spokojila s vítězstvím za 175 a v soutěži již nepokračovala. Druhé místo podělily při shodném zápisu do 172 Nikola Gavendová (Vítkovice) a Denisa Majerová (Plzeň).

Závod oštěpařek i přes absenci tria reprezentantek šlo 9 bodů do Dukly zásluhou Martiny Píšové (56.14). Druhá byla Nikol Tabačková, zde za Plzeň (54.33), třetí byla kladenská Jarmila Jurkovičová. Jediným 70metrovým oštěpařem v Břeclavi byl Martin Konečný v dresu Olympu Praha (71.83). Jehou soupeři zůstali pár decimetrů od této mety, druhý skončil Martin Florian za Duklu, třetí plzeňský Radek Jůda.

Z disku mužů měli radost v Plzni, soutěž ovládl Michal Forejt (56.68) o dva metry před svým bratrem Jakubem (54.71). Třetí byl zkušený Igor Gondor z Univerzity Brno. Za soutěž žen putovalo maximum bodů do Dukly zásluhou britské diskařky Kirsty Law, která zvítězila díky 56.39 před Barborou Tichou z Plzně (poslední před 50) a Eliškou Staňkovou z Kladna.

V mužském kladivu přinesl očekávaný plný počet bodů Dukle Patrik Hájek díky výkonu 71.03. Spokojeni mohli být také na Kladně, neboť jej v pořadí následovali Miroslav Pavlíček (66.20) a Michal Fiala (61.59). Mezi ženami došlo k překvapení, když Tereza Králová z USK, byť těsně, ale přeci předčila Kateřinu Šafránkovou z Dukly (63.94 vs. 63.82), třetí byla Lenka Valešová z Plzně (62.21).

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman

Vytisknout