přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. ledna 2023, 14:48

Kladno Indoor i se Staňkem

V sobotu 28. ledna proběhne další ročník mezinárodního mítinku Kladno Indoor. Startovní listiny v čele s halovým evropským šampionem Tomášem Staňkem slibují velmi zajímavou podívanou.

Kladenský mítink je i letos součástí seriálu World Athletics Indoor Tour a je zařazen mezi bronzové mítinky tohoto seriálu. Na programu budou již tradičně soutěže ve vrhu koulí a skoku vysokém, a to jak v kategorii mužů, tak i žen.

Highlightem byl měl být závod koulařů, kde se představí stále ještě úřadující halový mistr Evropy z Toruně a bronzový z nedávného evropského šampionátu pod otevřeným nebem Tomáš Staněk. Ten je zároveň od roku 2021 držitelem rekordu mítinku 21.20. Loni však našel jednoho přemožitele, kterým byl stále se zlepšující Nor Marcus Thomsen. Ten při minulém ročníku svedl se Staňkem napínavý souboj, a nakonec ho dokázal o pouhých pět centimetrů porazit. Český rekordman mu tak má jistě co vracet.

Ve startovní listině však figurují i další kvalitní borci. Rumun Andrei Toader je vítězem evropského vrhačského poháru ve Splitu 2021 a v České republice se mu tradičně daří. Svého absolutního osobního rekordu 21.29 dosáhl při Sečkářově memoriálu v Brně. Daleko za 21 metrů umí též bronzový muž loňského afrického šampionátu Egypťan Mohamed Hamze, jenž si loni vytvořil nový osobák 21.39.

Ve stejné disciplíně žen se nabízí souboj úspěšné Maďarky Anity Márton s Portugalkou Jessicou Inchude. Márton je někdejší halovou mistryní světa i Evropy a má doma i bronz z olympijských her v Riu de Janeiru. Inchude je výkonem 18.13 spoludržitelkou halového afrického rekordu, když až do roku 2021 reprezentovala rodnou Guineu-Bissau. Od loňské sezóny ovšem reprezentuje Portugalsko a pod otevřeným nebem už se dokázala zlepšit na 18.67.

Ve výšce žen nebude chybět obhájkyně loňského prvenství Ukrajinka Julia Chumachenko. V Kladně to má ráda, jelikož v minulé sezóně ovládla i venkovní mezinárodní mítink na Sletišti. Primáty má také už i z Czech Indoor Gala v Ostravě nebo z Nehvizd. Česká republika je tak její oblíbenou závodní destinací.

Cestu za obhajobou jí budou chtít znepříjemnit například bronzová z HME v Toruni 2021 Finka Ella Junnila (OR 196) nebo držitelka stejného cenného kovu z loňských Her Commonwealthu Jamajčanka Kimberly Williamson (OR 193). Ta si zaskákala i ve finále světového šampionátu v Eugene. Přes 190 centimetrů umí také loni v Kladně druhá Litevka Urté Bakštyté nebo Britka Laura Zialor (obě OR 191).

Syrský rekordman a někdejší bronzový medailista z mistrovství světa v Londýně 2017 Majd Eddin Ghazal je v Kladně jako doma. Však také barvy místního oddílu hájil i v české extralize. Také on by rád navázal na primát z minulého ročníku.

Proti však bude hned několik kvalitních soupeřů. Dravé mládí zastupuje juniorský vicemistr světa z Cali Jihoafričan Brian Raats (OR 226). Ještě výše mají skočeno Nizozemec Douwe Amels a Němec Jonas Wagner (OR 228). Maďarskou výškařskou školu bude hájit Péter Bakosi (OR 226).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

Vytisknout