přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2023, 13:16

Kladno čeká špičková atletická podívaná

V úterý 13. června se na Městském stadionu Sletiště uskuteční další ročník mezinárodního mítinku Kladno hází, který i letos slibuje velmi atraktivní atletickou událost za účasti domácích i zahraničních hvězd.

Mítink Kladno hází patří i letos do kategorie Bronze v rámci seriálu World Athletics Tour, kde už si vybudoval svou pevnou pozici. V sezóně 2022 mu v Competition Performance Rankingu, který určuje kvalitu jednotlivých závodů, patřilo lichotivé 60. místo z 1292 hodnocených atletických klání. Předběžné startovní listiny tohoto ročníku slibují, že si Kladno svou pozici minimálně udrží.

Výrazný podíl na tom má patronka mítinku Helena Fibingerová, která jako jeho manažerka získává nezbytné partnery a finanční prostředky, které každoročně umožňují starty špičkových zahraničních atletů a těch nejlepších domácích. Halová světová rekordmanka bude samozřejmě bedlivě sledovat soutěž koulařů, která by měla být jedním z vrcholů letošního ročníku.

V sektoru by se měli sejít všichni tři medailisté z nedávného halového mistrovství Evropy v Istanbulu. Před domácím publikem se bude chtít v tom nejlepším světle předvést český rekordman Tomáš Staněk, jenž bude chtít vrátit Italovi Zanu Weirovi porážku právě ze zmiňovaného kontinentálního šampionátu pod střechou. Chybět by neměl ani bronzový muž tohoto závodu Roman Kokoshko z Ukrajiny. V Kladně by tak mohla být v ohrožení i dvaadvacetimetrová hranice. Ve stejné disciplíně žen bude startovat devítinásobná medailistka z velkých šampionátů Anita Márton z Maďarska.

Kladenští budou jistě držet v závodě na 400 metrů mužů palce Matěji Krskovi. Pátý z HME v Istanbulu to na Sletišti dobře zná, jelikož zde roky polykal vydatné tréninkové dávky a je reprezentantem místního oddílu. Loni už se dokázal zlepšit na 45.55 a může se těšit na soupeře s ještě hodnotnějšími osobáky. Jihoafričan Gardeo Isaacs už letos zaběhl 45.15. Karol Zalewski je zase členem úspěšných polských štafet, které sbírají medaile na globálních atletických vrcholech. Hlavní hvězdou ženské čtvrtky je Aliyah Abrams, která se může pyšnit guyanským národním rekordem 50.20.

Také v dalších disciplínách uvidíme medailisty z mezinárodních vrcholů. Proti našim oštěpařkám se postaví bronzová z MS v Eugene Japonka Haruka Kitaguchi. Ve výškařském sektoru se představí halový mistr Evropy z Istanbulu Douwe Amels z Nizozemska, kterého doplní držitel bronzů z posledních dvou HME Thomas Carmoy nebo Kubánec Luis Enrique Zayas s osobním maximem 233 centimetrů.

Na silnou konkurenci se můžou těšit i čeští půlkaři. Potvrzeno je hned pět zahraničních borců s osobáky pod 1:46. Mezi nimi vyniká zejména Alžířan Yassine Hethat, jenž loni zaběhl 1:44.06.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout