Kladenská extraliga pro Duklu a Plzeň

sobota 18. července 2020
Druhé kolo extraligy mužů a žen hostil stadion Sletiště v Kladně. Nejvíce bodů v něm posbírali muži z Dukly Praha a ženy z AK Škoda Plzeň.

Tři osobní rekordy a dva vedoucí české výkony si z Kladna odvezla Lada Vondrová. Její program byl opět velmi nabitý. Poradila si s ním však bravurně. Hned v rozběhu stovky si vylepšila osobní rekord na 11.86 a hladce se kvalifikovala do finále. Ještě před ním však musela zvládnout osmistovku a poměrně rychle rozběhnutého závodu dokázala využít k posunutí dalšího kariérního maxima. Zhruba 150 metrů před cílem svým největším soupeřkám nastoupila a zvítězila v čase 2:04.45. Svůj rekordní zápis z letošního Memoriálu Josefa Odložila srazila téměř o dvě vteřiny. Zároveň se vyhoupla do čela letošních průběžných českých tabulek na této distanci. Pouhých dvacet minut po doběhu musela zakleknout do bloků finále stovky a byl z toho další čas pod 12 vteřin (11.97) a body za páté místo. Zde byla nejrychlejší Nikola Bendová, která vylepšila vlastní nejlepší český výkon této sezóny na 11.59. Svojí kladenskou misi Vondrová zakončila na dvoustovce, kde Bendové vrátila porážku, když cílem proběhla v novém osobáku a také nejlepším českém čase roku 23.40. Bendová se musela spokojit s druhou příčkou a výkonem 23.73. Jana Slaninová zopakovala třetí místo ze stovky (11.79 a 23.82).

O jeden z nejkvalitnějších výkonů druhého extraligového kola se postarala tyčkařka Amálie Švábíková. Svěřenkyně trenéra Pavla Berana staršího zahájila soutěž na výšce 405 centimetrů. Na 425 už skákala sama a úspěšná byla i na 440 centimetrech. Všechny výšky zdolala hned napoprvé. Následně si nechala na stojany nastavit 455 centimetrů, což by pro ni znamenalo vylepšení kariérního maxima z juniorského mistrovství světa v Tampere 2018 o čtyři centimetry. K radosti své i kladenského publika se jí to opět podařilo prvním pokusem. Letošní nejlepší český výkon vylepšila o celých deset centimetrů. V soutěži mužů byl nejúspěšnější Matěj Ščerba (532). Ten ovšem stejně jako na Julisce skákal mimo bodové pořadí. Nejvíce bodů tak bral Jan Kudlička za 517 centimetrů.

Ve výškařském sektoru potvrdila vysoký standard Bára Sajdoková. Vítězka prvního extraligového kola procházela soutěží naprosto čistě až do 189 centimetrů. Na 191 pak byla úspěšná napodruhé a mohla se tak těšit z dalšího posunutí osobního rekordu a vedoucího výkonu průběžných českých tabulek. Podruhé v kariéře se jí podařilo přenést přes 190 centimetrů. Stoupající formu naznačila také Michaela Hrubá, když si vyskákala druhé místo za 187 centimetrů. Soutěž mužů opět opanoval Marek Bahník. V Kladně mu k tomu stačil výkon 218 centimetrů. Druhý Lukáš Beer i třetí Ondřej Vodák skočili shodně 214. Pro Vodáka, který je hlavně trojskokanem, se jedná o nový osobák.

Ač se Pavel Maslák nechal v úvodu sezóny slyšet, že letos čtvrtku běhat nebude, přeci jen se v rámci extraligy na této trati představil a hned z toho byl letošní nejlepší český výkon 46.46. Cestu za vítězstvím však neměl vůbec jednoduchou. Zdatně mu sekundoval Slovák Šimon Bujna, který zaostal jen o dvě setiny zpět v osobním rekordu 46.48. Mezi ženami zvítězila další slovenská reprezentantka Daniela Ledecká (53.65) před Terezou Petržilkovou (54.35). Na poloviční trati se Maslák plného bodového zisku nedočkal. Jeho čas 21.20 stačil na celkové třetí místo. Na skvělé výkony z předchozích závodů navázal Jan Jirka, když ztratil výkonem 20.74 pouhé tři setiny za svým osobním rekordem. Z toho se mohl radovat také druhý Matěj Krsek, jenž zaznamenal 20.94 a poprvé v kariéře prolomil jedenadvacetivteřinovou metu.

Poprvé v letošní sezóně padla na mužské čtvrtce překážek hranice padesáti vteřin. O jednu setinu se to podařilo Vítu Müllerovi. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka prolétl trať s deseti překážkami v čase 49.99. Druhý Martin Tuček na něj ztratil téměř vteřinu, přesto má výkon 50.92 svou hodnotu. Vyrovnaný souboj o třetí místo vyzněl lépe pro Martina Juránka (51.38) před Michalem Brožem (51.59). Mezi ženami jasně dominovala Slovenka Emma Zapletalová, která svým vítězným časem 56.86 dokonce útočila na rok starý národní rekord své krajanky Daniely Ledecké (vítězka hladké čtvrtý) a zaostala za ním jen o sedm setin. Martina Hofmanová si z nevýhodné první dráhy doběhla pro druhé místo za 58.67.

Nejlepší české výkony byly k vidění v dalších pěti disciplínách. V obou závodech na 3000 metrů překážek se jejich autory stali Jáchym Kovář (8:50.88) a Tereza Novotná (10.29.97). Další běžecká česká maxima této sezóny přidaly Simona Vrzalová na patnáctistovce (4:20.68) a Moira Stewartová v běhu na 5000 metrů (16:29.35). Do čela letošních statistik se dostala také Linda Suchá v trojskoku, když zvítězila v novém osobním rekordu 13.17.

Na mužské stovce potvrdil roli hlavního favorita Jan Veleba (10.37). Na půlce měl nejrychlejší finiš Tomáš Vystrk (1:48.63). Patnáctistovku suverénně ovládl Jan Friš (3:43.41) Pětku zvládl nejlépe René Sasyn (14:43.73). Nad krátkými překážkami kralovali Petr Svoboda (13.71) a Lucie Čuda Koudelová (13.46). Dálkařské primáty si připsali Radek Juška (763) a Tereza Elena Šínová (635 - +3.4 m/s). V mužském trojskoku zopakoval své vítězství z Julisky Jiří Vondráček (15.99). Nejdelší oštěpařské výkony zaznamenali Vítězslav Veselý (77.85) a Martina Píšová (55.07). Domácí oddíl se mohl radovat z koulařských a diskařských prvenství zásluhou Ladislava Prášila (17.08), Hilenn Jamesové (15.09), Tomáše Voňavky (60.17) a Elišky Staňkové (57.11).  Kladivo mělo stejné vítěze jako v prvním kole v osobách Patrika Hájka (68.75) a Lenky Valešové (62.75).

V kategorii mužů posbírali v průběhu druhého extraligového kola závodníci Dukly Praha (229.5) před Univerzitou Brno (200) a domácím Kladnem (155). Ženskou soutěž ovládly atletky z AK Škoda Plzeň (202) před USK Praha (194) a Olympem Brno (183).

Vítězi základní části se stali muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová