přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2015, 09:27

Kisialův rekord, Doležalova sbírka

Ačkoli druhý den šampionátu juniorů a dorostenců v Ostravě nepřinesl rozšíření výprav pro mládežnické vrcholy, rozhodně se bylo ve Vítkovicích na co dívat. A není jen řeč o rekord dorostence Kisialy na 300 metrů překážek.

Začněme však u Jana Kisialy. Člena pražské Slavie čeká příjemné dilema, kterou disciplínu pro MS v Cali zvolit, splněno má totiž ve víceboji a 400 př. Na MČR se běhá 300 m překážek a Kisiala v nich vskutku zazářil, když překonal o 17 setin takřka čtvrtstoletí starý národní rekord Pavla Brádňana. Nová hodnota je 36.55. To však nebylo v nedělním programu jeho poslední slovo, ještě se všestranný borec spolu s kolegy ze Slavie pokoušel o svůj čtvrtý titul – v sobotu totiž vyhrál dálku a krátké překážky – ve štafetě 4x400 m, bylo z toho však jen stříbro.

Mimo jiné i tento „nezdar“ rozhodl, že se na mistrovství najde ještě úspěšnější atlet. Kisialova staršího vícebojařského kolegu Jana Doležala zdobí také dálka a překážkový sprint, které také ovládl již první den, kromě toho se v sobotu radoval z titulu i s oddílovými kolegy na 4x100 m. V neděli přihodil člen hradeckého Sokola zlato ze svého parádního disku (specialisty porazil po 46.64 o centimetry, ale přeci), a navíc uspěl také ve štafetě se čtvrtkaři. Kvartet Doležal, Hodboď, Štěpánek, Müller dokonce útočil na rekord mistrovství, nakonec však 16 let starý výkon Dukly odolal o 82 setin, když Hradečtí běželi 3:16.16. Pro Doležala je to každopádně utěšené páté zlato.

Vít Müller už měl za sebou jeden neúspěšný útok na historické maximum šampionátu, když ve finále čtvrtky překážek zaznamenal čas 52.15, pět setin od výkonu Lukáše Součka z roku 1994. Ovšem i titulu si musí cenit, vždyť stříbrný Matěj Mach ze Slavie byl jen o 21 setin zpět. A to ještě „uvolnil“ napětí třetí z limitářů pro MEJ na 400 m překážek Lukáš Hodboď, který se vydal na hladkou čtyřstovku; srovnatelnou konkurenci zde neměl a triumfoval za kvalitních 48.17 (14 setin od B limitu). O dopsání do kolonky „splněné limity“ pro Eskilstunu usiloval v trojskoku Jiří Zeman ze Sokola Opavy, po 15.24 mu chybělo ještě 16 cm.

V individuálních disciplínách se jim získat titul nepodařilo, společnými silami však ano. Řeč je o juniorském kvartetu na 4x400 m pražské Dukly ve složení Jirmanová, Janušková, K. Dvořáková, Kratochvílová, který navíc štafetu ovládl v kvalitním čase 3:53.76. Tyčkařka Zuzana Pražáková z Kolína má vskutku neobvyklou doplňkovou disciplínu disk; ve své doméně kralovala suverénně s 3.84, ve své „bokovce“ pak uspěla těsně s 39.66. Obvyklejší dvojici titulů vybojoval další junior David Kolář z Liberce, který k sobotní stovce přidal nedělní dvoustovku za 21.79.

Nejúspěšnější dívkou šampionátu se stala dorostenka Tereza Vokálová z Liazu Jablonec nad Nisou, která po dálce a 100 m př. ovládla také překážkovou třístovku, a to časem 42.45. Její oddílová i tréninková kolegyně Lada Cermanová prokázala v kouli formu výkonem 15.56. Obě už si zajistily start na MS17, přidala by se k nim ráda třeba sprinterka Kateřina Vávrová z Uherského Hradiště, leč na dvoustovce zůstala v rozběhu po 24.29 o desetinu zpět a ve finále už se zlepšit nedokázala (24.40). Sílu mladých tyčkařek prokázaly kladenská Nikola Pöschlová i Amálie Švábíková ze Slavie, které obě skočily 3.75 (rekord MČR drží jen o málo starší Zuzana Pražáková s 3.85), lepší zápis pak přiřkl titul prvně jmenované.

Vraťme se však ještě k dorostencům. Výtečnou čtvrtku zaběhl staroboleslavský Jakub Veselý, 48.23 je dvě desetiny od od devět let starého rekordu šampionátu Martina Hrstky, a zároveň i limitu do Cali. Tam už si cestu dříve zajistil břeclavský výškař Ondřej Vodák, na MČR však prokázal, že má potenciál i jinde; kromě své hlavní disciplíny, kde skočil 2.05, se předvedl ve výborném světle i v trojskoku, vždyť 14.68 je pouze 13 cm od nejlepšího výkonu na MČR Radima Helána z roku 1994. Běžecký double dokonal sobotní vítěz patnáctistovky Dominik Sigmund, když domácí závodník triumfoval v neděli také na dvojnásobné trati (8:57.24).

Výsledky

Michal Procházka, foto: D. Kisialová

Vytisknout