Kiplimo a Obiri kralovali v New Yorku

neděle 19. března 2023
Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Hellen Obiri se stali vítězi velmi silně obsazeného půlmaratonu v New Yorku.

Bitva ugandských titánů pro Kiplima

Newyorský půlmaraton nepatří vzhledem k náročnosti trati mezi ty nejrychlejší, přesto se vždy jedná o velmi atraktivní závod, kterého se rády zúčastňují největší běžecké hvězdy. Jinak tomu nebylo ani letos. Mužský závod lákal na duel ugandských šampionů Jacoba Kiplima a Joshuy Cheptegeie. První jmenovaný je světovým rekordmanem právě v půlmaratonu a také je úřadujícím mistrem světa v této disciplíně. Ten druhý drží světové rekordy na tratích 5000 a 10000 metrů na dráze.

Jejich souboje jsou vždy ozdobou všech běžeckých klání. Zatímco v závodě na 10000 metrů na loňském světovém šampionátu v Eugene byl úspěšnější vítězný Cheptegei před bronzovým Kiplimem, na únorovém mistrovství světa v přespolním běhu si oba borci tato umístění prohodili. V Bathurstu byl zlatý Kiplimo a bronzový Cheptegei.

Půlmaraton v New Yorku měl však ve své první polovině překvapivého leadera v Britovi Chrisi Thompsonovi. Ovšem záhy ho skupina favoritů dostihla. Maročan Zouhair Talbi jí pak během dalších pěti kilometrů roztrhal. Právě na patnáctém kilometru se pak odhodlal k rozhodujícímu nástupu dvaadvacetiletý Kiplimo a svůj náskok do cíle už pouze navyšoval. Nakonec si tak doběhl pro pohodlný triumf v čase 1:01:31. Cheptegei se musel spokojit s druhý místem za 1:02:09. Třetí doběhl Maročan Zouhair Talbi (1:02:18).

Obiri dominovala v rekordu mítinku

Závod žen měl dvě hlavní favoritky, a to obhájkyni prvenství Etiopanku Senbere Teferi a pátou nejrychlejší ženu historie v půlmaratonu Keňanku Hellen Obiri. Obě běžkyně se velmi brzy odpoutaly od zbytku startovního pole a na pátém kilometru už měly náskok 22 vteřin. O tempo se starala výhradně Obiri.

Stejně jako u mužů byl i zde rozhodující patnáctý kilometr. Zde už totiž Teferi nedokázala udržet tempo nastavené její rivalkou a začala ztrácet. Obiri tak zvítězila a svůj primát navíc ozdobila i přes velmi chladné počasí v novém rekordu závodu 1:07:21. O tento zápis připravila právě Teferi, která doběhla druhá za 1:07:55. Třetí příčku brala norská evropská krosová šampionka Karoline Grovdal za 1:09:53.