Kiplagatová a Tadesse obhájili, padly mnohé rekordy

Holandská reprezentantka Kiplagatová a Eritrejec Tadesse dominovali i 2. mistrovství světa v silničním běhu v italském Udine. Petra Kamínková, jediná česká závodnice, doběhla 44.

Lornah Kiplagatová zvítězila i v druhém ročníku mistrovství světa v půlmaratonu. Letos navíc zaběhla vůbec nejrychlejší čas v historii na této distanci. Časem 1:06:25 překonala o 19 vteřin osm let staré maximum Elany Mayerové z Tokia. Závodnice původem z Keni již čtyři roky reprezentuje novou vlast - Nizozemsko. V Udine se od startu držela v čele, na patnáctém kilometru se od ostatních oddělila spolu s Mary Jepkosgei Keitanyovou. Dvacátým kilometrem Kiplagatová proběhla rovněž v rekordním světovém čase, navíc již s 21sekundovým náskokem před Keitanyovou. Ta protla cílovou pásku druhá v čase 1:06:48 a vytvořila tím keňský národní rekord. Třetí doběhla v osobním maximu 1:08:06 její krajanka Pamela Chepchumbaová. O pouhou vteřinu ve finiši předčila Etiopanku Bezunesh Bekeleovou, i ona překonala nejlepší výkon atletky své země. Soutěž tříčlenných družstev ovládly Keňanky, součet jejich časů byl 3:23:33. Stříbrné skončily Etiopanky, bronzové Japonky.
Petra Kamínková, první česká závodnice na mistrovství (loni nikdo nestartoval), byla se svým výkonem "docela spokojená", být to o minutu rychlejší, byla by prý "spokojená". "Doběhla jsem 44. za 74:47, což je můj takový standard. Trať byla dobrá, jen to teplo," postěžovala si jen na teplé počasí. Devítinásobná běchovická šampionka se na mezičasech pohybovala mezi 42. a 45 místem. "Konkurence byla velice dobrá, to je vidět na časech. Nebála jsem se to rozběhnout, ale bohužel mi došlo," litovala trochu.

Mužský závod pro sebe získal až ve finiši Eritrejec Zersenay Tadesse, obhájce titulu. Jeho čas 58:59 znamená rekord šampionátu. S třívteřinovými odstupy se za ním srovnali Keňané Patrik Makau Musyoki (59:02) a Evans Kiprop Cheruiyot (59:05). Skupinka "vítězů" se oddělila kolem 10 km, tehdy byla ještě čtyřčlenná, byl v ní i nakonec čtvrtý Deriba Merga (59:16). Etiopan se s vítězným Eritrejcem staral o tempo závodu, "odpadl" až během závěrečného kilometru. Stejně jako mezi ženami kralovali soutěži družstev reprezentanti Keni součtem 2:58:54. Druhou příčku obsadili Eritrejci, třetí Etiopané. I mezi muži padlo mnoho rekordů, mezi nimi i dva kontinentální, několik národních a mnoho osobních.

Z výsledků:

individuálně: 1. Tadesse (Eri.) 58:59, 2. Musyoki 59:02, 3. Merga (oba Keňa) 59:05
týmy: 1. Keňa 2:58:54, 2. Eritrea 2:59:58, Etiopie 3:01:15

individuálně: 1. Kiplagatová (Niz.) 1:06:25, 2. Keitanyová 1:06:48, 3. Chepchumbaová (obě Keňa) 1:08:06, ... 44. Kamínková 1:14:47
týmy: 1. Keňa 3:23:33, 2. Etiopie 3:25:51, 3. Japonsko 3:27:39