Kipchoge obhájil maratonské zlato

neděle 8. srpna 2021
Poslední soutěžní den na olympijských hrách patřil mužskému maratonu, kde obhájil titul z Ria Keňan Eliud Kipchoge.

Atletický program na olympijských hrách v Tokiu ukončil maraton mužů. V něm nechyběl obhájce titulu a hlavní favorit Eliud Kipchoge. Z medailistů z her v Riu byl na startu také před pěti lety bronzový Američan Galen Rupp. Mezi další kandidáty na cenné kovy patřili jistě úřadující mistr světa Lelisa Desisa nebo jeho krajan Sisay Lemma. Také Kipchogeho reprezentační kolegové Amos Kipruto a Lawrence Cherono mohli pomýšlet na nejvyšší příčky. Však Kipruto je bronzovým medailistou z posledního světového šampionátu.

Mezičas na deseti kilometrech byl 30:53 a v ten moment čítala vedoucí skupina 50 běžců. Na metě půlmaratonu už se zúžila na třicet borců a čelo probíhalo polovinou trati za 1:05:13. V dalším průběhu začali překvapivě odpadat Etiopané. Nejprve to byl Sisay Lemma, který dostal křeče a ze závodu odstoupil. Lelisa Desisa pak nevydržel nastavené tempo a odpadl. Zlomový byl třicátý kilometr. Tam vedoucímu Kipchogemu a jeho devíti pronásledovatelům časomíra ukázala 1:32:31.

Krátce za touto metou pak přišel zásadní okamžik. Kipchoge se odhodlal k nástupu, který byl úspěšný, když se odpoutal od zbytku startovního pole. O pět kilometrů později už měl Kichoge náskok téměř půl minuty. V boji o další cenné kovy pak byla čtveřice Lawrence Cherono, Belgičan Bashir Abdi, Nizozemec Abdi Nageeye a Španěl Ayad Lamdassem. Dva kilometry před cílem už měl Kipchoge na své nejbližší soupeře náskok jedné minuty a sedmnácti vteřin a bylo jasné, že si běží pro své druhé olympijské zlato.

Favorit už nepřipustil žádné drama a v poklidu si doběhl pro úspěšnou obhajobu v čase 2:08:38. O dalším umístění na stupních vítězů se rozhodovalo až v závěrečném finiši. V tom byl zdaleka nejsilnější Nizozemec Abdi Mageeye, který měl dokonce tolik energie, že ještě v závěrečných metrech stačil povzbuzovat Belgičana Bashira Abdiho. Možná i díky tomu se oba přehnali přes Lawrence Cherona a zatímco Mageeye si doběhl pro stříbro za 2:09:58. Bashir se mohl radovat z bronzu, když finišoval o dvě vteřiny zpět (2:10:00). Na Lawrence Cherona zbyla nepopulární čtvrtá příčka (2:10:02).