přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. října 2021, 11:17

Keňa smutní, přišla o „drahokam“ Tiropovou

AKTUALIZACE - Zanedlouho by oslavila šestadvacáté narozeniny, ve slibně se rozvíjejí kariéře už však další vytrvalecký úspěch nepřibude. Držitelka světového rekordu na silniční desítce a někdejší mistryně světa v krosu Agnes Tiropová zemřela násilnou smrtí, hlavním podezřelým je její manžel. „Keňa ztratila drahokam,“ uvedl keňský atletický svaz po tragédii v jejím domě v Itenu.

Agnes Tiropová (*23. 10. 1995) vstoupila na běžeckou scénu razantně. V únoru 2012 jako šestnáctiletá doběhla na národním krosovém mistrovství v juniorském závodě za o něco starší Faith Kipyegonovou, nyní olympijskou vítězkou na 1500 m, druhá a kvalifikovala se na africký šampionát. I tam skončila druhá a pro stříbro si doběhla za rok už na světové úrovni (s týmem získala zlato). Opravdový šok však přišel na dalším přespolním mistrovství světa v roce 2015 v čínském Kuej-jang, kde v 18 letech jako druhá nejmladší v historii zvítězila mezi dospělými.

Přes nesporné úspěchy v krosu – na MS v Kampale 2017 byla pátá – se zaměřila na přeci jen prestižnější dráhu. Právě v roce 2017 se dvojnásobná medailistka z juniorského mistrovství světa (2x bronz na pětce) probojovala na šampionát na globální úrovni na ovále. Vyhrála keňskou kvalifikaci na desítce a v Londýně pak vybojovala bronz. Stejný kov na stejné distanci získala i dva roky na to na šampionátu v Dauhá.

Vidět jsme ji mohli také v Tokiu, kam se probila na své první olympijské hry, tentokrát na pěti kilometrech. V závodě si nevedla vůbec zle, ale mezi finišující čtveřicí to byla ona, kdo si vytáhl černého Petra za vítězkou Hassanovou, krajankou Obiriovou a Etiopankou Tsegayovou.

Vítanou náplastí jistě byla silniční desítka v německém Herzogenaurachu, kde 12. září zaběhla časem 30:01 světový rekord v čistě ženském závodě. Začátkem října stihla ještě jeden skvělý výkon na této trati, byť tentokrát 30:20 stačilo v Ženevě jen na druhé místo. Bohužel, byl to její poslední závod.

Tuto středu proběhla médii tragická zpráva. Agnes Tiropová se již v úterý své rodině nehlásila a druhý den byla ve svém domě v západokeňském Itenu nalezena mrtvá, podle všeho podlehla zranění nožem na krku.

Hlavním podezřelým se zdál být od první chvíle její manžel Ibrahim Rotich, jenž byl od nalezení těla pohřešován. Podle zprávy na webu sky.com rodina muže Tiropové vzkázala místnímu policejnímu šéfovi vzkázala, že „jim volal plačící a prosící Boha o odpuštění za něco, co provedl“. Nicméně se skrýval do té doby, než jej našla a zadržela policie.

Rodině Tiropové obratem kondoloval její sponzor Adidas, keňský atletický svaz, předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a také šéf světové atletiky Sebastian Coe. Někdejší excelentní běžec označil Keňanku jako „jednu z nejlepších světových vytrvalkyň za posledních šest let“.

„Atletika ztratila za nejtragičtějších okolností jednu ze svých nejjasnějších mladých hvězd. Je to strašná rána pro celou atletickou komunitu, ale zejména pro její rodinu, její přátele a Keňskou atletiku a já jim všem vyjadřuji upřímnou soustrast,“ uvedl Coe.

Michel Boeting, který působil jako sportovní agent mnoha předních keňských běžců, tweetoval: „Už nikdy neuvidíme ten impozantní běžecký styl. Už nikdy neuvidíme, jak oslavně zvedáš ruce. Ale nejhorší je, že už nikdy neuvidíme tvůj krásný úsměv. Byla jsi výjimečná. Bylo potěšením tě znát.“

„Keňa ztratila drahokam,“ uvedla Keňská atletika.

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout