přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. listopadu 2019, 13:48

Kdo ovládl atletické ankety za hranicemi?

Jméno atletické královny uplynulé sezóny v České republice známe již několik týdnů. Které osobnosti královny sportu usedly na atletický trůn v jiných zemích?

USA

Nejlepšími atlety Spojených států amerických byli podle prestižního magazínu Track and Field překážkářka Dalilah Muhammadová a půlkař Donovan Brazier. Muhammadová dokázala v průběhu roku dvakrát vylepšit hodnotu světového rekordu na trati 400 metrů překážek. Poprvé se tak stalo na americkém národním šampionátu, kde triumfovala v čase 52.20 a historické maximum Rusky Julie Pečonkinové srazila o čtrnáct setin. Následně kralovala i na mistrovství světa v Dauhá, kde ubrala ještě další čtyři setiny, když proběhla cílem vítězně v čase 52.16. Brazier byl nejdominantnějším závodníkem na osmistovce. Radoval se ze zisku diamantové trofeje a nejpovedenější závod kariéry předvedl ve finále světového šampionátu, kde získal zlato v novém rekordu mistrovství a kontinentálním historickém maximu 1:42.34, což je výkon, kterým momentálně figuruje na děleném devátém místě historických světových tabulek.

Polsko

U našich severních sousedů usedli na atletický trůn kladivářka Joanna Fiodorowová a mílař Marcin Lewandowski. Fiodorowová zahájila sezónu druhým místem na vrhačském evropském poháru v Šamoríně. Svou formu pak načasovala ideálně směrem k mistrovství světa v Dauhá, když si ve finále hodila nový osobní rekord 76.35, čímž si zajistila zisk stříbrné medaile. V kladivářské Challenge obsadila třetí příčku. Marcin Lewandowski se v Glasgow radoval z titulu halového mistra Evropy na patnáctce. Na stejné trati se mu dařilo i pod otevřeným nebem. Na světovém šampionátu vybojoval pro polské barvy bronzovou medaili. Třetí byl také na armádních hrách v čínském Wuhanu.

Velká Británie

Britskými atlety roku byli vyhlášeni vícebojařka Katarina Johnson-Thompsonová a sprinter Adam Gemili. Johnson-Thompsonová letos vystřídala na světovém vícebojařském vrcholu Belgičanku Nafissatou Thiamovou. Nejprve zvítězila před domácím publikem na halovém mistrovství Evropy, poté se mohla těšit z vítězství na nejprestižnějším vícebojařském mítinku v rakouském Götzisu a úspěšný rok završila na světovém šampionátu, kde v přímém souboji Thiamovou porazila a stala se mistryní světa v novém britském národním rekordu 6981 bodů, což ji v historických světových tabulkách řadí na šesté místo. Adam Gemili byl nejúspěšnější z britských mužů na mistrovství světa. Na dvoustovce skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Se štafetou na 4x100 metrů pak získal stříbrnou medaili.

Etiopie

Pořadí etiopského atleta roku dominovali přirozeně běžci. Z prvenství se radovali Letesenbet Gideyová a Selemon Barega. Gideyová skončila třetí na světovém šampionátu v krosu a dařilo se jí i na dráze. Na mistrovství světa běžela desítku a podlehla pouze vítězné Nizozemce Sifan Hassanové. Kromě stříbra si z katarské metropole odvezla i nový osobní rekord 30:21.23. Mezi muži byl oceněn Selemon Barega. Také on si doběhl na MS pro stříbro. Na pětce je s časem 12:53.04 druhý v letošních světových tabulkách. Na trati 10 000 metrů si zaběhl nové kariérní maximum 26:49.46, s čímž je čtvrtým nejrychlejším mužem roku.

Bahamy

Bahamskými sportovci roku nemohly být vyhlášeny jiné osobnosti než medailisté ze světového šampionátu Shaunae Miller-Uibová a Steven Gardiner. Miller-Uibová zůstala na trati 200 metrů v letošním roce neporažena. Obhájila prvenství v Diamantové lize, když ve finálovém závodě vylepšila rekord tohoto seriálu na 21.74. K tomu přidala na Zlaté tretře v Ostravě světové historické maximum na třístovce, kterou prolétla za 34.41. Na čtvrtce zvítězila v pěti závodech za sebou. Přemožitelku našla až na mistrovství světa, kde svedla dramatický souboj s Bahrajnkou Salwou Eid Naserovou a bylo z toho stříbro a nový kontinentální rekord 48.37, kterým se řadí na šesté místo historických světových tabulek. Gardiner byl v uplynulé sezóně na hladké čtvrtce naprosto dominantní. Vyhrál všechny závody do kterých nastoupil včetně toho na světovém šampionátu, kde opanoval finále v novém bahamském národním rekordu 43.48, což ho řadí stejně jako Miller-Uibovou na šestou příčku historických statistik.

Slovensko

Slovenským atletem roku se stal sprinter Ján Volko. Nejzářivější okamžik roku prožil na halovém mistrovství Evropy v Glasgow, kde byl nejrychlejším mužem na šedesátce. Druhá skončila kladivářka Martina Hrašnová, která si zaházela finále mistrovství světa, kde obsadila deváté místo. Z armádních her ve Wuhanu si odvezla stříbro. Třetí místo patří Tomáši Veszelkovi. Ten byl šestý v halovém evropském trojskokanském finále a na armádních hrách se poprvé v kariéře dostal přes sedmnáct metrů, když doskákal na 17.09 a radoval se ze stříbrné medaile.

Švýcarsko

Švýcarskou atletkou roku se nemohl stát nikdo jiný než sprinterka Mujinga Kambundjiová. Po pátém místě na halovém mistrovství Evropy na šedesátce se dočkala velkého cenného kovu pod otevřeným nebem a stalo se tak na světovém šampionátu, kde finišovala ve finále dvoustovky na bronzové pozici. Ještě předtím v Basileji vylepšila národní rekord své domoviny na této distanci na 22.26. Mezi muži kraloval vytrvalec Julien Wanders, jenž posunul v Ras al Khaimah hodnotu evropského půlmaratonského rekordu na 59:13. Předešlé maximum Brita Mohameda Faraha vylepšil o devatenáct vteřin.

Estonsko

Oštěpař Magnus Kirt byl jednoznačně nejúspěšnějším atletem tohoto státu z Pobaltí a zaslouženě tak bral ocenění atleta roku. Kirt byl letos nejstabilnějším oštěpařem na světě. Vybojoval primát v Diamantové lize a na mistrovství světa bral stříbro za překvapivým vítězem Andersonem Petersem z Grenady. Ve finském Kuortane vylepšil vlastní národní rekord na 90.61, což je výkon, kterým vévodí letošním světovým tabulkám. V kategorii žen zvítězila dálkařka Ksenija Baltaová. Nejlepším mladým atletem byl vyhlášen desetibojař Johannes Erm, stříbrný muž mistrovského závodu na evropském šampionátu do 22 let v Gävle. V kategorii „Performer of the year“ vyhrál další desetibojař Maicel Uibo, za své vystoupení na světovém šampionátu v Dauhá, kde byl stříbrný v novém osobáku 8604 bodů.

Bulharsko

V Bulharsku se stala již popáté v kariéře atletkou roku sprinterka Ivet Lalova-Colliová. Letos ji k tomuto úspěchu výrazně pomohla účast ve finále mistrovství světa na dvoustovce, kde doběhla sedmá. Druhá skončila halová mistryně Evropy v kouli Radoslava Mavrodievová. Třetí byla desátá žena světového šampionátu ve skoku vysokém Mirela Demirevová.

Balkán

Ivet Lalova-Colliová byla také oceněna nejlepší balkánskou atletkou. Mezi muži získal toto ocenění bosenský půlkař Amel Tuka, jenž si na mistrovství světa doběhl pro stříbrnou medaili v čase 1:43.47, což je výkon, který figuruje na čele letošních evropských tabulek a páté příčce v těch světových. Zvítězil také na utkání mezi výběry Evropy a Spojených států amerických v Minsku.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout