přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. listopadu 2020, 16:58

Kdo bude světovou atletkou roku?

Jedenáct dní před vyhlášením nejlepších světových atletů uplynulé sezóny zveřejnila WA jména pěti finalistek mezi kterými se rozhodne o královně atletického roku 2020. Adeptkami na toto ocenění jsou Letesenbet Gideyová, Sifan Hassanová, Peres Jepchirchirová, Yulimar Rojasová a Elaine Thompson-Herahová.

LETESENBET GIDEYOVÁ (ETIOPIE)

Etiopanka Letesenbet Gideyová zazářila zejména na speciálním běžeckém mítinku ve Valencii, kde se stala novou světovou rekordmankou na trati 5000 metrů. Časem 14:06.62 vylepšila dvanáct let staré historické maximum Etiopanky Tirunesh Dibabaové o více než pět vteřin. Kvalitní čas 14:26.57 zaběhla také na mítinku Diamantové ligy v Monaku.

SIFAN HASSANOVÁ (NIZOZEMSKO)

Nizozemka Sifan Hassanová letos opět potvrdila, jakou je běžeckou univerzálkou. Na mítinku Diamantové ligy v Bruselu zaběhla nový světový rekord v hodinovce, když za 60 minut uběhla 18 930 metrů. V říjnu pak v Hengelu vylepšila o 25 vteřin osmnáct let starý evropský rekord Britky Pauly Radcliffeové, když se stala první evropskou běžkyní, která zaběhla desítku pod 30 minut. Kontinentální maximum má nyní díky ní hodnotu 29:36.67. Hassanová se také posunula na čtvrté místo historických světových tabulek za Etiopanku Almaz Ayanaovou, Číňanku Junxia Wang a Keňanku Vivian Cheruiyotovou.

PERES JEPCHIRCHIROVÁ (KEŇA)

Další elitní vytrvalkyní, která nemůže chybět v této společnosti, je Keňanka Peres Jepchirchirová. Té se v letošní sezóně podařilo hned dvakrát vylepšit hodnotu půlmaratonského světového rekordu v ryze ženském závodě. Poprvé tomu tak bylo v Praze na Letné, kde v sólo běhu zaznamenala čas 1:05:34. Tento výkon pak srazila při svém triumfu na mistrovství světa v půlmaratonu v polské Gdyni. Tam stanovila historické maximum na 1:05:16.

YULIMAR ROJASOVÁ (VENEZUELA)

Venezuelská světová šampionka Yulimar Rojasová zářila zejména v halové sezóně. Na mítinku World Indoor Tour v Madridu doskákala až na 15.43, čímž o sedm centimetrů překonala šestnáct let starý halový světový rekord Rusky Taťány Lebeděvové z Budapešti. Další patnáctimetrový trojskok přidala na mítinku v Métách. Výkon 15.03 je devátým nejlepším v halové historii. Také pod otevřeným nebem startovala ve dvou závodech a udržela si neporazitelnost. Venkovním světovým tabulkám sezóny kraluje výkonem 14.71.

ELAINE THOMPSON-HERAHOVÁ (JAMAJKA)

Za nejúspěšnější sprinterku roku 2020 se dá považovat Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová. Ta odešla ze všech sedmi finálových závodů na 100 metrů neporažena. Čtyřikrát se dostala v regulérních podmínkách pod 11 vteřin. V Římě zaběhla nejlepší světový výkon roku 10.85.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout