Kdo bude královnou světové atletiky

sobota 23. října 2021
Po mužích byla zveřejněna také desítka žen, mezi kterými se rozhodne o nejlepší světové atletce uplynulé sezóny.

Valarie Allmanová (Spojené státy americké)

Američanka Valarie Allmanová v tomto roce kralovala světovému disku. Už na americké olympijské kvalifikaci dokázala přehodit 70 metrů a na samotných hrách v Tokiu se radovala ze zisku zlaté medaile. Při mítinku ISTAF v Berlíně pak vylepšila hodnotu kontinentálního rekordu a také nejlepšího světového výkonu sezóny na 71.16. Přemožitelku nenašla ani ve finále Diamantové ligy.

Jasmine Camacho-Quinnová (Portoriko)

Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová zůstala letos ve všech svých deseti finálových závodech na 100 metrů překážek neporažena. Výjimkou nebyly ani olympijské hry, kde navíc už v semifinále zaběhla nový olympijský rekord 12.26, kterým se řadí na dělené čtvrté místo historických světových tabulek.

Sifan Hassanová (Nizozemsko)

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová se před týdnem radovala z ocenění pro nejlepší atletku Evropy a bez šancí není ani v této anketě. Hned v úvodu sezóny zaběhla v Hengelu světový rekord na trati 10 000 metrů, když vylepšila zápis Etiopanky Almaz Ayanaové na 29:06.82. Světovou rekordmankou byla ovšem pouze dva dny, než ji o tento primát připravila další zástupkyně etiopské běžecké školy Letesenbet Gideyová. Na olympijských hrách v Tokiu se jí pak podařil husarský kousek, když hned třikrát vystoupala na stupně vítězů. Zvítězila v bězích na 5000 a 10 000 metrů a k tomu přidala ještě bronz na patnáctistovce.

Faith Kipyegonová (Keňa)

Keňanka Faith Kipyegonová byla v tomto roce královnou světové patnáctistovky. Na mítinku Diamantové ligy v Monaku zaostala národním rekordem své země 3:51.07 jen vteřinu za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové a zařadila se na čtvrté místo historických světových tabulek. Přemožitelku nenašla ani na olympijských hrách v Tokiu, kde úspěšně obhájila zlato z předešlých her v Riu. Zvítězila také ve finále Diamantové ligy. Hned tři z jejích letošních časů se vejdou do TOP 10 výkonů historie.

Maria Lasickeneová (Rusko)

Ruská výškařská suverénka posledních let Maria Lasickeneová nemohla v hale závodit a přišla tak o HME v Toruni. V průběhu letní sezóny však navázala na své skvělé výkony. V Tokiu se konečně dočkala olympijského zlata, když triumfovala výkonem 204 centimetrů. Při curyšském finále Diamantové ligy pak zvládla ještě o centimetr více, čímž si zajistila už svou pátou diamantovou trofej.

Sydney McLaughlinová (Spojené státy americké)

Americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlinová neměla letos ve své disciplíně konkurenci. Vyhrála všechny závody, do kterých nastoupila. Na americké olympijské kvalifikaci se stala první ženou, která zaběhla tuto trať pod 52 vteřin, když vylepšila světový rekord na 51.90. Následně jeho hodnotu ještě srazila na olympijských hrách v Tokiu, kde zvítězila v čase 51.46.

Shaunae Miller-Uibová (Bahamy)

Bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová předváděla své letošní nejlepší výkony na trati 400 metrů. V hale zaběhla časem 50.21 nový kontinentální rekord. Stejný zápis pak posunula i pod otevřeným nebem, když na olympiádě v Tokiu obhájila zlato z Ria v čase 48.36. O setinu tak vylepšila vlastní rekordní zápis z MS v Dauhá.

Athing Muová (Spojené státy americké)

Američanka Athing Muová je vycházející běžeckou hvězdou současné světové atletiky. V hale se blýskla novým juniorským světovým rekordem 1:58.40 a venku běhala ještě rychleji. Z olympijských her v Tokiu si odvezla dvě zlaté medaile, když vyhrála osmistovku a byla členkou vítězné americké štafety na 4x400 metrů. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene zaběhla časem 1:55.04 juniorský kontinentální rekord a také národní historické maximum Spojených států mezi dospělými. Na osmistovce zůstala neporažena.

Yulimar Rojasová (Venezuela)

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová posunula tuto disciplínu na úplně jinou rovinu. Momentálně jí totiž pod otevřeným nebem patří 4 z 5 nejlepších výkonů historie a všech dosáhla v této sezóně. Na olympijských hrách v Tokiu posunula při svém vítězství hodnotu světového rekordu Ukrajinky Innesy Kravetsové z roku 1995 o celých 17 centimetrů na 15.67. Poprvé v kariéře se pak radovala také z primátu v Diamantové lize, když svůj úspěch ozdobila novým historickým maximem tohoto seriálu 15.48. Další jedinečné výkony předvedla v Lausanne (15.52) a Andújaru (15.43). Rojasová obhajuje v této anketě vítězství z loňského roku.

Elaine Thompson-Herahová (Jamajka)

Jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová předvedla na olympijských hrách v Tokiu jedinečné představení, když si odvezla hned tři zlaté medaile. Na stovce obhájila titul z Ria v novém olympijském rekordu 10.61 a na dvojnásobné trati také zopakovala zlatý úspěch z minulé olympiády v druhém nejlepším výkonu historie 21.53. Zlatý hattrick pak dokonala se štafetou na 4x100 metrů. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene pak zaostala časem 10.54 jen pět setin za zdánlivě nepřekonatelným světovým rekordem Američanky Florence Griffith-Joynerové. Celý seriál pak vyhrála.