Juška šest centimetrů od medaile

neděle 5. března 2023
Součástí nedělního dopoledního programu proběhla dvě skokanská finále. V tom dálkařském obsadil Radek Juška páté místo. Sedmibojař Ondřej Kopecký byl před poslední disciplínou šestý.

Radek Juška skákal své třetí halové evropské finále a zahájil ho pokusem na 769 centimetrů. V druhé sérii pak přidal na 785, což ho posunulo na průběžnou třetí příčku. Jeho pozice směrem k boji o medaili ještě o něco posílila, když při čtvrtém pokusu dolétl na 794, čímž si vylepšil své sezónní maximum. O chvíli později ho ovšem z pódiového umístění sesadil Rumun Gabriel Bitan, který skočil rovných osm metrů. Na to už bohužel svěřenec Josefa Karase nedokázal odpovědět. Navíc se před něj v závěrečné sérii dostal ještě díky osobnímu rekordu 797 cm Bulhar Bozhidar Saraboyukov a Radkovi tak v celkovém hodnocení patří páté místo. Pořadí na prvních dvou místech bylo stejně jako na předešlých dvou šampionátech. Třetí titul halového evropského šampiona si vyskákal Řek Miltiadis Tentoglou, jenž o svém triumfu rozhodl hned v úvodní sérii, kde dolétl na 830 cm. Stříbro bere opět Švéd Thobias Montler za 814.

Očekávanou vládkyní finále výškařek byla Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh. Té se jako jediné podařilo překonat laťku o hodnotě 198 centimetrů a s přehledem tak obhájila mistrovský titul z šampionátu v Toruni. Následně se ještě na 203 centimetrech pokoušela o vylepšení vlastního letošního nejlepšího světového výkonu, ale tato výška už jí odolala. Stříbro putuje do Nizozemska zásluhou Brit Weerman, který úspěšným skokem na 196 centimetrech vyrovnala vlastní národní rekord. Další tři závodnice zdolaly 194 centimetrů. Nejlepší zápis přisoudil zisk bronzové medaile Ukrajince Kateryně Tabashnyk.

Ondřej Kopecký vstupoval do druhého dne sedmiboje z průběžné osmé pozice. Šedesátku překážek zvládl za 8.15, čímž si bohužel žádný posun nezajistil. Naopak spokojen mohl být Kevin Mayer, jenž se díky času 7.76 dostal do čela před Nora Sandera Skotheima. Mayer pak vedení navýšil v tyčce, kterou ovládl s 530, ale Skotheim také zabojoval, když si skočil osobák (500). Ondřej Kopecký pokračoval ve výkonech mírně pod svými možnostmi, sice byl blízko zdolání 500, ale nakonec v zápise zůstalo 480. I tak se zlepšil na šesté místo, neboť kvůli neskočenému základu skončily naděje Francouze Glettyho i Estonce Hausenberga.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová