přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. června 2023, 22:07

Juška pátý v Hengelu

Další ze zlatých mítinků World Athletics Tour hostilo nizozemské Hengelo, kde zářily osvědčené hvězdy. České barvy hájil dálkař Radek Juška, který skončil pátý.

Juška posledním skokem na páté místo

Letošní první zahraniční start pod otevřeným nebem Radku Juškovi v úvodu vůbec nevycházel podle představ, když zahájil dvěma křížky. V třetí sérii pak zajistil pokusem na 736 centimetrů. Postupně se pak zlepšoval a nejdelší pokus předvedl na úplný závěr, kdy dolétl na 792 centimetrů, čímž si posunul sezónní maximum a zaostal jen tři centimetry za potvrzovacím výkonem ČAS pro start na MS v Budapešti. Z Hengela si odvezl páté místo. Suverénním vítězem se stal teprve osmnáctiletý italský talent Mattia Furlani, jenž triumfoval v kariérním maximu 824 centimetrů. Druhý byl Jihoafričan Cheswill Johnson (808), který o centimetr porazil vítěze páteční soutěže výškařů na Diamantové lize ve Florencii JuVaughna Harrisona ze Spojených států (807).

Domácí hvězdy zářily

Jeden ze svých pověstných běžeckých dvojbojů absolvovala na domácí půdě Nizozemka Sifan Hassan. Už v předvečer hlavního programu suverénním způsobem ovládla závod na 10 000 metrů, kde zaběhla letošní nejlepší světový výkon a sedmý nejrychlejší čas historie 29:37.80. Pod 30 minut stlačila svůj čas také druhá Keňanka Grace Nawowuna, která se výkonem 29:47.42 vyhoupla na osmou příčku historických světových tabulek. Špičkového času dosáhla také třetí Etiopanka Tsigie Gebreselama, která proběhla cílem za 30:04.45. Jen o třiadvacet hodin později se pak Hassan postavila na start patnáctistovky a ani zde nenašla přemožitelku, když si připsala další primát v čase 3:58.12. Tentokrát jí však až do cílové roviny zdatně konkurovala dvacetiletá Keňanka Nelly Chepchirchir, která si posunula své kariérní maximum o více než čtyři vteřiny na 3:58.96.

Femke Bol před dvěma dny opanovala mítink Diamantové ligy ve Florencii vynikajícím časem na čtvrtce překážek, když zaostala výkonem 52.43 jen čtyři desetiny za vlastním evropským rekordem. V Hengelu si letos poprvé pod otevřeným nebem vyzkoušela hladkou čtvrtku, tedy distanci, na které v hale překonala světový rekord Jarmily Kratochvílové. Jednalo se o její další dominantní vystoupení, když všechny své soupeřky nechala daleko za sebou v rekordu mítinku 50.11. Stejná disciplína mužů měla překvapivého vítěze. Botswanský junior Busang Kebinatshipi se na cílové šachovnici dostal před zkušeného Američana Vernona Norwooda a bral cenný skalp v čase 45.01.

Dominantní Duplantis a Mahuchikh

Očekávaným vládcem tyčkařského sektoru byl švédský fenomén Armand Duplantis, jenž úspěšným skokem na 611 o jeden centimetr překonal vlastní rekord mítink mítinku z roku 2021. Vrátil se také zpět do čela letošních průběžných světových tabulek, ze kterého ho na chvíli sesadil Američan KC Lightfoot, jenž v sobotu v Nashvillu vylepšil kontinentální rekord na 607 centimetrů a v historických světových statistikách pod otevřeným nebem se zařadil za Duplantise a Sergeje Bubku. Armand se následně ještě pokoušel o zdolání 623 centimetrů, čímž by opět posunul absolutní hranice této disciplíny. Tentokrát ovšem neuspěl.

Také výška měla svou velkou favoritku, a to v Ukrajince Yaroslavě Mahuchikh. Ta i při svém letošním třetím startu pod otevřeným nebem překonala hranici dvou metrů. V Hengelu triumfovala právě výkonem 200 centimetrů. Další postupná hodnota 205 jí pak odolala. Ukrajinský double dokonala druhá Iryna Gerashchenko, která zapsala nejlépe 193 centimetrů.

Rychlé sprinty s překážkami i bez

Mužská stovka nabídla čas pod 10 vteřin a obstaral ho vítězný Brit Reece Prescod, jenž prolétl rovinku vítězně v letošním nejlepším evropském výkonu 9.99. Sprint žen na 100 metrů vyhrála jeho krajanka Daryll Neita za 11.05. Překážkové sprinty patřily Američanům. Na stodesítce si připsal svůj letošní pátý triumf v řadě Grant Holloway v čase 13.05. Čtvrtku překážek opanoval jeho krajan CJ Allen za 48.24. Na stovce překážek zvítězila Nia Ali (12.61). Na dvoustovce se těšila z vítězství a nového egyptského národního rekordu 22.41 Bassant Hemida.

Mezi oštěpaři zaznamenal nejdelší hod Němec Julian Weber, jehož náčiní dolétlo na 87.14 a druhého Keshorna Walcotta z Trinidadu a Tobaga za sebou nechal o více než tři metry (83.56). Podobně přesvědčivý triumf si připsala v koulařském kruhu Američanka Maggie Ewen za 19.61.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout