přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2021, 13:34

Junioři nabrali směr Nairobi

Dnes v ranních hodinách odcestovala česká výprava, která nás bude reprezentovat na mistrovství světa juniorů v keňském Nairobi. V naší sestavě figuruje celkem 30 atletů a atletek. Soutěže v rámci tohoto šampionátu proběhnou od 17. do 22. srpna.

Pro české juniory se jedná již o letošní druhý velký šampionát. Před několika týdny bojovali o medaile na mistrovství Evropy své kategorie v estonském Tallinnu. Poprvé v historii se v jeden a ten samý rok koná mistrovství světa i Evropy juniorů.

Nairobi bude v pořadí 18. mistrovstvím světa do 20 let. Vůbec to první se v roce 1986 uskutečnilo v Aténách. Od té doby získali čeští junioři a juniorky na těchto šampionátech celkem šest zlatých, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile. Naposledy se MSJ konalo v roce 2018 a jeho hostitelem bylo finské Tampere, kde vybojovala titul juniorské mistryně světa tyčkařka Amálie Švábíková.

Mistrovství světa juniorů se mělo v keňské metropoli uskutečnit již v loňské sezóně. Z důvodu pandemie koronaviru bylo ovšem o rok odloženo. Nebude to poprvé, co v Nairobi proběhne velká mezinárodní akce mládeže. V roce 2017 se zde konalo mistrovství světa do 17 let a ani zde nevyšla tehdy česká výprava naprázdno, když si na čtvrtce doběhla pro zlato Barbora Malíková.

Z posledních tří MSJ přivezla česká atletika alespoň jednu medaili, a tak mají naši mladí rozhodně na co navazovat. V předběžných startovních listinách figuruje 973 atletů ze 119 zemí. Přesto některé silné výpravy chybí. Účasti se zřekli například Američané, Britové nebo Němci.

Českou republiku by mělo reprezentovat 30 nadějí. Z toho je 13 juniorů a 17 juniorek. V naší sestavě nechybí stříbrní medailisté z nedávného MEJ v Tallinnu chodkyně Eliška Martíková a sprinter Eduard Kubelík a bude zajímavé sledovat, jak jako vicemistři Evropy obstojí ve světové konkurenci.

Obrovskou motivaci bude mít desetibojař František Doubek. Ten patřil k favoritům na cenný kov už v Tallinnu, tam ho ovšem připravila o medailové naděje diskvalifikace na čtvrtce. V nepříliš početném startovním poli má druhý nejlepší letošní výkon za evropským šampionem Jentem Hauttekeeetem z Belgie, a tak musí mít jen ty nejvyšší ambice.

Nechybí ani další finalisté z Tallinnu čtvrtkař Tadeáš Plaček, výškař Jakub Bělík, kladivář Jan Doležálek, dálkař Tomáš Kratochvíl, koulařka Katrin Brzyszkowská, tyčkařka Niki Joannidu a stýplař Tomáš Habarta. Chuť po nevydařeném MEJ si bude chtít spravit na stodesítce překážek Štěpán Schubert. Ten se v Tallinnu blýskl vynikajícím časem v rozběhu, na který pak bohužel nedokázal navázat v semifinále.

Uvidíme pak, v jaké formě se představí v Nairobi několikanásobný český juniorský rekordman na středních tratích Jakub Davidík, jenž nemohl kvůli zdravotním problémům startovat v Tallinnu a pro Nairobi si zvolil osmistovku.

Ze štafetových sestav můžeme vyzdvihnout čtveřici dívek, která vylepšila na MEJ národní rekord této kategorie na 4x100 metrů a doběhla si ve finále pro skvělé čtvrté místo. Eva Kubíčková, Tereza Lamačová, Barbora Šplechtnová a Lucie Mičunková budou jistě chtít v Nairobi ze svého maxima ještě něco ukrojit.

Olympionici i rekordmani

Přesto, že některé silné výpravy budou v Nairobi chybět, konkurence bude nesmírně kvalitní. Však by na tomto šampionátu mělo startovat na dvě desítky atletů, kteří závodili na olympijských hrách v Tokiu.

Vůbec největší hvězdou mistrovství bude stříbrná medailistka z olympijské dvoustovky a světová juniorská rekordmanka Christine Mbomaová, která v Tokiu podlehla pouze Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová. Silné namibijské duo v této disciplíně pak doplní šestá ze stejného finále Beatrice Masilingiová.

Na běžeckých distancích jsou zde pak například etiopský stýplař Tadese Takele, jenž zvítězil na keňské olympijské kvalifikaci a v Tokiu patřil mezi favority na medaile. Tam mu závod nevyšel a vypadl už v rozběhu, ale v Nairobi bude muž, který už byl i druhý na Diamantové lize jasným favoritem. Stejně tomu je ve stýplu žen u jeho krajanky Zefre Wondemagegnové. Ve startovní listině patnáctistovky vyčnívá další olympionička a žena s osobním rekordem pod čtyři minuty Diribe Weltejiová.

Zapomínat nesmíme také na juniorské světové rekordmanky ve vrhačských disciplínách, kterými jsou řecká oštěpařka Elina Tzengková a finská kladivářka Silja Kosonenová.

Někteří atleti pak můžou na juniorské historické světové maximum právě v Nairobi útočit, protože jim k jeho překonání chybí opravdu jen kousek. Řeč je o synovi diskařské legendy Virgilia Alekny Mykolasovi, jenž ztrácí na rekordní zápis Ukrajince Mykyty Něsterenka jen 36 centimetrů. Francouzi Sashovi Zhoyovi pak schází k překonání světového rekordu krajana Wilhema Belociana pouhé tři setiny.

Jednou z nejatraktivnějších disciplín pak bude jistě stovka překážek juniorek, kde se utkají čtvrtá nejrychlejší žena této kategorie Jamajčanka Ackera Nugentová s čerstvou evropskou juniorskou šampionkou, držitelkou rekordu mistrovství a olympioničkou Ditaji Kambundjiovou ze Švýcarska.

Čerstvou olympijskou zkušenost pak mají dánský dvoustovkař Tazana Kamanga-Dyrbak a jihoafrický čtvrtkař Lythe Pillay.

Petr Jelínek

Vytisknout