přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. července 2010, 12:46

Junioři na start! V Kanadě začíná světový šampionát

13. MS juniorů se má šanci zařadit mezi historicky nejlepší ročníky. V kanadském Monctonu bude o světové tituly bojovat téměř 1500 atletů z více než 170 zemí. Českých nadějí je 15.

Do Kanady se sjede budoucnost atletiky podruhé v historii, premiérově tomu bylo v roce 1988, kdy juniorský šampionát hostilo Sudbury. Tentokrát bude domovským městem stotisícový Moncton ve východokanadské provincii New Brunswcik. Soutěže se uskuteční na nově postaveném stadionu tamní univerzity s kapacitou 10 tisíc diváků, který Kanaďané před týdnem otestovali při národním šampionátu. Na osmidráhovém oválu stadionu i na rozcvičovací ploše je položeno Mondo FTX, tedy stejný povrch, jakým disponovalo proslulé „Ptačí hnízdo“ při olympiádě v Pekingu.

Juniorský světový šampionát má za sebou dvanáct ročníků v průběhu 24 let a organizátoři věří, že letošní klání svou kvalitou ta předchozí zastíní. Spoléhají se přitom zejména na některé hvězdy, které se i přes svůj nízký věk stihly zapsat do obecného povědomí. Jednou z nich je Jamajčan Dexter Lee, který aspiruje stát se historicky prvním atletem, jemuž se na stovce podaří obhájit juniorský světový titul ze stovky. Šanci nemá malou, spolu s Francouzem Jimmy Vicautem totiž časem 10.16 vládne světovým tabulkám. Navíc se Lee chystá i na dvoustovku a může se tak zařadit po bok pouze třem sprinterům v historii,  jmenovitě jde o Ato Boldona, Francise Obikwelu a Christiana Malcolma, jimž se podařil zlatý double na stovce a dvoustovce. Bude to však mít velmi těžké, protože na delší z tratí ho čeká souboj s další hvězdou šampionátu, Kirani Jamesem. Devatenáctiletý Grenaďan, který před dvěma lety v Bydhošti dokázal pozlatit nevídanou kombinaci 200 a 400 m, se totiž bude o stejný počin pokoušet i v Monctonu.

Také Britka Jodie Williamsová má políčeno na dvě medaile, a to i přesto, že jí je teprve 16 let. Dvojnásobná světová šampionka  z loňského MS dorostenců drží v letošních tabulkách juniorů  nejlepší čas na dvoustovce a na poloviční trati je třetí. Dosud se sprinterský double povedl jen Veronice Campbellové v roce 2000 a Tezdzhan Naimovové před čtyřmi lety.

Další výraznou osobností je Jehue Gordon z Trinidadu a Tobaga, který vloni šokoval svým čtvrtým místem na 400 m př. při MS v Berlíně, kde se navíc na 24 setin přiblížil světovému juniorskému rekordu Američana Danny Harrise. Rychle to Gordonovi běhá i letos, a tak se čeká, zda dokáže chybějící čtvrtvteřinu stáhnout a stát se juniorským rekordmanem.

V obdobné pozici je i 18letá kubánská trojskokanka Dailenys Alcantraová, která má už na kontě dva tituly ze světových šampionátů a s osobním rekordem 14.36 jí schází dalších 36 cm k rekordu Terezy Marinové.

To je jen několik z těch, o nichž se předpokládá, že by mohli zazářit na MSJ v Monctonu, které startuje dnes ve večerních hodinách slavnostním zahájením a trojkou žen. Naplno se soutěže rozběhnou zítra, kdy do šampionátu vstoupí i první Češi. V úvodním bloku, který startuje ve 14 hodin našeho času, se představí desetibojaři Michal Štefek a Adam Sebastian Helcelet, jemuž patří v tabulkách šestá příčka, což z něj dělá patrně největší českou medailovou naději.

Více informací o MSJ v sekci ZAOSTŘENO NA...

Adam Pražák

Vytisknout