přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. srpna 2023, 09:00

Junioři míří do Jeruzaléma

V pátek dopoledne odcestovala z pražského Letiště Václava Havla česká výprava na mistrovství Evropy do 20 let, které hostí Jeruzalém. V Izraeli nás bude reprezentovat 44 českých atletů a atletek.

Česká výprava pro nadcházející juniorský evropský šampionát je poměrně početná a hned v několika disciplínách můžeme mít medailové ambice. Vůbec nejvyšší postavení má čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, která měla nejrychlejší čas ze všech přihlášených už před mistrovstvím České republiky v Táboře, kde se navíc ještě díky juniorskému národnímu rekordu 51.23 o víc než vteřinu zlepšila. Na dráhu v Jeruzalémě má navíc skvělé vzpomínky, protože právě na tomto stadionu před rokem vybojovala evropské stříbro mezi dorostenkami. Tehdy jí zlatá medaile unikla jen opravdu těsně, a tak by si pro ni jistě ráda doběhla právě letos.

Také půlkař Jakub Dudycha nás loni v Jeruzalémě na mistrovství Evropy do 18 let potěšil medailovým úspěchem, když si doběhl pro mistrovský titul. Umístění na stupních vítězů má ve svém hledáčku i letos, jelikož nadále pokračuje ve strmém výkonnostním progresu. V této sezóně už se dokázal zlepšit na 1:46.27, s čímž figuruje mezi přihlášenými na třetí pozici. O minulém víkendu navíc opanoval i domácí republikový šampionát, kde za sebou nechal řadu zkušených soupeřů v čele s Filipem Šnejdrem. Jakub si navíc dokáže velmi dobře poradit jak s rychlými, tak i takticky vedenými závody.

Třetí do party medailistů z předešlého evropského vrcholu v Jeruzalémě je tyčkařka Viktorie Ondrová. Ta si před rokem na ME do 18 let vyskákala stříbro a těsně před MEJ potvrdila životní formu, když na mistrovství České republiky v Táboře skončila druhá za suverénní Amálií Švábíkovou a mohla se těšit z deseticentimetrového posunutí kariérního maxima na 430 centimetrů, což je jediný centimetr za letošním nejlepším evropským juniorským výkonem Němky Chiary Sistermann, která bude pro Viktorii v Jeruzalémě největší soupeřkou.

Koulařka Martina Mazurová skončila loni na jeruzalémském ME těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a letos by si konečně ráda pověsila na krk medaili. Papírové předpoklady jí k této ambici opravňují. Letos si posunula osobní rekord na 15.99 a ve startovní listině mají hodnotnější výkony pouze Němka Nina Ndubuisi a Zuzanna Maslana, které umí i za 17 metrů.

Dalšími vrhačskými nadějemi jsou diskař Jan Svozil a oštěpař Jan Výška. Svozil se letos poprvé v kariéře dostal přes 60 metrů a s výkonem 60.04 figuruje na třetí pozici mezi startujícími. Výška postupně posouval osobák až na 74.44 a je pátý.

Vysoko mohou pomýšlet i vítězky nedávného EYOFu a české dorostenecké rekordmanky Terezie Táborská (200 m) a Karolína Jarošová (3000 m př.). Atletů a atletek, kteří mohou pomýšlet na umístění v TOP 8 je však mnohem více.

Čtyřdenní soutěžní program mistrovství Evropy do 20 let v Jeruzalémě odstartuje v pondělí 7. srpna.

Petr Jelínek, foto: Sona Maléterová

Vytisknout