přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. května 2023, 13:14

Jubilejní Odložil s TOP hvězdami

V pondělí 5. června proběhne na pražské Julisce jubilejní 30. ročník Memoriálu Josefa Odložila. Na čtvrteční tiskové konferenci byla odhalena jména dalších špičkových atletů, které tento mítink ozdobí.

Soutěž oštěpařek se bude opět konat jako Memoriál Dany Zátopkové. Největší domácí nadějí je někdejší vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková, které se zde podařilo zvítězit v letech 2020 a 2022. Pokusí se tak získat svůj třetí triumf. Pro svěřenkyni Jana Železného bude Odložil teprve druhým startem v letošní sezóně. „Ten první mě čeká o nadcházejícím víkendu v Rehlingenu. Uvidíme, jak to půjde. V zimě mě zbrzdila borelióza, takže přišel tréninkový výpadek, který věřím, že se nám podařilo dohnat. První závody jsou vždy trochu s otazníkem, ale potřebuji naházet nějaké pěkné výkony směrem k dalšímu průběhu sezóny, ať už se jedná o pozvánky na mítinky Diamantové ligy nebo mistrovství světa, ke kterému samozřejmě vše směřujeme. Nic mě momentálně nebolí, za což jsem ráda a těším se na závod před domácím publikem,“ prozradila.

Cestu za třetím vítězstvím však nebude mít snadnou. V sektoru bude například olympijská vítězka z her v Riu de Janeiru Sara Kolak z Chorvatska nebo ve skvělé formě házející Rakušanka Victoria Hudson. V soutěži oštěpařů to pak vypadá velmi nadějně s účastí stříbrného olympijského medailisty z Tokia a bronzového z MS v Eugene Jakuba Vadlejcha, kterého doplní borci s osobními rekordy jen těsně pod devadesátimetrovou hranicí Polák Marcin Krukowski a Egypťan Ihab Abdelrahman.

V koulařském kruhu se můžeme těšit na stříbrného nedávného HME v Istanbulu Tomáše Staňka. Český rekordman naposledy opanoval Memoriál Josefa Odložila v roce 2017, nicméně v úvodu letošní sezóny ukázal, že je v parádní formě, když zvítězil na úterním Memoriálu Ludvíka Daňka parádním výkonem 21.71. „Na Dukle jsem atleticky vyrostl v profesionála, takže to tu znám velmi dobře a nic by mě nemělo překvapit. Strávil jsem na tomto stadionu opravdu hodně času. Zahájil jsem snad nejlépe v kariéře, za což jsem rád a věřím, že se mi zde podaří letos zvítězit. Jubilejní ročník si zaslouží nějaký pěkný výkon,“ uvedl.

Také soutěž koulařů by měla patřit mezi klenoty letošního vydání. Tomáše se pokusí potrápit bronzový muž evropského halového finále v Istanbulu a ukrajinský rekordman Roman Kokoshko nebo bosenský matador Mesud Pezer. Pak je zde ještě několik dalších siláků s osobními maximy přes 21 metrů.

Atraktivní podívanou nabízí i další disciplíny. V soutěži tyčkařek uvidíme bronzovou z HME v Istanbulu Amálii Švábíkovou. V předběžné startovní listině stovky figurují dva sprinteři s osobáky pod 10 vteřin Američan Elijah Hall a Kubánec Reynier Mena, kteří jsou víc než kvalitními soupeři pro českého rekordmana Jana Velebu. Pavel Maslák se na čtvrtce utká se zkušeným Američanem Quincy Hallem. Nikoleta Jíchová vyzve na čtvrtce překážek stříbrnou z loňských her Commonwealthu Shiann Salmon, která se může pyšnit osobním rekordem pod 54 vteřin.

Petr Jelínek, foto: CPA

Vytisknout