Joglová další limitářkou pro Tokio

neděle 18. dubna 2021
Běžkyně Marcela Joglová je třetí atletkou, které se podařilo vyhovět nominačním požadavkům pro start na olympijských hrách v Tokiu. V nizozemském Enschede si vylepšila své maratonské kariérní maximum na 2:28:16 a s přehledem tak pokořila ostrý kvalifikační limit na olympiádu.

Marcela Joglová byla příjemným překvapením světového šampionátu v Dauhá 2019, kde si při své premiéře na velké mezinárodní akci doběhla pro dvacáté místo. Už v té době pomýšlela i na start na olympijských hrách. Na sklonku loňského roku se ve Valencii pokoušela poprvé o překonání ostrého kvalifikačního limitu pro Tokio, který je stanoven na 2:29:30. Přesto, že si zaběhla velký osobní rekord 2:31:29, na účast pod pěti kruhy to nestačilo.

Právě od valencijského závodu pak začala spolupracovat s trenérem Janem Pernicou. Na svůj další maraton se pak připravovala v Keni, odkud s novým koučem komunikovala na dálku. Přesto se dokázala připravit výborně. Původně měla startovat již o týden dříve v německém Hamburku, ale závod se posunul nejen termínově, ale změnilo se i místo jeho konání, které se přesunulo do nizozemského Enschede.

Ukázalo se to jako dobrá volba. Běžcům přálo počasí, když byla teplota kolem 10 stupňů a foukal jen slabý vítr. Marcela využila toho, že běžela ve skupince a po celou dobu se mohla spoléhat na pomoc vodiče. První půlmaraton proběhla v čase 1:14:18 a ten druhý zvládla dokonce za 1:13:58. Výsledný čas měl tak hodnotu 2:28:16, čímž o více než minutu pokořila požadovaný olympijský limit. Zároveň se stala třetí nejrychlejší maratonkyní české historie. Rychleji běžely pouze česká rekordmanka Eva Vrabcová a Alena Peterková. Joglová se dostala před Moiru Stewartovou, která před dvěma týdny v Belbu zaběhla při své maratonské premiéře 2:29:39 a za limitem zaostala jen o pouhých devět vteřin. „Dnes to byl první maraton, který mě bavil a fakt jsem si ho užila. Po doběhnutí jsem byla v pohodě. Podmínky byly skvělé, organizace naprosto fantastická a vodiči udělali svojí práci perfektně. Jsem moc šťastná,“ radovala se.

Výkon své svěřenkyně chválil i kouč Jan Pernica. „Za mě to byl super závod. Máca běžela naprosto rovnoměrně a skvěle ho zvládla i po taktické stránce. Šla přesně podle plánu a bylo to běženo kontrolovaně až do cíle. Věřím, že má ještě na lepší výkon,“ zhodnotil. Se skromností sobě vlastní hned dodal, že směrem k Tokiu není ještě nic jistého. „Tento čas samozřejmě ještě stoprocentně nezaručuje účast na olympiádě. Pořád ještě mohou další tři české závodnice běžet rychleji. Výkon je to však natolik kvalitní, že by to mohlo na účast v Tokiu stačit. Ta pravděpodobnost je poměrně velká,“ dodal.

Naznačil také možné plány do dalších týdnů. „Teď nás čeká týden až dva regenerační režim, ale myslím, že tam Marcela nenechala vše, takže regenerace bude rychlá. Pak budeme moudřejší ohledně dalšího průběhu sezóny. Nabízejí se dvě varianty, a to buď příprava na olympiádu nebo příprava, a ještě jeden kvalifikační maraton, ale věřím, že je pravděpodobnější ta první verze,“ řekl.

Česká reprezentantka doběhla mezi ženami na pátém místě. Zvítězila Němka Kathrina Steinrucková za 2:25:59. Mužský závod opanoval v letošním nejlepším světovém výkonu 2:04:30 Keňan Eliud Kipchoge.

Petr Jelínek, foto: NN Marathon