přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. dubna 2021, 15:53

Jedinečné maratonské klání v Praze

Praha v letošním roce nebude ochuzena o tradiční velký maratonský závod. Proběhne však v netradičním formátu pod názvem The Battle od the Teams. V rámci pražského maratonu se 30. května uskuteční také MČR na této distanci.

Organizátoři z RunCzechu se rozhodli, že letošní ročník pražského maratonu bude vypadat jinak než ty předešlé. Proto vznikl projekt The Battle of the Teams. „Chceme změnit vnímání běžeckého sportu,“ uvedl šéf pořádajícího týmu Carlo Capalbo.

V závodě by se měly utkat čtyři špičkově obsazené týmy profesionálních běžců pod vedením českých celebrit, a to přímo v centru Prahy. Velkým zážitkem bude už samotný start, plánovaný přímo na Karlův most. Pořadatelé ve složité době celosvětové pandemie vymysleli zcela nový a atraktivní přístup ke vnímání maratonu. Vždy šlo o individuální závod, ale RunCzech chce tuto tradici výjimečně pozměnit, a přináší revoluční koncept, který by měl nabídnout ještě větší drama než obvyklé vytrvalostní běhy. Půjde o týmový závod, v němž se počítá čas každého běžce. „Chceme přilákat diváky k atraktivnímu a inspirativnímu obsahu televizního vysílání,” vysvětluje ředitel závodu Carlo Capalbo.

Do souboje nastoupí osmičlenné týmy. Šest závodníků vytvoří základní sestavu. Dva náhradníci poběží závod s ostatními běžci, ale jejich dosažené body se započítají pouze v případě, že některý člen základní sestavy nedoběhne do cíle. Členy každého týmu budou čtyři běžkyně a čtyři běžci, spravedlivě rozdělení do výkonnostních košů na základě svých nejlepších časů za poslední čtyři roky. Celkem se tedy na start postaví 32 profesionálních atletů z celého světa. Každý tým bude mít i jednoho domácího, českého zástupce.

Organizátoři se inspirovali u populárních světových závodů typu Formule 1 nebo Tour de France, kde diváci fandí týmům. Vítězem se stane soutěžní tým, který po zdolání maratonské trasy nasbírá v součtu všech jednotlivých časů nejvyšší počet bodů v již existujícím bodovacím systému World Athletics. Pokud účastník zaběhne osobní rekord, přispěje do týmů bonusovými body.

Součástí pražského maratonu bude také mistrovství České republiky mužů a žen na této distanci, které dostalo teprve včera zelenou ze strany ministerstva zdravotnictví, které udělilo Českému atletickému svazu pro MČR v maratonu výjimku ze zákazu konání hromadných akcí.

 

Petr Jelínek, RunCzech

Vytisknout