přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. června 2019, 20:20

Jedinečná Uibová a famózní techniky

Na vítkovickém stadionu proběhl osmapadesátý ročník mezinárodního mítinku Zlatá tretra a edice to byla skutečně vydařená. Shaunae Miller-Uibová přepsala historii závodu na 300 metrů. K tomu byla překonána dvě nejlepší světová maxima tohoto roku a padlo pět rekordů mítinku.

Jedinečný výkon byl k vidění na třístovce žen. Postarala se o něj olympijská vítězka Shaunae Miller-Uibová. Ta umí parádně běhat dvoustovku i čtvrtku, což se projevilo i na neolympijské tří set metrové trati. Útok na historické světové maximum Mexičanky Any Guevarové se od ní čekal. Ovšem, že překoná výkon 35.30 téměř o devět desetin, bylo něco neskutečného. Časomíra totiž Miller-Uibové ukázala 34.41. Přitom si na této trati odbyla pod otevřeným nebem premiéru. Rychlost ostravské dráhy potvrdila i druhá Američanka Brittany Brownová, která se časem 35.91 zařadila na desáté místo historických světových tabulek. Třetí byla další zástupkyně sprinterské školy ze Spojených států Jaide Stepterová (36.12). Velmi dobře si vedla v nabité konkurenci také Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord na 37.33. Z dosavadního osobáku ukrojila skoro vteřinu. Ještě o něco rychlejší byla v B běhu Marcela Pírková v letošním nejlepším českém výkonu 37.12.

Dalším klenotem letošního ročníku byla soutěž výškařek. Útočilo se totiž na světový rekord. Svou suverenitu opět potvrdila Maria Lasickeneová z Ruska. I čtvrtý start v této sezóně proměnila ve vítězství a ozdobila ho nejlepším světovým výkonem tohoto roku a novým rekordem mítinku 206 centimetrů. Úspěšným skokem na této hodnotě si také vyrovnala kariérní maximum z roku 2017. Následně si nechala na stojany nastavit 210 centimetrů, čímž by překonala letitý rekord Bulharky Stefky Kostadinovové. Ten jí zatím i přes nadějný třetí pokus odolal. Zazářila také Běloruska Karina Tarandaová. Juniorská mistryně světa z loňského roku vylepšila národní rekord své země na 198 centimetrů. Třetí Australanka Nicola McDermottová si výkonem 196 centimetrů vyrovnala osobák. České závodnice tentokrát v sektoru chyběly.

Pozornost ostravského publika směřovala také do oštěpařského sektoru, kde padl první devadesátimetrový hod této sezóny. Na svědomí ho má v životní formě házející Estonec Magnus Kirt, když potvrdil svou kvalitu posunutím nejlepšího světového výkonu roku a také estonského národního rekordu na 90.34. Z nového osobního maxima 83.88 se mohl těšit Polák Cyprian Mrzyglód. Všichni čtyři čeští reprezentanti v závodě se pak dostali přes 80 metrů. Třetí byl Jakub Vadlejch za 82.97. V pořadí ho pak následovali Vítězslav Veselý (81.64), Petr Frydrych (80.80) a Jaroslav Jílek (80.24).

Rekord mítinku neodolal v tyčkařském sektoru. Pokořitelem historického maxima legendárního Francouze Renauda Lavillenieho se stal Američan Sam Kendricks, který si připsal už své šesté prvenství v řadě, když se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 593 centimetrů. Následně se neúspěšně pokoušel i o 601 centimetrů. Další tři tyčkaři se dostali přes 571 centimetrů. Byli jimi Poláci Piotr Lisek s Pawlem Wojciechowskim a Brazilec Augusto Dutra. Jan Kudlička obsadil osmé místo, když zdolal 541 centimetrů.

Vynikající kvalitu slibovala také startovní listina koulařského klání a očekávání byla naplněna. Vlastní rekord mítinku posunul na 22.27 Novozélanďan Tom Walsh. K tomu ještě přidal 22.19 a bral suverénní vítězství. Spokojen mohl být také druhý Polák Michal Haratyk, jenž zapsal 21.77. Třetí příčka zůstala v České republice zásluhou Tomáše Staňka. Jeho nejdelší pokus měřil 21.04. V dalším zlepšování pak zabránil koulařům silný déšť, který hlavně otočkářům v podstatě znemožňoval plnohodnotně absolvovat své pokusy.

Mokrý tartan svědčil sprinterům na dvoustovce. Parádní duel ukázali divákům na vítkovickém stadionu Američan Christina Coleman a Kanaďan Andre de Grasse. Coleman dlouho vedl, ale v závěrečných metrech se před něj přehnal právě De Grasse a triumfoval v čase 19.91. Čas té nejvyšší kvality však zaznamenal také Coleman. U jeho jména svítilo na výsledkové tabuli 19.97. Třetí byl Jihoafričan Clarence Munyai za 20.33. Čtvrtý Pavel Maslák si zaběhl sezónní výkon 20.62. Jan Jirka byl osmý za 21.04.

Počasí si pohrálo také se soutěží dálkařů. Nejenže foukal nepříznivý vítr, ale závod musel být v průběhu páté série předčasně ukončen. I přesto zůstal vítězný Kubánec Juan Miguel Echevarría skokem 832 centimetrů jen dva centimetry za svým sezónním výkonem a obhájil primát z loňského roku. Druhý Řek Miltiadis Tentóglou již osm metrů nepřekonal (795). Třetí skončil Ital Filippo Randazzo (783). Radek Juška dolétl na 766 a byl šestý.

V závodě oštěpařek jsme měli hned čtyři želízka v ohni, ale vítězka byla z Chorvatska. Olympijská šampionka z Ria Sara Kolaková absolvovala svůj první start po vleklém zranění. Naposledy závodila v srpnu roku 2017, ale návrat to byl vskutku vydařený, když poslala své náčiní do vzdálenosti 64.45 a radovala se z triumfu. Druhá byla velezkušená Slovinka Martina Ratejová za 61.01. Třetí příčku si vyházela Indka Anu Raniová (60.20). Z našeho kvartetu byla nejlepší čtvrtá Barbora Špotáková, která o centimetr překonala šedesátimetrovou hranici. Irena Šedivá obsadila šesté místo za 58.83 a sedmá Nikol Tabačková se výkonem 54.17 přiblížila svému sezónnímu maximu. Nikola Ogrodníková se soutěží protrápila. Její jediný měřený pokus měl hodnotu 53.97, což stačilo na konečnou osmou pozici.

Na čtvrtce si dosprintoval pro suverénní primát Steven Gardiner z Baham, když jako jediný stlačil svůj čas pod 45 vteřin. Jeho vítězný výkon měl hodnotu 44.95. Další „medailové“ příčky obsadili druhý Abbas Abubaker z Bahrajnu (45.86) a Slovinec Luka Janežič (45.97). Jan Tesař byl osmý za 47.94.

Soutěž kladivářek, která se poprvé v historii Zlaté tretry konala na ploše hlavního stadionu, se musela nakonec obejít bez účasti světové rekordmanky a držitelky historického maxima mítinku Anity Wlodarczykové, která se těsně před závodem zranila. Přesto byly k vidění daleké hody. Vítězná Číňanka Zheng Wang se posunula výkonem 75.80 na třetí místo letošních světových tabulek. Druhou příčku si vyházela Američanka Gwen Berryová (74.38) a třetí byla Francouzka Alexandra Tavernierová (73.36). Jedinou českou zástupkyní byla Kateřina Šafránková. Svěřenkyni Dušana Krále se ovšem závod nevyvedl podle představ. Její nejdelší pokus měřil 67.03, což stačilo na deváté místo.

V běhu na 1500 metrů potvrdila roli favoritky Etiopanka Gudaf Tsegayová. Její útok na rekord mítinku sice úspěšný nebyl, ale prvenství brala zaslouženě v čase 4:02.95. Jako druhá finišovala Britka Sarah McDonaldová (4:03.79) před další reprezentantkou Etiopie Hawi Feysaovou (4:04.13). Kristiina Mäki dokončila závod na desátém místě za 4:10.22. Diana Mezuliáníková byla třináctá v čase 4:11.98.

Na mužské půlce se v závěru rvali o vítězství dva zkušení evropští běžci. Úspěšnější byl nakonec Amel Tuka z Bosny a Hercegoviny, jenž si s dvěma okruhy poradil v čase 1:44.95. Druhý skončil Polák Adam Kszczot za 1:45.63 a třetí byl nejlepší z afrických běžců Keňan Alfred Kipketer (1:45.90). Z dua českých reprezentantů byl rychlejší osmý Lukáš Hodboď (1:47.22). Filip Šnejdr doběhl desátý za 1:47.99.

V nejkratším sprintu na 100 metrů musela po těsném doběhu rozhodovat o vítězi až cílová kamera. Ta byla nejpřívětivější k Miku Rodgersovi ze Spojených států, kterému přisoudila prvenství v čase 10.04. Jen o setinu pomalejší byl Kanaďan Andre de Grasse (10.05). O další setinu zpět se předkláněl Číňan Xie Zhenye (10.06). V běhu B se představili také naši nejlepší sprinteři. Z nich zaznamenal nejrychlejší čas 10.40 Jan Veleba. Zdeněk Stromšík proběhl cílovou šachovnici za 10.45.

Ve vydatném dešti proběhl Memoriál Emila Zátopka v běhu na jednu míli. S nepříliš příznivými podmínkami si nejlépe poradil Charlie Da´Vall Grice z Velké Británie, který zvítězil za 3:56.95. V závěrečném finiši se přehnal přes tuhnoucího Keňana Michaela Kibeta (3:57.01). Třetí byl Američan Ben Blankenship (3:57.27). Filip Sasínek si na sedmém místě doběhl pro nový osobní rekord 3:59.02. Daleko nezaostali ani jedenáctý Jakub Holuša (4:00.00) a dvanáctý Jan Friš (4:01.41).

Předprogram

Česká reprezentační štafeta mužů na 4x100 metrů se pokoušela o další vylepšení vlastního národního rekordu. Tentokrát však tak úspěšná nebyla. V Ostravě osvědčená sestava Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský doběhla na třetím místě v čase 38.99 a nad jejich síly byly štafety Jihoafrické republiky (38.65) a All Star (38.81). Radost měli čeští junioři, kteří časem 40.33 splnili limit pro mistrovství Evropy své kategorie.

Skvělou úroveň měl závod na 400 metrů mužů. Jeho vítězem se stal Mazen Al-Yassin ze Saudské Arábie, jenž si z druhé dráhy doběhl pro vítězství v čase 46.25. V dalším pořadí za ním finišovali čeští závodníci. Druhý byl Michal Desenský za 46.80. O devět setin pomalejší byl třetí Patrik Šorm (46.89). Pro velký osobní rekord 47.17 si doběhl pátý Daniel Lehar, který se tím kvalifikoval na mistrovství Evropy juniorů v Boras. Mezi ženami byla nejrychlejší Věra Holubářová za 55.02.

Saudskoarabského vítěze měla také mužská stovka. Stal se jím Marzouk Ahmed Abdu, který prolétl rovinku za 10.56. Souboj mladých českých sprinterů vyzněl nejlépe pro druhého Štěpána Hampla (10.64) před Davidem Kolářem (10.75). Mezi ženami se jen jediné závodnici podařilo prolomit hranici dvanácti vteřin. Papírové předpoklady potvrdila Lucie Domská (11.89).

V závodě na 1500 metrů mužů předvedl parádní představení Jakub Davidík, který proběhl cílem vítězně v novém dorosteneckém českém rekordu 3:46.32. Dosavadní maximum Michala Kučery z roku 1989 překonal o více než tři vteřiny. Zároveň pohodlně vyhověl nominačnímu požadavku pro start na mistrovství Evropy juniorů. Pro skvělé osobáky si doběhli i další borci za ním. Druhý byl Jan Sýkora za 3:46.97. Třetí skončil Slovák Andrej Paulíny (3:48.95) a pod 3:50 se dostal ještě čtvrtý Damián Vích (3:49.31).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout