přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. února 2019, 20:44

Jasná prvenství a žákovský rekord

Tři medailové sady se rozdělovaly v průběhu druhého dne halového mistrovství České republiky ve vícebojích. Soutěž žen jasně ovládla Eliška Klučinová. Juniorkám dominovala Tereza Elena Šínová. Vítěz žákovského sedmiboje Jakub Šafář překonal národní rekord své kategorie. Mezi muži je v průběžném vedení Jiří Sýkora.

V ženském mistrovském klání potvrdila roli hlavní favoritky Eliška Klučinová. Vedla si naprosto suverénně, když byla nejlepší hned ve čtyřech dílčích disciplínách a se součtem 4462 bodů získala mistrovský titul. Po letech 2011, 2013 a 2018 tak získala své čtvrté halové vícebojařské zlato na domácím šampionátu. V letošních halových evropských tabulkách patří svěřenkyni trenéra Františka Ptáčníka průběžné šesté místo a nyní bude muset čekat, zda jí přijde pozvánky EA ke startu na HME v Glasgow. K loňskému bronzu přidala v tomto roce stříbro Kateřina Dvořáková. Podruhé v této sezóně pokořila hranici čtyř tisíc bodů a výkonem 4062 zaostala jen 19 bodů za svým osobním rekordem z nedávného mezistátního utkání v Cardiffu. Vůbec ze svého prvního cenné kovu na halovém mistrovství ČR ve vícebojích se radovala Barbora Dvořáková. Navíc si posunula hodnotu pětibojařského kariérního maxima o 122 bodů na 3965.

Soutěži juniorek jasně kralovala Tereza Elena Šínová. Reprezentantka oddílu Atletika Jižní Město posbírala celkem 4047 bodů, což je historicky druhý nejlepší výkon v kategorii juniorek v rámci tohoto mistrovství. Šínová dala základ dobrému výkonu rychlými překážkami za 8.63 a výrazné zisky si připsala i ve výšce (171) a dálce (602). Na stupně vítězů ji doprovodily vícebojařky z AC Pardubice. Stříbro si na krk pověsila Sára Zámečníková za 3753 bodů a z bronzu se radovala její oddílová kolegyně Kateřina Tamchynová (3741 b.). Zajímavostí je, že Šínová a Zámečníková obsadily první dvě příčky na loňském mistrovství, tehdy ještě jako dorostenky.

Závod mužského sedmiboje má za sebou úvodní den. V průběžném vedení přenocuje Jiří Sýkora (3386 b.) před Janem Doležalem (3318 b.). Oba borci mají naději na překonání šestitisícové hranice. Třetí je po prvních čtyřech disciplínách Marek Lukáš (3157 b.). Sýkora se blýskl hlavně v dálkařském sektoru, kde dolétl na 750 centimetrů. Dařilo se i Doležalovi, jenž zaznamenal jen o jedenáct centimetrů méně. Oba pak shodně zdolali 201 centimetrů ve výšce. Lukáš byl zase nejlepší v koulařském kruhu (14.65). Všichni tři borci hájí barvy domácího Olympu Praha.

Mistrovský titul v žákovském sedmiboji získal Jakub Šafář z Turnova, jehož bodový součet činil 4598, což je zároveň nový halový národní rekord této kategorie. Z čela historických statistik vymazal rok starý výkon Jonáše Kolomazníka. Vylepšil ho o 76 bodů. Šafář v soutěži jasně dominoval, když za sebou druhého Richarda Šenka z Opavy nechal o 299 bodů. Šenk si oproti loňskému roku o jednu pozici polepšil a za 4299 bodů bral stříbro. Těsný souboj o bronz vyzněl lépe pro Adama Havlíčka z Třebíče (4119 b.), který za sebou o pouhých 12 bodů nechal plzeňského Tomáše Kozu (4107 b.).  

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout