přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. července 2022, 10:53

Jarošová osmá, dívčí štafeta do finále

Karolína Jarošová obsadila na mistrovství Evropy v Jeruzalémě ve finále 2000 m př. osmé místo. Kombinovaná štafeta dorostenek se probila do zítřejšího boje o medaile. Tam naopak neuvidíme oštěpařku Magdalénu Hellmayerovou.

Karolína Jarošová si jako prvním rokem dorostenka zaběhla dvoukilometrový stýpl poprvé dvakrát ve třech dnech. Do finále šla s šestým časem. Aby na tuhle pozici dosáhla, musela by překonat svůj osobní rekord. To se jí nepodařilo, přesto z toho bylo solidní osmé místo v čase 6:53,83. Naprosto suverénně si počínala Jolanda Kallabisová, která svůj triumf ozdobila rekordem mistrovství 6:20,22, jen vteřinu od absolutního evropského maxima. Německou nadvládu potvrdila druhým místem její krajanka Buddeová (osobák 6:28,09).

Česká štafeta na 100-200-300-400 metrů nastoupila bez své hlavní opory Manuel, kterou odpoledne čeká finále individuální čtvrtky. Oslabená sestava si však počínala na výbornou. Po kratších sprintech v podání Ester Parohové a Terezie Táborské byla jasně v čele. Na třístovce sice Viktorie Jánská, která nejčastěji kombinuje stovku překážek s dálkou, náskok ztratila, ale předávala v boji o první místo.

V závěrečné čtyřstovce předvedla heroický výkon Adéla Tkáčová. Ač měla za sebou sedm disciplín životního víceboje, udržela se v kontaktu s vedoucí dvojicí a v dramatickém finiši se o setinku vmáčkla na druhé přímé postupové místo před Rumunku (ty nakonec postupují díky času). Tkáčová podle oficiálních výsledků zaběhla letmou čtvrtku za 54,07, osobák z bloků má přitom 58,90.

Česká štafeta zaznamenala čas 2:10,41. Rozběh vyhrály Španělky o tři setiny. Z pozice jasných favoritek na zlato půjdou do finále Britky, které výkonem 2:07,66 zůstaly jen dvě desetiny od evropského „rekordu“ v této disciplíně. Češky měly v rozbězích celkově čtvrtý čas.

Spolu s dalšími oštěpařkami z druhé kvalifikační skupiny měla Magdaléna Hellmayerová na stadionu sólo. Česká reprezentantka zahájila krátkým pokusem 42,23 m. V druhé sérii přidala na 44,38, ale na finálovou dvanáctku to nestačilo. Posledním hodem prakticky zopakovala úvodní (42,48) a soutěž uzavřela na devatenáctém místě. Na finále bylo třeba 46.31 a lépe, kvalifikaci ovládla Norka Skareová v osobáku 54,01.

Soutěži koulařů, v níž se rozdělovaly medaile, dominoval Turek Peker Ali. Ač měl jediný měřený pokus, ten letěl až na 21,03. Druhý Němec Harpf vrhl téměř o metr méně (20,16).

Mezi dálkařkami se již v kvalifikaci ocitl v ohrožení rekord šampionátu, skokem dlouhým 635 jen 2 cm od něj dolétla Švédka Ayla Hallberg Hossainová.

Výtečnou ochutnávku medailové bitvy nabídlo také semifinále čtvrtky překážek dívek, kde Britka Ophelie Pyeová zůstala časem 58,53 jen čtvrt vteřiny od nejlepšího výkonu ME.

Vícebojům v Jeruzalémě, zdá se, vládnou Chorvati. Po třech disciplínách desetiboje vede Roko Farkaš s náskokem 56 bodů před nejbližším soupeřem.

Výsledky

Michal Procházka, foto: Jan Koutník

Vytisknout