Jánky hostily vrchařský svátek

neděle 15. srpna 2021
Po ročním odkladu se v Janských Lázních uskutečnila premiéra Světového poháru v dlouhém horském běhu. Zároveň si to na svazích Černé hory rozdali o mistrovské tituly nejlepší čeští vrchaři a vrchařky.

Do Krkonoš se sjeli kromě domácí elity také běžci ze Slovinska, Slovenska, Maďarska, Španělska, Francie, Švýcarska, Velké Británie Irska nebo dokonce z Keni. Právě keňská jména platila za největší favority v mužském i ženském klání.

Všichni zúčastnění se museli poprat s tratí o délce 22.05 kilometrů s převýšením 1050 metrů, která vedla z lázeňské kolonády vzhůru po jihovýchodním svahu Černé hory a poté se vinula po západní straně 1300metrového vrcholu, aby se následně běžci a běžkyně vrátili zpět do Jánských Lázní.

V závodě mužů potvrdil papírové předpoklady třiadvacátý muž průběžného pořadí Světového poháru Keňan Geoffrey Ndungu, jenž si s náročnou tratí poradil v čase 1:32:30. Keňský double dokonal stříbrný Timothy Kirui, jenž byl v cíli za 1:33.22. Na bronzový úspěch z MS v Argentině navázal stejným cenným kovem Marek Chrascina (1:33:35). Jelikož byl nejrychlejším českým závodníkem, stal se zároveň i mistrem republiky. Hned na ním finišoval na čtvrté pozici Jiří Čípa (1:35:18) a z domácího šampionátu si veze stříbro. Bronz náleží Ondřeji Fejfarovi za čas 1:37:24. V závodě Světového poháru byl sedmý.

Také kategorie žen měla keňskou vítězku, a tou se stala šestá závodnice letošního ročníku Světového poháru Joyce Njeruová. Její vítězný čas měl hodnotu 1:50.02. Za ní se pak už na dalších příčkách seřadily domácí závodnice. Druhé místo v rámci SP a mistrovský titul získala v čase 1:50:27 Barbora Macurová. Tu v cíli následovaly Pavla Schorná-Matyášová (1:52:45) a Gabriela Veigertová (1:54:36). Elitní pětku závodu Světového poháru uzavřela Adéla Stránská (1:57:08).