přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2019, 13:57

Jak štafety ladí na Jokohamu

Česká atletická reprezentace se před nadcházejícím Světovým pohárem štafet, které hostí japonská Jokohama, připravuje na tréninkovém kempu v Kochi. Jak jde našim štafetám závěrečná příprava před jedním z vrcholů této sezóny?

Český tým se zúčastní štafetového světového poháru podruhé v historii. Před dvěma lety změřili své síly se světovou konkurenci čtvrtkaři. Letos je naše výprava o poznání početnější, jelikož budou v Jokohamě kromě čtvrtkařů startovat také sprinterské štafety mužů i žen. Česká reprezentace si vybrala pro aklimatizační kemp japonské Kochi a zdá se, že to byla správná volba, což potvrzuje i reprezentační kouč sprinterské štafety Petr Habásko. „Podmínky jsou zde více než komfortní. Japonci jsou neskutečně ochotní a přispívají k pohodě celého týmu. Je zde solidní posilovna a plně vybavený stadion, který slouží takřka jen nám a polské výpravě. K regeneraci využíváme místní lázně, které přiléhají k hotelu. O drobné bolístky se pak starají naši výborní fyzioterapeuti Jirka Kmínek a Pavel Albrecht,“ chválí si kompletní servis.

Závěrečná příprava jde dle jeho slov podle plánu. „První dva dny kempu byly hlavně o aklimatizaci, když se všichni srovnávali s únavou z dlouhé cesty a především s časovým posunem. Nyní už se všichni připravují na víkendový vrchol. Čtvrtkaři si v neděli večer zaběhli ostřejší test ve formě třístovky a obě krátké štafety ještě čeká v úterý trénink v závodním módu. Pomalu už se upínáme a koncentrujeme kde dni D,“ uvádí.

Podobné nadšení z nového prostředí a místních podmínek sdílí také nejzkušenější člen mužské sprinterské štafety a bývalý český rekordman Jan Veleba. “Je tu krásný sportovní komplex s dvěma atletickými stadiony, který je zasazen mezi nádherné zelené kopce. Jsme ubytovaní v krásném lázeňském hotelu, kde si nás opravdu hýčkají skvělým jídlem a vyslyší každé naše přání,“ vyjadřuje tu největší spokojenost.

Pochvaluje si také tréninky a náladu v českém týmu. „Co se týká naší štafety, první dny byly ve znamení lehčích tréninků a srovnávání se s časovým posunem. Zítra nás čeká trénink předávek, ve kterém půjdeme v podstatě takový test ve formě štafety 4x60 metrů, kterého se zúčastní i štafeta žen. Panuje zde velmi dobrá atmosféra. Dokonce nás navštívila tajemnice českého velvyslance v Japonsku a popřála nám hodně štěstí k úspěchu,“ dodává.

V přípravě nezahálí ani sprinterská štafeta žen, což potvrzují i slova jedné z jejích členek Lucie Domské. „V Kochi jsme absolvovaly čtyři kvalitní tréninky včetně nácviku předávek. Ještě jeden trénink předávek nás čeká. I po změně úseků oproti loňské sezóně je cítit zlepšení a sehranost naší sestavy. Podmínky jsou tu skvělé a místní se nám snaží vyjít maximálně vstříc. Pečují tu o nás opravdu nadstandardně. Na závod se moc těšíme. Věřím, že prodáme to, na co jsme natrénovaly a popereme se o co nejlepší umístění,“ nechala se slyšet.

Trojnásobný halový mistr světa a Evropy Pavel Maslák na předešlém SP štafet na Bahamách chyběl. Tentokrát se o něj naše čtvrtkařská štafeta může opřít a jistě bude leaderem našeho kvartetu. Také on věří, že se české štafetě podaří úspět ve světové konkurenci. "Na závěrečném kempu jsme si zkusili několik předávek, aby byly v závodě, co nejrychlejší a nejplynulejší. Myslím, že nám to šlo a po této stránce jsme připraveni. Máme za sebou také společný test na 300 metrů, který nám napověděl, jak na tom jsme. Myslím si, že jsme dobře připravení a věřím, že můžeme zaběhnout kvalitní čas. Mrzí nás, že tu s námi nemůže být i Patrik Šorm, ale musíme to zvládnout i bez něj," řekl. 

Česká atletická reprezentace by se měla v Kochi připravovat do 9. května a následně se přesunout do Jokohamy, kde proběhne samotný šampionát.

Petr Jelínek

Vytisknout