přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2023, 10:29

Jablonecké jubileum s TOP jmény

Halový mistr Evropy Tomáš Staněk a světová šampionka Dina Asher-Smith jsou největšími hvězdami jubilejního 50. ročníku mezinárodního mítinku Jablonecká hala.

Jablonecká hala patří k nejtradičnějším mítinkům a pro letošní rok navíc získala status bronzového mítinku v rámci seriálu World Athletics Indoor Tour. Každoročním klenotem tohoto podniku bývá mužská koule a jinak tomu nebude ani letos. V sektoru by neměl chybět český rekordman Tomáš Staněk. Úřadující halový mistr Evropy a bronzový z loňského ME v Mnichově zde absolvuje svůj letošní první start a v Jablonci se mu vždy dařilo. Šestkrát dokázal tento mítink v silné mezinárodní konkurenci opanovat a vždy svůj primát ozdobil velmi kvalitním výkonem.

Soupeře bude mít vskutku zdatné. Vítěz evropského vrhačského poháru z roku 2021 Rumun Andrei Toader závodí v České republice často a rád, ale v Jablonci si odbyde svou premiéru. Dalším favoritem je čtvrtý muž halových evropských šampionátů v Toruni 2021 a Glasgow 2019 Portugalec Francisco Belo a před 21 metrů umí také pátý z posledního HME Švéd Wictor Petersson.

Jednoznačně největší zahraniční hvězdou je britská sprinterka Dina Asher-Smith. Ta už v průběhu své veleúspěšné kariéry posbírala řadu vavřínů včetně těch nejcennějších. Na mistrovství světa v Dauhá 2019 brala zlato na dvoustovce a stříbro na stovce. Loni byla na MS v Eugene bronzová na dvoustovce a na stejné distanci pak brala na ME v Mnichově stříbro. Jinak už je ovšem i trojnásobnou mistryní Evropy pod otevřeným nebem a jeden kontinentální titul brala i na halové šedesátce. Stalo se tak na HME v Praze 2015. Má tak na Českou republiku dobré vzpomínky. Proti ní zakleknou do bloků česká rekordmanka Klára Seidlová, Nikola Bendová nebo slovenská sprinterská jednička Monika Weigertová.

Kvalitní pole nabízí také mužský sprint. České duo Jan Veleba a Zdeněk Stromšík v Jablonci svádějí vždy napínavé souboje. V roce 2020 byl úspěšnější Stromšík, loni se pro změnu radoval Veleba. O prvenství se však budou chtít poprat například německý mistr Deniz Almas (OR 6.60) nebo Francouz Mickael Méba Zezé (OR 6.64), který zvládl už i stovku pod 10 vteřin. Hluboko pod 6.70 mají běženo také Maďar Dominik Illovszky (6.63) s Turkem Kayanem Özerem (OR 6.64).

O páté vítězství na tomto mítinku bude usilovat český dálkařský rekordman Radek Juška. Ten už v Jablonci předvedl i osmimetrový skok, když v sezóně 2016 vyhrál za 803 centimetrů. Této metě se na dva centimetry přiblížil i o dva roky později. Přemožitele nenašel ani loni. Letos by mu měl být největším vyzyvatelem bronzový z ME v Berlíně 2018 a HME v Bělehradě 2017 Ukrajinec Serhiy Nykyforov s osobákem 823 centimetrů.

Na severu Čech se velmi daří také překážkáři Petru Svobodovi, jenž zde kraloval už při čtyřech ročnících a vždy zaběhl pod 7.60. Nejrychlejší byl v roce 2018, kdy zvítězil v čase 7.51. Stejně jako Staněk nebo Juška si odbyde letošní závodní premiéru.

Petr Jelínek

Vytisknout