přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. července 2020, 10:31

Ingebrigtsenovi nadále dominují

Bratrské trio Jakob, Filip a Henrik Ingebrigtsenovi v tomto roce zatím jasně vládne středním tratím. Tentokrát se jim zadařilo na domácím mítinku v Oslu.

V předvečer hlavního programu Permit mítinku EA v norské metropoli byly na programu běhy na 5000 metrů, kde potvrdil roli jasného favorita Henrik Ingebrigtsen. Stříbrný medailista z posledního mistrovství Evropy v Berlíně na této trati zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 13:19.65 a za svým osobním rekordem z minulé sezóny zaostal jen o čtyři vteřiny. Po závodě přiznal, že se chce do budoucna soustředit právě na pětku. „Byl to opravdu dobrý závod. Tempo mi vyhovovalo, ale vím, že mám na lepší čas,“ uvedl. Sám také nakonec přivítal odložení olympijských her. „Mám více času k tomu, abych mohl směřovat svou přípravu na pětku. Pokud půjde vše podle plánu, věřím, že bych se mohl dostat na úroveň, která by mi umožnila v Tokiu bojovat o medaili,“ dodal.

Skvělou formu v úvodu sezóny následně potvrdili i jeho mladší bratři Jakob a Filip, kteří si posunuli svá kariérní maxima na osmistovce. Jakob vyhrál v čase 1:46.44, což je nový rodinný rekord, který měl doposud časem 1:47.79 právě Filip. „Je to zábavné. Nemám v naší rodině nejlepší časy na patnáctistovku, míli ani tři kilometry, ale držím prvenství na osmistovce, dvou a pěti kilometrech. Je fajn mít rodinné rekordy na takové úrovni, a že je můžeme vzájemně překonávat,“ nechal se slyšet Jakob. Filip se tentokrát musel spokojit s druhým místem, nicméně s novým osobním rekordem 1:46.74 byl jistě spokojen.

Jakob a Henrik absolvovali svůj druhý letošní start na dráze. Ten první proběhl v rámci Impossible Games, kdy se na dálku utkali s keňským týmem úřadujících světového šampiona Timothyho Cheruiyota a jasně dominovali. Jakob v něm navíc překonal časem 4:50.01 letitý evropský rekord Brita Steva Crama. Henrik se výkonem 4:53.72 zařadil na deváté místo historických evropských tabulek na této trati. Filip, jenž se též zúčastnil tohoto netradičního běžeckého klání, stihl ještě 40 minut předtím zaběhnout nový národní rekord na kilometru 2:16.46. Každý z bratrů má tak momentálně v držení letošní nejlepší světový výkon. Filip na kilometru, Jakob na dvojce a Henrik na pětce.

V Oslu však byly k vidění i zajímavé vrhačské výkony. Největší pozornost budil start olympijské vítězky z her v Riu de Janeiru Sary Kolakové. Chorvatka momentálně žije v Norsku a připravuje se pod vedením dalšího někdejšího olympijského šampiona Andrease Thorkildsena. Při svém prvním letošním startu zaznamenala výkon 62.42.

V koulařském kruhu zvítězil Marcus Thomsen za 20.66. Nejlepším kladivářem byl další domácí borec Eivind Henriksen (74.31).

Petr Jelínek. foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout