přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2020, 12:29

Ingebrigtsen má další rekordní zápis

Dvojnásobný mistr Evropy Jakob Ingebrigtsen zaběhl v norském Stavangeru časem 13:28 nový národní rekord v silničním závodě na 5 kilometrů.

Jen patnáct kilometrů od jejich rodného města Sandnes, se bratři Jakob a Henrik Ingebrigtsenovi postavili ve Stavengeru na start silničního závodu na 5 kilometrů. Cílem bylo překonání dosavadního národního rekordu jejich krajana Sondreho Norstada Moena. K tomu bylo nutné pokořit výkon 13:37. Před závodem byla trať důkladně změřena, aby došlo k jejímu schválení a mohlo se na ní oficiálně útočit na norský rekord.

Pro oba bratry se jednalo o první start v letošním roce. Henrik naposledy závodil na mistrovství světa v Dauhá. Jakobovým posledním závodem bylo prosincové mistrovství Evropy v krosu v Lisabonu, kde získal čtvrtý juniorský krosový titul v řadě. Halovou sezónu se pak rozhodl kvůli zdravotním potížím vynechat.

Na silniční pětce čekala ve Stavangeru Jakoba i Henrika závodní premiéra. Nicméně Jakob už na podzim minulého roku ukázal, že umí závodit i na silnici, když v říjnu v Hole překonal časem 25:54 norský rekord na silniční desítce.

Převážnou část stavangerského závodu tvořila cyklistická stezka a odstartovalo do něj pouhých pět běžců. Bratrské duo doplnili ještě jejich tréninkoví parťáci Per Svel a Narve Gilje. K této sestavě se přidal ještě Zerei Kbrom Mezngi. Právě tato trojice se v úvodu starala o tempo, ovšem po dvou úvodních okruzích se ujal vedení Jakob. Na třetím kilometru s ním držel kontakt už pouze Henrik, ale o další minutu později už na svého mladšího bratra nestačil ani on.

Jakob Ingebrigtsen tak proběhl cílem vítězně v čase 13:28 a stal se tak novým norským rekordmanem v této disciplíně. Moenův rekordní zápis překonal i druhý Henrik, kterému časomíra ukázala 13:32. Třetí Per Svela zaostal za Moenovým výkonem o pouhé tři vteřiny (13:40).

Jakob se svým časem zařadil na páté místo historických evropských tabulek za Jimmyho Gressiera, Alistaira Cragga, Gunthera Weidlingera a Nicka Goolaba. Dosud ratifikovaným světovým rekordmanem je momentálně Keňan Rhonex Kipruto s časem 13:18. Nicméně v únoru tohoto roku zaběhl ještě výrazně rychleji ugandský světový šampion Joshua Cheptegei. Jeho výkon 12:51 nyní čeká na ratifikaci. „Byl to příjemný pocit, když jsem mohl mít opět na hrudi startovní číslo. Potřeboval jsem konečně zase své tělo nastartovat,“ uvedl těsně po doběhu čerstvý rekordman.

Mezi ženami zvítězila Vienna Soyland Dahleová v čase 16:14. V kategorii dívek do 15 let si připsala prvenství další pokračovatelka běžeckého rodu Ingebrigtsenů Ingrid, která si ve čtrnácti letech s tratí poradila v čase 18:00.

Jakoba a Henrika čeká další start 11. června v Oslu, kde obě poběží v rámci netradičního formátu mítinku Diamantové ligy Impossible Games závod na 2000 metrů. Běžet by měl i jejich bratr a někdejší mílařský mistr Evropy Filip, není zatím však jasné, jakou trať si zvolí.

Petr Jelínek

Vytisknout