přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. března 2018, 10:52

IAAF pokračuje v nastolené cestě

V Birminghamu proběhlo kromě halového světového šampionátu také 213. zasedání Rady IAAF, které předsedal prezident Sebastian Coe. Diskutovaná témata zahrnovala revidované předpisy, které se týkají hyperandrogenizace, spolehlivosti přestupů či zákazu startů ruských atletů na mezinárodních soutěžích. Rada rovněž předložila poslední zprávu nezávislé pracovní skupiny IAAF.

Hyperandrogenizace

Jedním z hlavních bodů programu byla problematika hyperandrogenizace, který se týká atletek se zvýšenou hladinou mužského pohlavního hormonu v těle. (Nejznámějším případem byla kauza jihoafrické mistryně světa na 800 metrů Caster Semenyové.) Rada schválila žádost o revizi pravidel týkající se disciplín od 400 metrů do jedné míle. „Jedná se o jedno z nejožehavějších témat. Nejedná se o podvádění. Žádná atletka s tímto problémem nepodváděla. Je však naší povinností, aby měli všichni atleti rovné podmínky. Je na nás, abychom rozhodli o pravidlech, která budou jasně daná pro všechny soutěže. Rozhodli jsme, že atletika má dvě soutěžní kategorie, kterými jsou mužská a ženská, a musíme stanovit jasná kritéria pro tyto kategorie. Vždy jsme věřili, že testosteron poskytuje významné výkonnostní výhody, ať už je přirozeně produkovaný nebo uměle aplikovaný do těla,“ řekl Coe.

Spolehlivost přestupů

Již v loňském roce "zmrazila" světová asociace možnost přestupu atletů mezi jednotlivými federacemi a začala pracovat na nových směrnicích. Jedním z hlavních impulzů byl masový přesun afrických atletů do tureckých, katarských nebo bahrajnských barev.

Na základě doporučení specializované pracovní skupiny "Transfer of Allegiance" se Rada dohodla na souboru zásad, týkajících se právě přestupů mezi jednotlivými státy. Pokud se tyto zásady v červenci v Buenos Aires schválí, budou muset atleti, kteří žádají o změnu občanství, čekat tři roky. Reprezentovanou zemi by mohli změnit pouze jednou za kariéru a mohli by tak učinit pouze atleti starší než 20 let. Komise bude zároveň dohlížet na důvěryhodnost žádosti o přestup, a zda země nabízejí plné občanství a s ním spojená práva. Do schválení těchto změn nadále platí zmrazení přestupů.

Zákaz startu ruských sportovců nadále platí

IAAF prodloužila platnost zákazu startu ruských atletů na mezinárodních soutěžích, který je kvůli kauze, spojené se státní podporou dopingu v Rusku platný od listopadu 2015. Startovat tak mohou pouze vybraní ruští atleti, kteří závodí pod neutrální vlajkou. „Některé podmínky byly splněny, ale jiné důležité dosud ne, včetně poskytnutí testovacího distribučního plánu pro rok 2018, který prokazuje dostatečné množství provedených testů. Proto jsme Radě navrhli, aby ruskou atletickou federaci zpět nepřijímala, což bylo také jednomyslně schváleno,“ uvedl šéf speciální pracovní skupiny, zabývající se touto tématikou Rune Andresen. Pokud však nedojde k požadovaným změnám, hrozí ruské federaci definitivní vyloučení z IAAF, varuje Rada.  

Ruská strana reagovala prostřednictvím hlavy ruské atletiky Dmitrije Šljachtina, který poznamenal, že poslední zpráva pracovní skupiny IAAF neposkytuje úplný obraz boje proti dopingu v zemi. „Podle mého názoru zpráva plně neodráží činnost RusAF. Chtěli bychom, aby IAAF viděla objektivnější představu, jak se v Rusku proti dopingu bojuje,“ nechal se slyšet. Šljachtin narážel zejména na to, že na znovuzprovoznění národní antidopingové agentury či uznání závěrů tzv. McLarenovy zprávy - obě jsou nutné podmínky k návratu do "rodiny" IAAF - nemá jím vedená federace přímý vliv.

Do výroků ze strany ruské federace se obula čerstvá světová šampionka ve skoku vysokém a suverénka této disciplíny Maria Lasickeneová. „Když šéf komise pro obnovení RusAF Alexandr Parkin řekl, že pochybnosti IAAF o boji proti dopingu v Rusku jsou ovlivněny mým výkonem na HMS v Birminghamu, je pro mě takové tvrzení naprosto nepřijatelné. Pokud nebudu moci v červenci startovat ani jako neutrální sportovec, myslím, že budeme nuceni jednat drsněji vůči naší federaci,“ uvedla Lasickeneová.

Pevnější kalendář

Rada se rovněž usnesla na pevnějším kalendáři. Většina soutěží tzv. světové série je během vcelku ustálená už nyní, zásadnější změny se týkají MS v krosu (nově by mělo být o druhém únorovém víkendu) a především pak "velkého" mistrovství světa, které má připadat na závěr srpna či začátek srpna a "oficiálně tak zakončit sezónu".

Rámcové termíny MS:

  • kros - 2. víkend v únoru
  • HMS - 2. víkend v březnu
  • půlmaraton - poslední víkend v březnu
  • chůze týmů - nejflexibilnější termín, duben či květen
  • štafety - 1. víkend v květnu
  • junioři - v průběhu července
  • MS - poslední víkend v srpnu či 1. víkend v září

---
Prezident IAAF Sebastian Coe vyjádřil spokojenost s průběhem zasedání Rady v Birminghamu. „Nikdy předtím jsme v jediný den neudělali tolik zásadních rozhodnutí. Mnoho měsíců těžké práce vyvrcholilo právě ve dvou dnech tohoto zasedání. Nadále tak můžeme pokračovat v nastolené cestě za zlepšením obrazu našeho sportu,“ řekl.

Petr Jelínek, Michal Procházka, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout