přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. září 2020, 15:19

I zářijová Zlatá tretra zářila

Na Městském stadionu ve Vítkovicích nakonec přeci jen proběhl 59. ročník mítinku Zlatá tretra, který je součástí zlaté úrovně nově rozjeté světové kontinentální tour (WACT Gold). Padaly rekordy mítinku, nejlepší světové rekordy a blýskli se i domácí atleti.

Na nezdary z posledních let na zdejším stadionu dala v úterý zapomenout Barbora Špotáková. Hned prvním pokusem poslala oštěp nejdál v této sezóně - 65.19 metru - a tím i získala i svou třetí kříštálovou trofej na tomto mítinku. Soupeřky se na ni jen dotahovaly, nakonec byla relativně nejblíž Maria Andrejczyková, Polka hodila v poslední sérii 63.59. Bojovala také Nikola Ogrodníková, třikrát se dostala za 60 m, nejdál pátým pokusem 62.96 a byla třetí. Daleký pokus zapsala i Lotyška Lina Muzeová (62.86).

Světový rekord ve vrhu koulí Ostrava neviděla, ale hlavní favorit Ryan Crouser ukázal svou sílu. Američan poslal třikrát 7,26kg náčiní za 22 metrů a dvakrát za dosavadní rekord mítinku, ve třetí sérii na 22.31 a hned vzápětí na 22.43. "Jsem rád hlavně za ten rekord, pro ten jsem přijel. Mám trochu jetlag a jsem vyšťavený, takže o to je to cennější," hlásil vítěz. Ani jeho sekundanti si nevedli zle, Polák Michal Haratyk se dostal na 21.65, Ital Leonardo Fabbri na 21.65, za 20 m hodili Polák Bukowiecki i Němec Storl. Soutěž žen byla trojčlenná, druhé místo za Portugalkou Auriole Dongmovou (18.42), brala podobně jako v Chořově Markéta Červenková za solidních 17.96.

Velká očekávání panovala před čtvrtkou překážek. Start se však musel opakovat, a to je vždy nepříjemné i když startér ukázal zelenou kartu. Napodruhé už se běželo a podle očekávání byl suverénní (i přes drobné zaváhání na druhé překážce) Karsten Warholm. Radost z vízězství Nor měl, ale na čas - "jen" 47.63, o čtyři setiny překonaný rekord mítinku - se díval trochu nevěřícně. "Zdálo se mi, že jsem rychlejší. Ale to je sport, musíte vždy brát, co dostanete. Jsem ale rád, že jsem tu byl, a bude-li šance někdy příště, vrátím se," uvedl. Druhý byl za Warholmem Francouz Ludvy Vaillant za 49.14, třetí místo vybojoval Vít Müller (50.18).

Velkou část patnáctistovky si odtáhla Faith Kipyegonová, přesto nakonec dovedla závod k času pod 4 minuty a rekordu mítinku 3:59.05. "Upřímně čekala jsem trochu víc, podmínky byly velmi dobré, žádný déšt nebo vítr, ale byla jsem unavená a dělala jsem, co jsem mohla," uvedla olympijská vítězka a mistryně světa na této trati. Za ní se seřadila dvojice Britek, Laura Weightmanová (4:01.96) a Jemma Reekieová (4:03.25). Simona Vrzalová si na sedmém místě připsala další vylepšení svého maxima po loňský zdravotních potížích, teď už na 4:07.30. 

Epický souboj o prvenství v cílové rovince svižně běžené pětky svedli Jacob Kiplimo z Ugandy s Etiopanem Selemonem Baregou. A byl to překvapivě Kiplimo, kdo nakonec odolal ostrému ataku Baregy. Vítěz byl odměněn osobním rekordem i rekordem mítinku 12:48.63, poražený zůstal o půlvteřinu zpět. "Chtěl jsem rychlý čas, proto jsem zkusil do posledního kola přidat, mám velkou radost, že jsem zvládl i finiš," uvedl Kiplimo. Z italského rekordu 13:02.26 se mohl radovat třetí v cíli Yemaneberhan Crippa.

Dvojice favoritů trojskoku svedla bitvu na úrovni světového sezónního maxima. Jeho dosavadní držitel Hugues Fabrice Zango z Burkiny Fasa za ním zaostal o centimetr (17.42), zatímco Američan Christian Taylor jej svým závěrečným pokusem o 3 cm překonal - 17.46. "Jezdím sem od roku 2007 a moc rád. Vždy jsem trochu smutný, když odjíždím a nedám 18 metrů, město i fanoušci si to zaslouží. A jsem rád, že se mítink konal i v tak složitém roce," řekl Taylor. Třetí byl Němec Hess za 16.89, těsně před Portugalcem Pichardem (16.88).

Hvězda patnáctistovky Jakob Ingebrigtsen šel jako v nedávných závodech z přední pozice a tu udržel až do cíle, tentokrát ve slabším čase, 3:33.92. "Původně jsem tu neměl být, ale jsem závodník, tak proč se dívat v televizi? Ještě včera jsem trénoval úseky a pak jsme se teprve rozhodli a pořadatelé mě sem dostali. Jsem za to rád," uvedl norský mladík. Za ním se to pořádně mlelo a kartami míchal i Filip Sasínek, nakonec čtvrtý, v osobním rekordu vylepšeném o více než vteřinu na 3:35.02. Druhý doběhl rovněž v kariérním maximu Keňan Kumari Taki 3:34.14, třetí byl Australan Stewart McSweyn (3:34.25).

Svižně běženou půlku ovládl Brit Jake Wightman a jeho radost byla dvojnásobná, jako specialista mílař si z Ostravy krom trofeje odveze osobní rekord 1:44.18. "Je to skoro o půlvteřiny, jsem moc rád, ale ještě radši jsem za vítězství," řekl. Pro druhého Andrease Kramera znamaná čas 1:44.47 dokonce švédský rekord. Oba si pak připsali cenný skalp dvojnásobného medailisty z MS Amela Tuky (třetí za 1:44.51). Češi skončili sice mezi poraženými, ale nemuseli smutnit. Lukáš Hodboď (9.) zaběhl již svůj třetí čas lepší osobáku před sezónou, tentokrát 1:46.34. Jakub Davidík pak v závěru skvěle zafinišoval a výkonem 1:46.67 o 89 setin vteřiny překonal 32 let starý národní juniorský rekord Pavla Hujera. Filipu Šnejdrovi v závěru sice došly síly, i on se ale dostal pod 1:47 (1:46.98) a také si připsal skalp Adama Kszczota. 

Ač prakticky bez soupeřek, neboť po odstoupení vodičky soupeřila už jen s časem, zaběhla Britka Laura Muirová vynikající osmistovku. Nakonec z toho byl čas 1:58.84, jímž se zařadila na druhé místo letošních světových tabulek za tréninkovou kolegyni a spolubydlící Jemmu Reekieovou. "S časem jsem velmi spokojená, ale mohlo to být ještě lepší, mít na posledních 50 metrech ještě někoho," zmínila ostatně i vítězka. Bitvu o další místa vyhrála Polka Sofia Ennaouiová (2:00.82) před Etiopankou Habitam Alemuovou (2:01.06). Vendula Hluchá si na 10. místě vylepšila sezónní výkon na 2:05.94.

Ačkoli měla v nohách páteční hodinovku, předvedla Sifan Hassanová rychlou pětku - šestý čas v sezóně na světě 14:37.85 - s obvykle svižným závěrem. Nizozemka nedala soupeřkám čuchnout, i Keňanku Sheilu Chelangatovou, která v závěru přespurtovala Yasemin Canovou, porazila skoro o čtyři vteřiny. "Jsem unavená, ale nelituju, že jsem tady byla. Vyhrála jsem a tolik diváků jsem letos ještě neviděla, moc mi pomohli," uvedla Hassanová.

Šampionka Dafne Schippersová z Nizozemska potvrdila na speciální trati 150 metrů roli mírné favoritky a zvítězila. Čas 16.56 je historicky nejlepší mezi Evropankami, ve světě pak sprintovaly lépe jen letos Američanka McNealová (16.41) a v minulosti legendárdní Jamajčanka Otteyová (16.46). "To je pro mě něco úžasného, zvláště poté co mě pár týdnů zpět trápila záda," radovala se Schippersová, za níž třetí a čtvrté místo obsadily krajanky Klaverová (16.89) a Visserová (16.94), druhá byla Švýcarka Ajla del Ponteová za 16.74. Výborně běžela také Nikola Bendová, která na šestém místě časem 17.09 o 13 setin překonala české maximum Eriky Suchovské z roku 1994.

Solidní úroveň měl již B běh mužů na stopadesátce, který vyhrál Jan Jirka za 15.54. V áčku se pak zrodilo překvapení, dva velcí favorité, mistr světa na 200 m Ramil Gulijev a olympijský medailista ze štafet Mike Rodgers byli až třetí a čtvrtý, oba v čase 15.38. Překvapení přišla z krajních drah, Nizozemec Taymir Burnet, který z "osmičky" zaběhl 15.34, a především Arthur Gue Cissé z Pobřeží Slonoviny, jenž z "dvojky" při svém debutu na této trati zvítězil za 15.15, čímž se zařadil na sedmé místo historických statistik. "Porazil jsem Gulijeva, to je fajn, ale jinak je to na mě trochu dlouhé, raději zůstanu u stovky," uvedl. Setinku za Rodgersem s Gulijevem sprintoval Jiří Polák, časem 15.39 zaostal desetinu za českým maximem Jiřího Vojtíka. Šestý byl Jan Veleba, také v osobním rekordu (15.51), a i on si poradil s Jánem Volkem (15.54).

Netradiční třístovka překážek - ovšem letos běžená např. při "curyšských" Inspiration Games - se stala kořistí komety sezóny Femke Bolové. Nizozemka prolétla trať za 38.55, rychleji to (podle statistiků mítinku) v historii zvládla jen Zuzana Hejnová (38.19). Té se dnes podobně jako v dosavadním průběhu sezóny nevedlo, skončila šestá (40.80) a podobně jako v Ústí nad Orlicí byl lepší Martina Hofmanová, pátá za 40.40. "Udělala jsem na trati pár chyb," uvedla vítězka, "mohlo to být ještě rychlejší, ale jsem více než spokojená s tímto časem." Druhá za Bolovou sprintovala Slovenka Emma Zapletalová, i ona ještě stlačila čas pod 39 vteřin, 38.97, třetí byla Britka Jessie Knightová za 39.35, obě předvedly národní maxima. Až čtvrtá skončila letos Švýcarka Sprungerová, letos nejrychlejší Evropanka na této trati.

V tyčkařském sektoru dnes muži hodně chybovali. Sam Kendricks už na své základní výšce, a to hned dvakrát, pak se sice Američan vzepjal a vše skákal čistě, na 574 však už vyčerpal všechny pokusy a s 564 cm skončil až třetí. Jeho idol z počátku kariéry Renaud Lavillenie si v Ostravě vylepšil sezónní maximum na 574, na vítězství to však nestačilo, neboť Filipínec John Ernest Obienna zvládl stejnou úroveň (i pro něj je to letošňák) a měl čistší zápis. Úřadující olympijský šampion Thiago Braz se zachraňoval hned dvakrát napotřetí, nakonec zvládl 564 a byl čtvrtý.

V diskařském kruhu vládl velký favorit Daniel Stahl, na rekord mítinku však Švéd nezaútočil. Zvítězil výkonem 66.42 a po závodě přiznal únavu po třech závodech ve čtyřech dnech. "Dnes pro mě bylo důležité vyhrát, technicky i mentálně jsem na tom nebyl dobře, byla to jen síla. Ale sektor byl pěkný a líbila se mi atmosféra," uvedl. Druhý byl Stahlův krajan Simon Pettersson za 65.90, třetí Litevec Andrius Gudžius (64.88). Marek Bárta zapsal nejlépe 61.29.

Soutěž tyčkařek ovládla Holly Bradshawová, Britka si jako jediná poradila s laťkou ve výšce 460 cm. "Bylo trochu chladno a větrno, takže to bylo těžké, navíc mi v pátek umřel děda. Chtěla jsem ale dál závodit, aby byl na mě hrdý. Skočila jsem 460 a vyhrála, takže myslím, že jsem si vedla dobře," uvedla vítězka. Švédka Michaela Meijerová zvládla 454 a skončila druhá, na pomyslné stupně vítězů se vešla Romana Maláčová, která 444 cm (skočenými napotřetí) předvedla svůj letošní standard. Pro Amálii Švábíkovou bylo dnes maximem 434, s čímž byla šestá.

Mezi oštěpaři se prosadil Lotyš Gatis Čakšs, který čtyřikrát hodil za 80 metrů a k nejlepšímu pokusu se vyhecoval v poslední sérii - 83.41. I do té doby vedoucí Marcin Krukowski ještě našel odpověď, ale dokázal se "jen" přiblížit na 14 cm (83.27). "I když jsem už myslel, že mám po sezóně, přijel jsem, protože jsem moc chtěl závodit. Poslední pokus nebyl ideální, ale cítil jsem se v něm nejlépe," sdělil Čakšs. Z českého tria byl jasně nejlepší nejzkušenější Vítězslav Veselý, který obsadil třetí místo (78.54).

Ve výškařském sektoru kraloval Maksim Nědasekau z Běloruska. Jako jediný zvládl 224 cm a pak už v soutěži nepokračoval, neboť má angínu a před sebou ještě dva mezinárodní závody. "Atmosféra se mi líbila, diváků nebylo moc, ale byli skvělí," uvedl vítěz. Druhý byl Litevec Andrijus Glebauskas a třetí Ital Gianmarco Tamberi, pro oba byla maximem v Ostravě předešlá úroveň (220). Marek Bahník ztroskotal už na této výšce a spolu s Polákem Kobielským se podělil o čtvrté místo (215).

Předprogram ozdobil Plaček

Hlavnímu mítinku tradičně předcházel národní program, vynikající čtvrtku zaběhl dorostenec Plaček.

  • Třetí čtyřstovku během čtyř dnů absolvoval Tadeáš Plaček, ale tentokrát měl vyrovnané soupeře a bylo to znát. V cílové rovince jejich útok odrazil a nakonec si doběhl pro vítězství v osobním rekordu 47.76, čímž se posunul na třetí místo dlouhodobých dorosteneckých tabulek ČR, 16 setin za rekordmana Pavla Masláka. Druhý byl čerstvý juniorský šampion David Bix (48.06). Velký osobák (skoro o vteřinu) si zaběhla dorostenecká medailistka z 300 m př. na MČR Marina Kollár, která zvítězila v čase 56.46 před Adélou Zdražilovou (rovněž OR, 56.89).
  • Za vítězem patnáctky Oliwierem Mutwilem z Polska (3:50.60) si zaběhlo hned 12 domácích mílařů osobní rekordy a všichni od 2. do 9. místa, nejkvalitnější budou mít teď Marek Kalous (3:52.27) a junior Ondřej Hodboď (3:53.94). Mezi ženami kralovala Adéla Hluchá (4:30.59). 
  • Na stovce se podle očekávání prosadil Zdeněk Stromšík v čase 10.47. Mezi ženami byla nejrychlejší Štěpánka Kolářová (12.16).
  • Osmistovku mužů ovládl Brit Markhim Lonsdale za 1:50.44, druhý byl Daniel Kotyza (1:51.04). Mezi půlkařkami se stylem start-cíl prosadila dvojnásobná juniorská medialistka z víkendového MČR Adéla Sádlová (2:09.89).

Výsledky

Michal Procházka

Vytisknout