přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. dubna 2020, 13:15

Hýbeme se s atlety - Lukáš Hodboď

Dalším špičkovým běžcem, se kterým si zacvičíme, je bronzový medailista z loňské univerziády na trati 800 metrů Lukáš Hodboď.

Lukáš Hodboď je elitním evropským půlkařem. Na mistrovství Evropy v Berlíně 2018 se dokázal probít do kontinentálního finále, kde obsadil osmé místo. Loni si pak na univerziádě v Neapoli doběhl na osmistovce pro bronzovou medaili.

„Výpony“ jsou důležité pro posílení hlezenního kloubu kotníku. Cvičení posiluje všechny lýtkové a holenní svaly, svaly chodidla. V tomto téměř bezchybném provedení bez stabilizace / opory je rovněž cvikem stability / rovnováhy.

Dalším cvikem jsou "kotníkové odrazy". Kotníkové odrazy lze provádět mnoha různými způsoby. V modifikovaném provedení je předvádí i Lukáš Hodboď. Lze kombinovat různé střihy, snožné poskoky do všech stran. Kotníkové odrazy posilují všechny lýtkové a holenní svaly, svaly chodidla. Velkou měrou se podílejí i svaly stehenní, hýžďové a svaly stabilizačního systému.

Třetím cvikem jsou „výpady“ čelným směrem bez zátěže nebo se zátěží. Zásadní je stabilizované vzpřímené držení těla, správné zahájení výkroku ostrým kolenem a bezpečný dokrok. Jsou zapojovány všechny svaly dolních končetin a stabilizačního systému.

Závěrečný cvik "střihy" je dynamické provedení obdobného cviku se současným vykročením jednou a zakročením druhou s následným dynamickým odrazem a výměnou končetin střihem. Stejně jako v případě výpadů jsou namáhány především svaly dolních končetin a stabilizačního systému.

Petr Jelínek

Vytisknout