přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2020, 17:53

Hýbeme se s atlety - Klára Seidlová a Jan Friš

Dalšími reprezentanty, kteří si s námi zacvičí v rámci rubriky Hýbeme se s atlety, jsou česká rekordmanka na trati 60 metrů Klára Seidlová a stříbrný medailista z patnáctistovky na loňské univerziádě Jan Friš.

Honza Friš už nám v rámci projektu Hýbeme se s atlety jednou předcvičoval. Tentokrát spojil síly s naší sprinterskou jedničkou Klárou Seidlovou a předvedli nám, jak se dá rozcvičovat i posilovat v páru. 

V úvodu jsou demonstrovány cviky ve dvojici na protažení trupu a dolních končetin.

Dále jsou předváděny posilovací cviky s vlastním tělem nebo ve dvojici.

První posilovací cvik je dynamický cvik – úvodní část klasických „angličáků“ a to z podporu (z kliku), odrazem do dřepu. Zapojeny jsou zejména břišní svaly a dále svalstvo paží (zejména triceps) a dolních končetin.  

Dále se jedná o cvičení v sedě s pokrčenými dolními končetinami nad podložkou, kdy jsou zapojeny přímé břišní svaly doplněné aktivní složkou a to rotacemi trupu (měla by být i rotována hlava spolu s trupem). Při rotacích jsou zapojovány zádové a břišní – šikmé svaly.

Další cvik v leže na zádech je opět zaměřen na přímé břišní svalstvo. Pohyb provádí paže proti dolním končetinám v protipohybu s mírným sbalením v hrudní oblasti.

Navazuje další varianta velmi dobře známého cviku „plank“ v tomto případě se střídavým přetáčením boků ze strany na stranu – těsně nad podložku.

Pátý cvik je opět velmi dobře známé překřižování dolních končetin těsně nad podložkou v sedě s oporou o předloktí.

Dávkování jednotlivých cvičení závisí na každém jednotlivci a jeho zvyšující se kondice. Doporučujeme opakovat tato nebo podobná cvičení zaměřená na stejnou partii v max. počtu 5 – 10 cviků (variací těchto cviků). Počet opakování je rovněž variabilní od min. 10 opakování u začátečníků až třeba někam kolem 50 opakování v sérii. Počet sérií se odvíjí od počtu cviků zaměřených na danou partii. Obecně platí, že čím více cviků tím méně sérií v jednom cviku. Náročnější trénink na stejnou svalovou partii se obecně doporučuje zařazovat s minimálně jednodenním odstupem. Pokud se podobné cvičení stane každodenním rituálem jako série úvodních zpevňovacích cvičení před následujícím tréninkem.

Petr Jelínek

Vytisknout