přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. března 2020, 09:13

Hýbeme se s atlety - Jan Friš

Přinášíme další video v rámci projektu Hýbeme se s atlety. Tentokrát nám předvede několik svých cviků stříbrný medailista z loňské univerziády Jan Friš.

Jan Friš je jedním z našich předních běžců a reprezentačních opor. Na loňské univerzádě v Neapoli si doběhl pro stříbrnou medaili na trati 1500 metrů. Na videu nám ukáže několik cviků, které jsou vhodně zejména pro běžce, ale ku prospěchu přijdou každému. 

Při výstupech se zapojují zejména stehenní a hýžďové svaly. Ze stehenních svalů se jedná především o kvadricepsy a krejčovský sval. Z hýžďových svalů pracuje hlavně velký sval hýžďový. Při cviku se také zapojuje trojhlavý sval lýtkový.

Prvním cvikem jsou "výstupy se švihem jednou nohou", který je ze všech cviků nejvíce dynamický. Důležitá je noha, která švihá. Ta by při návratu na zem měla na zemi zůstat co nejkratší dobu.

U druhého cviku se vždy po jednom odcvičení nohy vymění. Fáze výměny nohou by měla být plynulá a opět bychom se měli snažit o dynamické provedení. Třetí cvik je vhodné si ztížit nějakou zátěží. Na rozdíl od prvních dvou cviků pohyb vychází hlavně z nohy, která nešvihá a stojí na bedně nebo židli.

Petr Jelínek

Vytisknout