přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. října 2019, 08:03

Hvězdy z MS dominovaly Armádním hrám

Čínský Wu Chan hostil sedmé Armádní hry. Jejich součástí byly i atletické soutěže, ve kterých se představilo hned několik medailistů z nedávného mistrovství světa. Ti se také postarali o nejlepší výkony atletického programu.

Špičkovou kvalitu měla soutěž koulařů, kde se z titulu radoval Brazilec Darlan Romani, jenž triumfoval vůbec nejdelším koulařským pokusem na území Číny, který měl hodnotu 22.36. Spokojen mohl být i stříbrný Polák Konrad Bukowiecki, který zapsal 21.84. Bronz bral lucemburský národní rekordman Bob Bertemes za 20.66. Mezi ženami kralovala výkonem 18.22 evropská šampionka z loňského roku Paulina Gubaová z Polska.

Jednou z největších atletických hvězd byla beze sporu čerstvá mistryně světa na trati 400 metrů a třetí nejrychlejší čtvrtkařka historie Salwa Eid Naserová. Nigerijská rodačka, která hájí barvy Bahrajnu jasně dominovala závodu čtvrtkařek časem 50.14 a zůstává tak již čtrnáct finálových závodů neporažena. Druhá Ruska Polina Millerová na ni ztratila téměř vteřinu a půl (51.49). Třetí byla Polka Justyna Swiety-Erseticová (52.19).

Jasnou vítězku měla i soutěž výškařek, kde se z titulu radovala ruská suverénka této disciplíny Maria Lasickeneová. Tentokrát si zajistila primát úspěšným skokem přes 201 centimetrů. Bylo to již poosmnácté v tomto roce, kdy se dokázala přenést přes dva metry. Lasickeneová letos startovala v 23 závodech a nezvítězila pouze ve dvou případech. Ve Wu Chanu ji na stupně vítězů doprovodilo ukrajinské duo Julia Levčenková (192) a Iryna Heraščenková (190). Mužskou výšku ovládl bronzový z MS Rus Ilja Ivaňuk za 220 centimetrů. Stejného výkonu dosáhl také druhý Syřan Majed Ghazal. Měl však horší zápis.

Domácímu publiku udělali ziskem zlatých medailí radost bronzová kladivářka z MS Zheng Wang (69.34), diskařka Feng Bin (64.85), dálkař Wang Jianan (815) a oštěpařka Zhang Li (63.06). Čína brala tituly také ve všech chodeckých disciplínách.

Co se týká počtu získaných individuálních cenných kovů, byla nejúspěšnější bahrajnská běžkyně Winfried Yaviová. Čtvrtá žena světového šampionátu na trati 3000 metrů překážek vyhrála svou hlavní disciplínu v čase 9:19.24 a následně brala za 15:15.93 stříbro na pětce, kde těsně podlehla bronzové maratonské medailistce z Dauhá Helalie Johannesové, která svůj triumf ozdobila novým namibijským národním rekordem 15:14.23. Podobný počin jako Yaviové se podařil také Ukrajince Natalii Priščepovové, která byla hodně vidět v takticky vedených závodech na středních tratích. Nejprve vyhrála osmistovku za 2:05.14 a následně byla stříbrná na patnáctce (4:26.63) za Keňankou Winnie Chebetovou (4:25.22).

Nejkratší sprint na 100 metrů opanovali íránský rekordman Hassan Taftian (10.24) a Francouzka Carrolle Zahyová (11.36). Na dvojnásobné trati byli nejrychlejší Brazilec Aldemir Junior (20.31) a Slovinka Maja Mihalinecová (23.15). Z technických disciplín stojí za vyzdvihnutí i vítězné výkony indického oštěpaře Shivpala Singha, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 83.33 a polského kladiváře Wojciecha Nowického, který vyhrál hodem 77.38.

Armádní hry se musely obejít bez české účasti, ale dařilo se slovenským reprezentantům. Trojskokan Tomáš Veszelka si pověsil na krk stříbrnou medaili, když poprvé v kariéře doskákal za sedmnáct metrů a vylepšil si své kariérní maximum na 17.08. Stejný cenný kov získala Martina Hrašnová v soutěži kladivářek (68.89).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout