přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. ledna 2018, 00:01

Hvězdy rozzářily Nehvizdy

V městysu Nehvizdy kousek od Prahy byla ve čtvrteční podvečer k vidění špičková atletika. Postarali se o ni naši reprezentanti i zajímaví zahraniční hosté.

Hlavní program zahájila dálka mužů, kde ve startovní listině figuroval i český rekordman Radek Juška. Loňský vítěz univerziády a finalista mistrovství světa se teprve před necelým týdnem vrátil ze soustředění na Tenerife a proto byly Nehvizdy jeho letošním prvním halovým startem. Přesto, že skákal ze zkráceného rozběhu, dokázal zdatně svým soupeřům konkurovat. Jeho nejdelší pokus z páté série měřil 758 centimetrů a stačil na třetí místo. Dále skočili pouze druhý Nigerijec Ituah Thomas Enahoro, který dolétl na 778 centimetrů a vítěz závodu Vladyslav Mazur, jenž triumfoval v kvalitním výkonu 786 centimetrů. Jediný centimetr za Juškou zaostal druhý český zástupce Milan Pírek, který zaznamenal 757 centimetrů.

Následovala výška žen, kde byla největší favoritkou juniorská mistryně Evropy Michaela Hrubá, a ta papírové předpoklady naprosto suverénně potvrdila, když se dokázala úspěšně přenést přes hodnotu 188 centimetrů, čímž o tři centimetry vylepšila své letošní české halové maximum. Poté se pokoušela o zdolání 191 centimetrů. Zatím ovšem na této výšce úspěšná nebyla. Druhou příčku obsadila Nikola Strachová za 182 centimetrů a třetí byla Slovenka Táňa Dunajská s výkonem 179 centimetrů.

Leader českých výškařských tabulek se měnil v soutěži mužů a stal se jím dle očekávání Jaroslav Bába. Zkušený matador parádně trefil hned první pokus na výšce 220 centimetrů a bral při svém letošním premiérovém startu druhé místo. Přemožitelem se mu stal Ukrajinec Viktor Lonskyj, jehož vítězný výkon měl hodnotu 223 centimetrů. Tuto dvojici doprovodil na stupně vítězů třetí Matúš Bubeník ze Slovenska (217).

Celý program pak vyvrcholil v koulařském sektoru. Tam předvedl nejdelší pokus Němec Patrick Müller, jehož náčiní dolétlo na 19.82 a druhého Řeka Kiriakose Zótose (19.21) za sebou nechal o více než šedesát centimetrů. Nejlepším českým závodníkem byl Ladislav Prášil, který zaznamenal nejlépe 19.02. Svou formu po návratu ze soustředění a před nadcházejícím mezistátním utkáním testoval i vícebojař Adam Sebastian Helcelet a s výkonem 14.84 na úvod sezóny může být poměrně spokojen. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout